İl genelinde hizmet ve yatırımlarını aralıksız bir şekilde sürdüren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, bir yatırımın daha temel atma törenini gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından Saray’da çok amaçlı Atatürk Kültür Merkezi’nin temeli büyük coşku eşliğinde atıldı.

KATILIM YOĞUN OLDU
Temel atma törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa,  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı M. Zeki Gürcün, daire başkanları, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Arif Naci Öngören, Dilaver Perçin, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Ergun Er, Nazmi Duygu, Mümin Buluş, CHP Saray İlçe Başkan V. Akın Aytaç, CHP Saray Kadın Kolları Başkanı Fatma Aslan, CHP Saray Gençlik Kolları, Saray Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
“BÜYÜKŞEHİR’İN SARAY’A TOPLAM YATIRIMI 112 MİLYON LİRA”
Temeli atılan Saray Kültür Merkezi hakkında teknik bilgiler veren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, “Bugün temelini atacağımız Saray Kültür Merkezi, toplam 14 bin 111 metrekare kapalı inşaat alanına sahip. 2 bodrum, 1 zemin ve zemin üstü 2 kat olmak üzere toplam 5 katlı bir bina inşaatına bugün başlıyoruz. Bodrum katının 2’nci katında kapalı otopark, 1’inci bodrum katında 500 kişilik tiyatro salonu, 370 kişilik düğün salonu ve 120 kişilik bir nikâh salonu bulunacak. Zemin katında restoran, kafeterya, fuaye alanları ve sergi alanları olacak. 1’inci katımızda ise daha çok eğitim ağırlıklı bir alan olacak. 1’inci katta 9 tane çok amaçlı salon, önemli bir bölümü de iş atölyesi, resim atölyesi ve diğer kurs ve etkinlikler için kullanılacak. 2’nci katımızda 2 cep sineması yer alacak. Bu özellikteki bir salon Tekirdağ’ımızda yok, Trakya’da da ilk olduğunu düşünüyorum. 2 adet 6 boyutlu sinema salonu olacak. Bu salonlar özellikle görsel efektli filmlerde, seyircinin de filmi yaşayabileceği şekilde dizayn edilecek. Projenin ihale bedeli toplam 26 milyon liradır. 2 yıllık bir süre içerisinde de tamamlanması planlanıyor. Bu proje haricinde Saray ilçemizde bağlı kuruluşumuz TESKİ, toplam 43 milyon, Büyükşehir Belediyemiz de 38 milyon olmak üzere, toplamda 81 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirilmiştir. Bu yatırıma bugün temelini attığımız kültür merkezi dâhil değildir. Bunların haricinde TESKİ’nin projeleri ve bugün temelini atacağımız Saray Kültür Merkezi ile birlikte 31 milyonluk yatırım daha alacaktır Saray ilçemiz. Tüm yatırımlarımız tamamlandığında Saray’ın alacağı yatırım 112 milyon lirayı bulacaktır. Bu projede emeği geçen başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak olmak üzere herkese teşekkür ederim. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
“İNADINA CUMHURİYET VE DEĞERLERİNE BAĞLI AYDINLIK SARAY”
Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban da Saray Kültür Merkezi’nin Saray için gerekli bir yatırım olduğunu belirterek, “Bugün Saray’ın çok mutlu ve anlamlı bir gününde bir aradayız. Bu mutlulukları bizlere yaşattıkları için Büyükşehir Belediye Başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. 2009 yılında göreve geldiğimizden bu yana yıllardır kültür kenti olan Saray’da kültür, sanat ve sporun damarı güçlüdür. Saray halkı 6 dönem; yani 30 yıldır Cumhuriyet değerleriyle ve Atatürk ilkeleriyle yönetiliyor. Büyükşehir Belediyemiz, Saray için kapsamlı bir kültür merkezi projesi hazırladılar. Bugün burada bu projenin temelini atmış oluyoruz. Büyükşehir Belediye personeline bir ricam var. Yıkılan Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine Saray’daki Kültür Merkezimize, Atatürk Kültür Merkezi adının verilmesini öneriyorum. İnadına Cumhuriyet ve değerlerine bağlı Saray, kültürüne bağlı aydınlık Saray. Gelecekte çocuklarımıza hizmet edecek Kültür Merkezi’yle ilçemize en büyük yatırımı yapmış oldu. Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz. Büyükşehir Belediyesi, Saray’da altyapı çalışmaları yaptı. Buradan şunun sevincini de paylaşmak istiyorum: Bir yıl oldu, hiçbir vatandaşımız bana içme suyuyla ilgili bir şikâyette bulunmadı. Ama çok teşekkür telefonları aldım. Vatandaşlarımız yıllardır çektikleri su sıkıntıları tamamen ortadan kalkınca yaşadıkları sevinci benimle paylaştılar. Kanalizasyon sıkıntılarını yıllarca yaşadık. Yıllarca “Doğalgaz getiremez” dediler. İktidar partisi değil dediler. Halkın gücü ile Büyükşehir Belediye başkanımızın desteği ile Saray’ı da doğalgaza kavuşturduk. Temiz enerjiye ailelerimiz ve çocuklarımız kavuştu.
“2020 YILINDA ALLAH BİZE ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’Nİ KADİR BAŞKANLA AÇMAYI NASİP ETSİN”
Aynı şekilde önümüzdeki günlerde çok önemli bir töreni gerçekleştireceğiz. Bölgemizde çıkan termal suyun kullanılabilmesi için yatırımcıların ruhsatları tamamlandı. Zemin güçlendirme çalışmaları tamamlandı. Bu çok önemli zenginlik kaynağımızın temelini de Haziran ayı içerisinde hep beraber atacağız. Saray halkının kültüre ne kadar önem verdiğini, ne kadar çağdaşlığa önem verdiğini, böylesine anlamlı bir kültür merkezinin temel atma törenine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Halkın Saray’ında 2020 yılında Allah bize Atatürk Kültür Merkezi’ni Kadir Başkan ile birlikte açmayı nasip etmesini diliyorum” şeklinde konuştu.
“GELECEK NESİLLER FAYDASINI GÖRECEK”
Görev sürelerinin sonuna kadar Tekirdağ genelinde hizmet ve yatırımlarına aralıksız olarak devam edeceklerini söyleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da, “Saraylılar, kendilerine hizmet edeni unutmazlar. Ben Saraylı vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Saraylılar, 30 Mart 2014’te beni ve Sayın Nazmi Çoban’ı desteklediler, bu göreve layık gördüler. Sizleri gurur ve mutlulukla kutluyorum. Saray ilçemizin gerçekten çok büyük hizmetlere ihtiyacı vardı. O günden bu yana güzel çalışmalar yürüttük Tekirdağ genelinde. Birçok çalışmamız kolay olmuyor. Sonuç olarak altyapı yaptık. Yatırımımızı yerin altında yaptık. Bu da ister istemez vatandaşlarımıza rahatsızlık verdi. Ama bu yatırımlar ilerisi için mutluluk verecektir sizlere. Biraz zahmet çektiniz ama gelecek nesiller bunun faydasını göreceklerdir. Geldiğimiz noktada Saray ilçemizde büyük yatırımlarımızın birçoğunu tamamladık.
“ÇOCUKLARIMIZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İSMİNİ HER AN GÖREREK OKUYACAK”
Bitmek üzere olan hizmetlerimiz de var. Allah kısmet ederse, 25 Mayıs tarihinde 11 ilçeye 11 okul projemizin son ayağı olan, Saray’daki teknik okulu açacağız. Bugüne kadar yapılan okulların en kapsamlısı ve en büyüğü oldu. Ama daha önemlisi, bunun ismini Mustafa Kemal Atatürk koyduk. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bazı kesimler tarafından unutturulmak istenmesine inat bu okulda çocuklarımız Mustafa Kemal Atatürk ismini her an görerek okuyacaklardır. Başkan Nazmi Çoban ile birlikte temelini atacağımız Saray Kültür Merkezi’nin de isminin Atatürk olmasına karar verdik.
“HALKIMIZ 24 HAZİRAN’DA TAMAM DİYECEK TAMAM”
Saray ilçemizin içme suyu hattını baştan sona yeniledik. 11 ilçemiz içerisinde içme suyunun yüzde 100’ü değişen tek ilçemiz de Saray’dır. Su konusunda hiç şikâyet gelmeyen ilçelerimizin başında geliyor Saray. Bu hizmetlerimiz Saray’a ve Saraylılara helal olsun. Görev süremizin bitmesine 319 gün var. Seçimden önce Saraylılara verdiğimiz bütün sözleri bu süre içerisinde tamamlayacağız. Yakın zamanda ihalesini tamamladığımız 5 halı sahayı Saray’ın kırsal mahallelerine yapacağız. 30 Mart 2019’da Sayın Nazmi Çoban ile birlikte Saraylıların karşısına çıkacağız. `Söz verdiklerimiz bunlar, yaptıklarımız bunlar’ diyeceğiz. Takdir Saray halkının olacak. `Tamam’ veya `devam’ diyenler sizler olacaksınız.
Ama halkımız şimdi 24 Haziran’da TAMAM diyecek TAMAM. 24 Haziran’da İzmir’in dağlarında ebediyen çiçekler açacak Türkiye’de. Bu hizmetler her kesim için yapılıyor” ifadelerini kullandı.
“BU KATLİAMI ŞİDDETLE KINIYORUM”
ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi ve İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımasını şiddetle kınadığını belirten Başkan Albayrak, “Dünyanın en büyük emperyalist gücü Amerika’nın Ortadoğu jandarması İsrail’in Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıması nedeniyle çıkan protestolarda 60 Filistinli’nin öldürülmesi dünyada katliamdır. Bu katliamı şiddetle kınıyorum. 68 kuşağı 6. Filoya defol derken hep günler için demiştir. Amerika’yı ve İsrail’i bu yapmış olduğu vahşet dolayısıyla kınıyorum. Bütün dünyanın laneti onların üzerine olsun” dedi.
VATANDAŞLARIN RAMAZAN AYINI KUTLADI
Saraylı vatandaşların Ramazan ayını da kutlayan Başkan Kadir Albayrak, Ramazan ayının barışa, sevgi ve kardeşliğe vesile olmasını dileyerek Saray Kültür Merkezinin tüm vatandaşlara hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti.
TEMEL ATILDI
Açılış konuşmalarının ardından Saray Kültür Merkezi’nin temeli, protokol üyeleri tarafından temel butonuna basılarak büyük coşku eşliğinde atıldı.