Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı sömestr tatilinde de öğrencileri unutmadı. Bu yıl 1. Karne Hediyesi Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali kapsamında Saray’daki öğrenciler için sömestr tatili hediyesi olarak  “Kralın Yeni Giysisi” adlı çocuk oyunu sahnelenecek.

KRALIN YENİ GİYSİSİ 26-27 OCAK’TA SARAY’DA SAHNE ALACAK
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen 1. Karne Hediyesi Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali kapsamında Saray’daki öğrenciler için 26 – 27 Ocak tarihlerinde Saray Belediyesi Ek Hizmet Binası Konferans Salonu’nda sahnelenecek olan “Kralın Yeni Giysisi” adlı çocuk oyunu 11.00 ve 13.00 seanslarında öğrencilerle buluşacak.
BİLETLER MAVİ MASA’DAN
Tiyatro ile ilgili Saray Belediyesi Mavi Masa Birimi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Sevgili çocuklar, değerli aileler 26 Ocak Cuma ve 27 Ocak Cumartesi günü 11.00 ve 13.00 saatlerinde Saray Belediyesi Ek Hizmet Binası Konferans Salonu’nda sahnelenecek olan ‘Kralın Yeni Giysisi’ isimli oyunu izlemek için biletlerinizi Mavi Masa biriminden alabilirsiniz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin karne hediyesi olan oyunumuz ücretsizdir.”
OYUNUN KONUSU
Yeni kıyafetler edinmeyi tutku haline getirmiş Kral, başka hiçbir şeyle kıyafetleri kadar ilgilenmez ve hiçbir şey onu kıyafetleri kadar heyecanlandırmaz. Günün birinde ülkeye 2 düzenbaz gelir; insanları usta terziler olduklarına, dünyanın en eşsiz kumaşını dokuduklarına ve bu kumaşla yaptıkları kıyafetleri akıllı olmayanların ve beceriksizlerin göremeyeceğine inandırırlar.
Bu, Kral’ın kulağına kadar gider ve kendisine bu kumaştan bir kıyafet diktirmeye karar verir. Terzilere yüklü miktar para verir ve hemen işe başlamalarını ister. Terziler de derhal işe başlar ve boş dokuma tezgahlarında sözü geçen kumaşı dokumaya başlarlar.
Saraydaki hiç kimse –kral dahil- terzilerin dokuduğu kumaşı ve bitirdiklerinde de kıyafeti görmemekte ve akılsız veya beceriksiz görünmemek için görüyormuş gibi davranmaktadır. Ta ki bir çocuk “Kral çıplak” diye bağırana kadar…”