Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı Salı günü Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirirken, dün saat 14.00’da başlayan toplantıda gündemdeki konular görüşülerek karara bağlandı
büyükşehir meclis
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı Çerkezköy’de gerçekleştirdi.

ÇTSO MECLİS SALONU’NDA YAPILDI
Salı günü Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Başkanlığında dün saat 14.00’da başlayan toplantıya Belediye Başkanları ve Meclis Üyelerinin yanı sıra, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve vatandaşlar da katıldı.

GÜNDEM OKUNDU
Açılış ve yoklama ile başlayan toplantıda ilk olarak gündem maddeleri okunarak oy birliği ile kabul edilirken, ardından 14 adet dilekçe ve 3 yazılı önerge okunarak gündeme alındı.

TELEFONLARINA KİLİTLENDİLER
Öte yandan, toplantının başlamasından bir süre sonra, bazı Belediye Başkanlarının uzun bir süre mobil telefonlarına odaklanması ve sadece oylamalarda ellerini kaldırıp indirmesi dikkatlerden kaçmazken, toplantının son bölümlerinde birçok isim belli aralıklarla salondan çıkarak dışarına sohbet etti.

ATAMALARLA İLGİLİ ŞİKAYET VAR
Toplantıda ilk olarak, Başkan Albayrak tarafından norm kadrolara göre yapılan atamalar hakkında bilgi verilirken, konuyla ilgili olarak AKP Grubu adına söz alan Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Remzi Garip, İtfaiye Daire Başkanlığı görevine Engin pehlivan’ın ekibi ile birlikte atandığını ve bazı memurların çalışanların bu sebeple farklı yerlere gitme gibi bir endişe yaşadıklarını dile getirdi.

KİMSENİN MAĞDUR OLMASINA İZİN VERMEYİZ
Bunun üzerine açıklama yapan Başkan Albayrak, bununla ilgili olarak kimsenin endişe yaşamaması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu gibi söylentilerin aslı yoktur. Hatta biz diğer ilçelerden gelenler için servis kaldırmak için çalışma yapıyoruz. Kimse kimseyi boşu boşuna mağdur etmez, biz de buna izin vermeyiz. İtfaiye Daire Başkanlığına atanan isim dışında bir ekip oluşturulmadı. Ayrıca her ilçede Büyükşehrin de Hizmet Binası olacak. Teski, İtfaiye gibi her şeyin birimi de orada olacak. Başlarında da yetkililer bulunacak” açıklamasında bulundu.

29 MADDE OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ
Toplantı esnasında görüşülen 29 madde, oy birliği ile İç İşleri Komisyonu, Plan Bütçe Komisyonu ve İmar Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Toplantıda ayrıca Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağanüstü ve Temmuz 2014 ayında yapmış olduğu toplantısında ihtisas komisyonlarına havale edilen evrakların görüşülerek karara bağlandı ve Belediye birimlerinden gelen evrakların görüşülerek karar ilgili Komisyonlara havale edildi.

SU FELAKETİNDEN SONRA DAHA HASSAS DAVRANACAĞIZ
Ulaşım Daire Başkanlığı, Ulaşım Koordinasyon Merkezi yetkisi ve sorumluluk alanında bulunan varış ve kalkış yeri Belediye sınır içinde kalan Y ve D4 yetki belgeli araçların işlemlerinde ücret alınması talebinin görüşüldüğü esnada AKP Grubu adına söz alan Remzi Garip, “Su konusunda yaşadığımız felaketten sonra, grubumuz daha hassas davranacak. Bu yüzden, vatandaşların mağdur olmaması için bu tip konularda daha detaylı bilgi istiyoruz” dedi.
büyükşehir meclis1
SU KONUSU BİR FELAKET DEĞİL

Bunun üzerine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, öncelikle su konusunun felaket olarak nitelendirilmemesi gerektiğinin altını çizerken, konuyla ilgili gerekli hassasiyetin gösterileceğini ifade etti. Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı da, konuyla ilgili yaptığı konuşmada, “Atık su bedeli AKP hükümeti zamanında alınan bir karardır. Büyükşehir suya zam yapmamıştır sadece kanunu uygulamıştır” bilgisini verdi. Konuşmaların ardından, konu Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi.

KAPAKLI’DAKİ PROJELER İÇİN HENÜZ KARAR VERİLMEDİ
Gündem maddelerinin ardından, bir önceki toplantıda komisyonlara havale edilen konulara ilişkin kararlar meclisin onayına sunuldu. Kapaklı’da yapılması planlanan Kültür Merkezi, Kapalı Spor Salonu ve Yaya Üst Geçidi projelerinin 2014 yatırım programına alınması ile ilgili olarak, Komisyon çalışmalarına devam edilmesi kararı verilirken, Büyükşehir Meclisi de bu kararı oy birliği ile kabul etti.

KOMİSYON KARARI OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporları arasında Kapaklı’yı ilgilendiren bir karar daha yer aldı. 1/5000 ölçekli ilave revizyon nazım imar planı değişikliği komisyonda AKP gurubunun ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edilirken, komisyon kararı Mecliste de aynı şekilde oy çokluğu ile kabul edildi.

AKP GRUBU’NDA BİR ANLIK DALGINLIK YAŞANDI
AKP Grubu adına bir kez daha söz alan Remzi Garip, dosyaları incelediklerini ve ret ya da evet derken her konuda fikirlerinin olduğunu vurguladı. Çorlu ile ilgili bir komisyon raporunun okunması esnasında, AKP Grubu içinde bir anlık dalgınlık yaşanırken, komisyonda oy çokluğu ile reddedilen bir karar Meclisten oy birliği ile geçti. Durumu fark eden Meclis Üyeleri, bir sonraki komisyon kararının okunması esnasında ise aynı yanlışı tekrarlamadı.