Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen Stadı’nın arazisine yapılan inşaatın asansörü 32. kattan zemine çakıldı. Kazada 10 işçi hayatını kaybetti, 8 kişi gözaltına alındı.
katliam gibi kaza
Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen Stadı’nın arazisine yapılan rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansör dün saat 20.00 civarında 32. kattan zemine çakıldı. Olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans, polis ve AFAD ekibi sevk edildi. Kurtarma çalışmalarında 10 işçinin cesedine ulaşıldı. Cenazeler Şişli Etfal Hastanesi morguna kaldırıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da gecenin ilerleyen saatlerinde olay yerine gelerek incelemede bulundu.

VALİ MUTLU’DAN AÇIKLAMA
Vali Mutlu yaptığı açıklamada,” Asansörün içerisinden çıkartılan 7 kardeşimizle birlikte şu an çıkartılma çalışması süren 3 kardeşimiz; itibariyle 10 işçi şehidimiz var. Olayla ilgili gözaltına alınan 8 kişi var. İşyerinde başta iş güvenliğinden sorumlu olmak üzere, şantiyede bu işin sorumlusu durumunda olan, adli makamlarımızca belirlenmiş 8 kişi gözaltında” diye konuştu. Vali Mutlu ilerleyen saatlerde Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise “İş asansöründe hayatını kaybeden işçilerimizin tamamı hastaneye götürüldü. Kayıp sayımız kesin 10 olarak netleşti. Başımız sağolsun” dedi.

ARBEDE YAŞANDI
Olay yerinde çevik kuvvet polisleri de geniş güvenlik önlemi aldı. Vali Mutlu’nun içeride incelemede bulunduğu sırada içeri alınmayan işçilerle polis arasında zaman zaman arbedeye dönüşen tartışmalar yaşandı. Kurtarma çalışmaları saat 02.00 civarında sona erdi.

ÖLEN İŞÇİLERİN İSİMLERİ
İstanbul Valiliği asansör kazasında ölen işçilerin isimlerini saat 03.30 sıralarında yazılı açıklamayla açıkladı: İsimler şöyle: 1. Tahir Kara 2. Hıdır Ali Genç 3. İsmail Sarıtaş 4. Bilal Bal 5. Cengiz Tatoğlu 6. Murat Usta 7. Menderes Meşe 8. Vahdet Biçer 9. Ferdi Kara 10. Cengiz Bilgi. Açıklamada, “Hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve emekçi kardeşlerimize başsağlığı diliyoruz” denildi.
katliam gibi kaza2
TORUNLAR GYO’DAN AÇIKLAMA
Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatının iş asansöründe 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazaya ilişkin inşaat sahibi firma Torunlar GYO yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, adli soruşturmanın derhal başlatıldığı belirtilirken, “İnşaat ve tüm faaliyet durdurulmuştur. Bütün soruşturmalar tamamlandıktan ve güvenlik sistemleri defaatle gözden geçirildikten sonra tekrar faaliyete geçilecektir” denildi.

İŞÇİLERLE YÜK AYNI ASANSÖRDEYDİ
Kaza sonrası basına konuşan bir işçi, işçilerin taşeron içinde taşeron sistemi altında çalıştırıldıklarını, 1 saatlik eğitimin ardından 80 lira karşılığında kendilerine usta belgesi verildiğini söyledi. Bu yolla taşeron firma işçi başına daha çok para alıyor. Öte yandan işçilerin verdiği bilgiye göre; asansörde kesinlikle malzeme ile işçinin ayni anda olmaması gerekiyor ancak yaşanan durumun bu yönde. Aşırı yüklemenin var olduğu ve işçilerle yükün aynı asansörde bulunduğu belirtiliyor.

AMBULANS 40 DAKİKA GEÇ GELDİ
Olay yerinde açıklamalarda bulunan bir diğer işçi ise şunları söyledi; “Ambulans 40 dakika sonra geldi, normalde içeride iki adet ambulansın bulunması gerekiyordu. İtfaiye de geç geldi, iki tane iş güvenlik uzmanı haricinde kimse yoktu. Bize de eğitim vermediklerinden hiçbir şey yapamadık. Kurtulma ihtimali olanları da ihmalkarlık öldürdü.”