Av yasağının kalkmasıyla birlikte balıklar tezgâhlarda yerini alırken Saray’da Hamsinin kilosu 8-10 TL’den, İstavritin kilosu ise 7 TL’den satışa sunuldu.
Balık tezgahları şenlendi
Av yasağının kalkmasıyla birlikte balık tezgâhları şenlenirken, fiyatlar ise el yakıyor.

BALIK ÇARŞISINDA YÜZLER GÜLÜYOR

Eylül itibariyle av yasağı kalkmasıyla birlikte ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılan balıkçıların avladıkları deniz mahsulleri tezgâhları doldurdu. Halk Pazarı’nda kurulan Balık Çarşısına ilginin yoğun olması esnafın yüzünü güldürürken, fiyatların yüksekliği vatandaşın alım gücünü bir hayli zorladı.

BU SENE BALIK BOL

İlk izlenimlere göre bu sene balığın bol olacağını söyleyen Saray Merkez Balıkçısı Oğuzhan Özgül, “Saray Halkı bu sene balığı bol yiyecek gibi görünüyor. Zaten fiyatlarda pek yüksek başlamadı. Şuanda Palamut, İstavrit ve Hamsi bol ve revaçta olan balıklar. Önümüzdeki günlerde havaların soğumasıyla birlikte bu bolluk daha da artacaktır” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE FİYATLAR DÜŞECEK

Fiyatların önümüzdeki günlerde biraz daha düşeceğini söyleyen Kardeşler Balıkçılık’tan Uğur Özbirge, “Deniz şuanda halen sıcak. Havaların soğumasıyla balık bolluğu daha fazla aratacak ve fiyatlarda düşecektir” dedi.

VATANDAŞ FİTYATLARI YÜKSEK BULUYOR

Vatandaşlarda sezonun açılmasıyla birlikte sofraların bayram ettiğini belirterek, “Sezonun açılmasını dört gözle bekliyorduk. Taze balık tüketmeyi özelikle de Hamsi ve İstavrit yemeği bir hayli özlemişiz. Şuan için fiyatlar biraz el yakıyor. Önümüzdeki günlerde fiyatların normal seviyesine gerileyeceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandılar.

FİYATLAR NE DURUMDA

Öte yandan Saray Balık Pazarı’nda fiyatlar şu şekilde:
“Hamsi 8-10 TL, İstavrit 7 TL, Palamut tane 5-7 TL, Levrek 5 TL, Çupra 5 TL, Somon 15 TL.”