Türk-İş 2014 ağustos ayı sonuçlarına göre açlık sınırının 1175 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 826 lira olduğunu belirtti.

Türk-İş tarafından, 27 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırmasının 2014 ağustos ayı sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1174 lira 65 kuruş olarak açıklandı.

YOKSULLUK SINIRI 3 BİN 826 LİRA
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarının (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 826 lira 24 kuruş olduğu ifade edildi.

ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE İKİSİ KİRAYA YETİYOR
Raporda bir kişinin yaşam maliyetine ilişkin de şu ifadeler yer aldı: “Ağustos 2014 itibariyle tek kişinin yaşama maliyeti 1.393,76 lira olarak hesaplanmaktadır. Oysa bir önceki yılın aynı ayında bu tutar 1.138,20 liraydı. Böylece, bekar bir işçi için geçerli aylık net 891 liralık asgari ücret, bir kişinin yaşama maliyetinin sadece yüzde 63.92’sini karşılayabilmektedir. Diğer bir ifadeyle, günümüzde geçerli net asgari ücretle insan onuruna yaraşır geçim koşulları sadece 19 gün mümkün olmaktadır. Bir kişinin yaşama maliyeti ile asgari ücret arasındaki fark aylık 503 lira düzeyindedir. Devletin resmi belirlemelerine göre Türkiye genelinde ortalama kira bedelinin aylık 602 lira olduğu dikkate alındığında, çalışanların geçim koşullarının ağırlığı ortaya çıkmaktadır. Halen geçerli asgari ücretin yaklaşık üçte ikisi ancak kiraya yetmektedir.”
Raporda dört kişilik ailenin yaşam maliyetinin ise yılbaşına göre 303 lira artış gösterdiğine dikkat çekildi.