Mecidiyeköy’de Torunlar Grubu’na ait rezidansın 10 işçiye mezar olmasıyla birlikte iş cinayetlerine bir yenisi daha eklenmiş oldu. Son açıklanan rapora göre, 2014’ün ilk 8 ayında bin 270 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

iş kazasıMecidiyeköy’de yapımı süren rezidans inşaatının 10 işçiye mezar olmasıyla birlikte Türkiye’de yaşanan iş cinayetlerine ürkünç bir tablo daha eklenmiş oldu. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı verilere göre, 2014’ün ilk 8 ayında bin 270 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Ağustos ayında ise yaşamını yitiren işçi sayısı 158.

Rapora göre, Ocak ayında 97, Şubat ayında 82, Mart ayında 122, Nisan ayında 121, Mayıs ayında 417, Haziran ayında 146, Temmuz ayında 127 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. İş cinayetlerinin en çok yaşandığı alanlar tarım, inşaat, taşımacılık, enerji ve belediye işkolları olarak belirlenirken ölen işçilerin büyük kısmının taşeron, yevmiyeli ve sigortasız çalışan işçiler olması dikkat çekiyor. İş cinayetlerinin en çok servis kazaları, ezilme, elektrik çarpması, göçük, elektrik çarpması gibi nedenlerle gerçekleştiği de raporda yer aldı.