Petrol-İş Sendikası ile Mefar İlaç Sanayi işvereni arasındaki toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca alınan grev kararı, 60 gün süreyle ertelendi. Bakanlar Kurulu kararına tepki gösteren Petrol-İş Genel Sekreteri Ahmet Kabaca, “Bu sözleşmenin bizim irademizin dışında bitirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

AKP DÖNEMİNDE ERTELENEN 13’ÜNCÜ GREV OLDU
Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası ile Mefar İlaç Sanayi işvereni arasında süren toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca sendika 18 Mayıs’ta grev kararı aldı, uygulama tarihini 20 Haziran olarak açıkladı. 533 çalışandan 294’ünün sendikalı olduğu işyerinde 31 Mayıs’ta yapılan grev oylamasında ise 367 çalışan greve “evet” diyerek mücadele kararlılığını ortaya koydu. Ancak uygulama tarihine iki hafta kala grev, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayı ve Bakanlar Kurulu kararıyla “genel sağlığı bozucu nitelikte görüldüğü” gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelendi. Bu, AKP döneminde ertelenen 13’üncü grev oldu.
‘NASIL TEHLİKEYE SOKACAK?’
Konuya ilişkin Aydınlık’a değerlendirmede bulunan Petrol-İş Sendikası Genel Sekreteri Ahmet Kabaca, grev ertelemelerini doğru bulmadıklarını ve Mefar grevinin ertelenmesini asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Grev ertelemeye gerekçe olarak “genel sağlığı bozucu” nitelik gösterildiğini belirten Kabaca, “Fason üretim yapan bir işyeri, genel sağlığı nasıl tehlikeye sokacak” diye sordu. Kabaca, hükümetin OHAL’i, devletin kendi kendini korumak ve terörle mücadele etmek için beyan ettiğini söylediğini hatırlatarak “Geldiğimiz noktada ne yazık ki sendikaların ve işçi sınıfının hak mücadelesini ortadan kaldırmaya yönelik uygulamaya dönüştü” dedi.
‘SERT EYLEMLER YAPACAĞIZ’
Grev ertelemelerin geldiği boyutun Türkiye’de sendikal ve işçi mücadelesini bitirme anlamına geleceğinine dikkat çeken Kabaca, “Bugüne kadar onlarca grev ertelendi. Petrol-İş olarak bunu asla kabul etmiyoruz. Bu sözleşmenin bizim irademizin dışında Yüksek Hakem Kurulu’nda bitirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Eğer grev uygulama tarihi olan 20 Haziran’a kadar bir anlaşma sağlanamadığı takdirde örgütlü gücümüzle en sert eylemleri yapacağız” uyarısında bulundu. Emek cephesinin birlikte hareket etme zamanı geldiğini belirten Kabaca, “Bu konuda tüm sendikaların, tüm emek örgütlerinin tepki göstermesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.