Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Meclis Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında, Tekirdağ büyükşehir Belediyesi’nin ilk 6 aylık faaliyetlerini ve gelecek dönemde yapılacak çalışmaları ve gerçekleştirilecek olan projeleri basın mensupları ile paylaştı.
kadir albayrak 6 ay1
Geride bıraktıkları 6 aylık süre içerisinde, yeni bir büyükşehir belediyesi olarak yapılabilecek çalışmaların en hızlısını yaptıklarını belirten Başkan Albayrak, çalışmalar hakkında şu bilgiler verdi:
“Öncelikle şunu belirtmek isterim ki biz basınımızın eleştirilerine her zaman açığız. Basın, uyarma görevini yapmazsa tüm kurumlar kral çıplağı oynarlar. Her konuda yazmadan önce bizim görüşümüzü alırsanız daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

11 İLÇEYE 11 OKUL
Eğitim konusunda büyük bir müjdeyi vermek istiyorum. 11 ilçemize 11 okul projemiz için milli eğitim ile gerekli görüşmelerimizi yaptık. 11 okul projemiz için gerekli finansmanımız da hazır. 11 okulumuz şimdiden halkımıza hayırlı olsun.

TÜM TEKİRDAĞ İÇİN MASTER PLANI HAZIRLANACAK
Ulaşım master planı hazırlıklarımız kısa ve uzun vade düzeyinde devam ediyor. Kısa vadede 6 aylık bir süre içerisinde Merkez Süleymanpaşa için uygulamaya geçireceğimiz bir master planı hazırlığımız var. Uzun vadede ise 2-2.5 yıllık bir süreçte tüm il geneli için hazırlayacağımız bir ulaşım master planımız olacak.

MAVİ BAYRAK ALAN BİR KENT HEDEFLİYORUZ

En büyük yatırımlardan biri olan ve bizden önceki dönemde temelleri atılan arıtma tesis projesi için 2. Etap kanalizasyon ve yağmur suyu hattı yapım çalışmaları devam ediyor. Arıtma tesisi için de en kısa zamanda hazırlıklarımızı tamamlayıp ihale aşamasına geçeceğiz. Altyapı bir yerel yönetim için oldukça riskli çalışmalardır ancak bu çalışmalarımızın sonucunda tertemiz denizi ile mavi bayrak almış bir kent olmayı hedefliyoruz.

YATIRIMLARLA İSTİHDAMI ARTIRACAĞIZ

11 ilçemize hayata geçirecekleri projeler karşılığında 11 Milyon TL maddi destek sağlamış durumdayız. Köyden mahalleye dönen yerlerde çöp toplama işini de üstlendik ve yürütüyoruz. Geride bıraktığımız 6 aylık süre içerisinde 12250 misafir ağırlamışız. Çok yoğun bir dönemi geride bıraktık. Gelenlerin yüzde 70’i cv ile birlikte geliyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İşçi bulma kurumu değildir. Ancak biz yapacağımız yatırımlarla istihdamı artırma konusunda gerekli desteği her zaman vermeye hazırız.

KIRSAL KESİMDE ALTYAPI YOK DENECEK KADAR AZ
Hiçbir zaman enkaz devraldım sözünü kullanmadım kullanmam da. Ancak özellikle kırsal kesimi son derce sorunlu bir şekilde devraldık. 2014 yılında büyükşehir olan Tekirdağ’da hala vidanjör sistemi çalışıyorsa altyapıda çok gerideyiz demektir. Kırsal kesimde altyapı yok denecek kadar az. Ancak bu konuda da TESKİ olarak gerekli hamleleri yapıyoruz, yapacağız.

VERDİĞİMİZ BÜTÜN SÖZLERİN ARKASINDAYIZ
Mevlana’nın çok hoşuma giden bir sözünü sizinle paylaşmak istiyorum. ‘İnsanı güzel yapan yüzdür, yüzde güzel olan gözdür. Ama insanı insan yapan ağızdan çıkan sözdür’. Biz verdiğimiz bütün sözlerin arkasındayız. 5 sene sonra tüm söylediklerimizi yaptığımızı ve Tekirdağ’ı hak ettiği seviyeye getirdiğimizi göreceksiniz. Sonunda kazanan Tekirdağ olacak, sonunda kazanan halkımız olacak.”
kadir albayrak 6 ay2
ALTYAPI PROJELERİNİ TAMAMLADIK
Başkan Albayrak’ın konuşmasının ardından TESKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Halim Orta’da Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin 6 aylık faaliyetlerinin ve gelecek dönemde hayata geçirilecek çalışmaların yer aldığı bir sunum eşliğinde basın mensuplarını bilgilendirdi.
Tekirdağ’ın hızla büyüyen ve gelişen bir kent olduğunun altını çizen TESKİ Genel Müdürü Orta, “şuan itibariyle 393.124 abonemiz var. Köylerden de 100.000 civarında abonelik bekliyoruz. Yani toplam olarak 500.000’e yakın bir abone sayımız olacak ki bu gerçekten çok büyük bir rakam.
Yeni kurulan büyükşehirler içerisinde altyapı projelerini tamamlayıp İller Bankası’ndan onay alan tek büyükşehir belediyesiyiz. Tüm ilçelerimiz için altyapı projelerimiz hazır.

TESKİ’NİN WEB SİTESİ YAYINA BAŞLADI
İçme suyunda çıkan arsenik miktarları konusunda yaptığımız kısa süreli çalışma ile sorun yaşanan Küçükkarakarlı, Canhıdır, Hacıllı ve Hasköy’de sıkıntıyı tamamen ortadan kaldırdık. Dambaslar Köyü’nde de gerekli çalışmalar 2 hafta içerisinde tamamlanarak arsenik konusu tamamen çözüme kavuşacak. Web sitemiz www.teski.gov.tr yayına başladı. Ayrıca 185 no’lu hattımız da hizmet girdi. Vatandaşlarımız her türlü arıza bildirimlerini 185 nolu hattan bize ulaştırabilecekler.

YERÜSTÜ SU KAYNAKLARI OLUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
İklim Değişiklikleri İzleme İstasyonu kurmak için gerekli çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu istasyonu kuran ilk büyükşehir belediyesi olacağız. İçme ve kullanma suyumuzun yüzde 95’ini yeraltı su kaynaklarından sağlıyoruz. Kullanılabilir yerüstü su kaynakları oluşturmak için de çalışmalarımız devam ediyor. 6 ilçemizde atık su arıtma tesisi kurmak için çalışmalarımız devam ediyor. Yeni su kuyuları açmaya devam ediyoruz. TESKİ olarak altyapı konusunda büyük yatırımlara imza atacağız” diye konuştu.

TOPLANTI SORU CEVAP BÖLÜMÜ İLE SONA ERDİ
Toplantının devamında Daire Başkanlıkları kendi görev alanları ile ilgili sunum yaparak yaptıkları faaliyetleri ve gelecek dönemde yapacakları çalışmaları aktardılar. Toplantı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi. Başkan Albayrak toplantı sonunda tüm basın mensuplarına birer çikolata hediye ederek Kurban Bayramlarını kutladı.