“Zeytini gebertecekler, altındaki taştan beton yapacaklar ve sonra zeytinliğin üstüne mezar taşı gibi dikecekler binaları. Bu talan yurdun dört bir yanındaki zeytinliklere sıçradı bugünlerde…”

Ahmet Sungur – Saray Gazetesi
saraymanset zeytin

Zeytin Ağacı

Nuh’un gemisinde tedirgin bekleyiş sürmektedir. Büyük felaketin geçip geçmediğini, suların çekilip çekilmediğini anlamak için sabahleyin bir güvercin uçurulur. Güvercin akşama doğru gagasında bir zeytin dalıyla geri döner. Yeryüzünde tek bir canlı kalmıştır: ölmez zeytin ağacı.
*
Başka bir efsaneye göre yasak meyveyi yiyerek cennetten kovulan Adem, 930 yaşında öleceğini hisseder. Tanrının insanlığı bağışlaması için oğlu Şit’i görevlendirir. Gömüldüğü yere ekilen ilk ağaç, zeytindir. Tanrı ile insanlık arasında barış sağlanır böylece…
*
Bildiğiniz zeytinden bahsediyoruz. Ağaç varlığı açısından dünyada İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın ardından 4. sıradayız. Ekonomik olarak dereceye girdiğimiz ender konu başlıklarından biri yani zeytin. Sofralık zeytin üretiminde dünya ikincisi, tüketiminde ise dünya birincisiyiz.
*
Sadece sofraya tane olarak gelmesiyle değil, daha önemlisi elde edilen yağıyla mucize niteliğindedir zeytin. En sağlıklı ve hatta birçok durumda şifa kaynağı olan bir üründür zeytinyağı. Dünya üretiminin % 8’i de Türkiye’de gerçekleştirilmektedir.
*
Aç parantez. 1951-1981 yılları arasında Türkiye’de yaşayan insanların yağ tüketimi artış gösterirken, zeytinyağının bu tablodaki oranı %40’tan, % 17’ye inmiş. Sonraki yıllarda kalp ve damar hastası yapmak için dayamışlar margarini millete…
*
Bundan birkaç ay önce bir arkadaşımla Bursa’ya doğru gidiyorduk. Yol boyunca manzaraya baktıkça içimiz acıdı. Taş ocağı bahanesiyle zeytinliklerin kökünü kazıyorlardı. Zeytini gebertecekler, altındaki taştan beton yapacaklar ve sonra zeytinliğin üstüne mezar taşı gibi dikecekler binaları…
*
Bu talan yurdun dört bir yanındaki zeytinliklere sıçradı bugünlerde. Takip ediyorsunuzdur. Öyle ya, adam kendine ömür biçti. En fazla 2071’de kurtuluyoruz. Yüzlerce yıl yaşayacak ağaçların ölmesini bekleyecek kadar vakti yok yani muhteremin. Kendi eliyle gebertiyor o yüzden.
*
Toplumun tüm kesimlerini gererken, kutuplaştırırken… Bölgede ve ülkede savaş çıkarmak için yırtınırken… Barışın önünü her alanda keserken… Barışı simgeleyen zeytine musallat olmayacaktı da, ne yapacaktı zaten…
*
Kısacası… Zeytinyağıyla ülke ekonomisi, üretici ve hatta insan sağlığı kazanacak; betonla da rüşvet alıp “önüne yatarım” dedikleri herifler… Bu nasıl bir kindir, çıkarcılıktır, düşmanlıktır… İnsan ürperiyor!
*
Nâzım’ın da dediği gibi:
sana düşman, bana düşman,
düşünen insana düşman,
vatan ki bu insanların evidir,
sevgilim, onlar vatana düşman…