Dolardaki önlenemez yükseliş altın piyasasını da vurdu. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında 235 TL’den satılan çeyrek altın, bugün 340 TL alıcısıyla buluşuyor. Altın fiyatlarındaki yükselişin vatandaşın alım gücünü olumsuz etkilediğini söyleyen Erler Kuyumculuğun sahibi Ergun Er, “Müşterilerimiz geçtiğimiz yıl çoğunlukla çeyrek ve 1 gram altını tercih ediyordu. Altın fiyatlarındaki son yükselişle birlikte müşterilerimiz 100 TL değerindeki yarım gram ve 50 TL değerindeki çeyrek gram altını tercih ediyor” dedi.

Erler Kuyumculuk Firmasının Sahibi Ergun Er dolardaki önü alınamaz yükselişin altın piyasasını olumsuz etkilediği söyledi.
PİYASALARDA YAPRAK KIMILDAMIYOR
Her geçen gün vatandaşın alım gücünün azaldığını, buna bağlı olarak da işlerin durma noktasına geldiğini söyleyen Ergun Er, “Dolardaki her artış, TL’nin değer kaybı anlamına geliyor. Sanıldığının aksine vatandaşın kenarda kıyıda doları olmadığı için alım gücü her geçen gün azalıyor. Alım gücünün azalması da bizde olduğu gibi bütün esnafın işlerini olumsuz etkiliyor.  Düğün sezonunda olmamıza rağmen piyasada yaprak kımıldamıyor desek yeridir” dedi.
ÇEYREK ALTIN 1 YILDA 105 TL DEĞER KAZANDI
Altın fiyatları hakkında da bilgi veren Er, şöyle konuştu:
“Aslında altının ons fiyatında bir yükseliş söz konusu değil. Dolar sürekli artığı için altın değerleniyor. Geçen sene ağustos ayında 235 TL olan çeyrek altını bugün 340 TL. Bugünlerde fazlasıyla tercih edilen gram altını 210 TL’den, Cumhuriyet altınının ise 1400 TL’den satıyoruz. Altın fiyatlarındaki bu yükseliş vatandaşın tercihlerini de değiştirdi. Müşterilerimiz geçtiğimiz yıl çoğunlukla çeyrek ve 1 gram altını tercih ediyordu. Bugünlerde ise 100 TL değerindeki yarım gram ve 50 TL değerindeki çeyrek gram altını tercih ediyor.”
ALTIN FİYATLARI DAHA DA ARTABİLİR
Önümüzdeki sürece dair öngörülerini de paylaşan Ergun Er, şunları ifade etti:
“Kısa vadede piyasanın bir dengeye kavuşması zor görünüyor. Bu nedenle dolardaki artışa bağlı olarak altın fiyatları daha da yükselebilir. Müşterilerimiz bugünlerde altın bozdurmaya yöneldi ama bence biraz daha beklemelerinde kendileri acısından fayda var.”