Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Saray İlçe Başkanlığı, CHP’nin kuruluşunun 91. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Törende yaptığı konuşmada Mevlana’nın dizelerini kullanarak göndermeler yapan İlçe Başkanı Demir Ali Demirel, “Mevlana’nın bir sözü var, hep ben diyenler için. Şöyle söylüyor Mevlana; ‘Yüzde ısrar etme doksan da olur / insan dediğin noksan da olur / hep ben varım deme, elde neler var /olsan da olur, yoksan da olur.’ Mevlana’nın bu sözler bizlere kılavuzluk yapacak. Düne değil bugüne bakarak ilerleyeceğiz” şeklinde konuştu.

CHP’nin kuruluşunun 91. yıl dönümü Saray’da da düzenlenen törenle kutlandı.
CHP MEVLANA2
ÇELENK SUNULDU
İlçe Başkanlığı önünden başlayan törende CHP’liler kortej halinde Atatürk Alanı’na geldiler. Atatürk Alanı’nda düzenlenen törende çelenk bırakma ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra CHP Saray İlçe Başkanı Demir Ali Demirel konuşma yaptı.

GÜCÜMÜZÜ KUVA-Yİ MİLLİYE’DEN ALIYORUZ
CHP 91. Yıl kutlama törenine katılan herkesi selamlayarak konuşmasına başlayan Demirel, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bize bu günleri bahşeden ve partimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını bu ülke için canını veren şehitlerimize rahmet diler ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. CHP Türkiye’nin birleştirici gücü büyük ve ebedi önder Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik, devletçilik, inkılapçılık ve laiklik ilkelerinin temelinde kurulmuştur. Temelleri ulusal kurtuluş ve bağımsızlık mücadelemize dayanan partimiz Cumhuriyet Halk Partisi, gücünü ulusal kurtuluş savaşımızın kahramanı olan Kuva-yi Milliye’den alan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamıdır. İlk olarak emperyalist işgale ve payitahtın işbirlikçi tutumuna karşı başkaldıran bir avuç yurtsever tarafından, Anadolu Müdafaa Hukuk Cemiyeti adıyla kurulan örgütümüz, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkısının ardından Erzurum Kongresi’ni düzenlemiş ve bu kongrede de, Kurtuluş Savaşı’nda sivil direniş gücü olarak tanınmıştır.

9 EYLÜL’ÜN ÖZEL ANLAMI VAR
Cumhuriyet Halk Partisi kuruluş tarihinin 9 Eylül olması da çok özel ve anlamlıdır. Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk vatanımızın düşman işgalinden tamamen temizlendiği 9 Eylül tarihini partimizin kuruluş yıldönümü olarak belirlemiştir. 9 Eylül aynı zamanda güzel İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş günüdür buradan onlarında heyecanını paylaşıyoruz.   İzmir’e de buradan selam olsun. Cumhuriyet ile yaşıt olan CHP; kurulduğu günden günümüze kadar Atatürk ilke ve devrimlerinin, özgürlüklerin, demokrasinin, emeğin ve insanın yılmaz bekçisi olmuştur.

DEMİREL MUSTAFA KEMAL’İN SÖZLERİNİ HATIRLATTI
İlk ve ebedi Genel Başkanımız, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Benim iki büyük eserim vardır. Biri Cumhuriyet diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir’ sözleri bizler için gurur kaynağı olmaktan öte, Cumhuriyet Halk Partisi’nin taşıdığı misyonun net ifadesi olarak gücümüze güç katmakta, sorumluluğumuzun simgesi olmaktadır.
CHP MEVLANA
CHP’Yİ İKTİDARA TAŞIMAK TEMEL GÖREV
Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve demokrasiyi kuran parti olarak, Türkiye’nin aydınlık gelecek hedefi ile halkımızı kucaklamaya devam edecektir. CHP olarak 91. yılımızda 9 Eylül 1923’te yakılan meşalenin yolumuzu aydınlattığını, 91 yıldır hiç dinmeyen coşku ve kararlılığımızla eşitlikçi, özgürlükçü, üreten ve halkımızla paylaşan, gelişmiş ve aydınlık bir Türkiye için CHP’yi iktidara taşımak her Türk evladının görevidir.

DEMİREL’DEN MEVLANA’LI GÖNDERME
Türkiye’de gelinen noktanın tıpkı o kurtuluş savaşındaki, o milli mücadele dönemindeki şartlarla hiçbir zaman, özellikle ülkenin içinde bulunduğu bu durumda kimsenin ben varsam varım, yoksam yokum deme hakkı, lüksü yoktur. Farklı unsurlarımızı bir ayrılık unsuru olarak görmeyeceğiz. Hep beraber el ele, kol kola gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda yürüyerek değil, koşarak ilerleyeceğiz, Partiyi iktidar yapacağız. Şartlar çok daha müsait. Yeter ki bir olalım diri olalım birlikte olalım bu temeller üzerine iktidarı oturtalım. işte bizim tarihimiz budur. Onlardan çok daha inançlıyız, çok daha kararlıyız. Mevlana’nın bir sözü var, hep ben diyenler için. Şöyle söylüyor Mevlana;
‘yüzde ısrar etme doksan da olur
insan dediğin noksan da olur
hep ben varım deme, elde neler var
olsan da olur, yoksan da olur.
Mevlana’nın bu sözler bizlere kılavuzluk yapacak. Düne değil bugüne bakarak ilerleyeceğiz. İşçinin, emekçinin, köylünün hakkını bu güne kadar savunan CHP olmuştur. Bundan sonrada savunacaktır
Bu duygularla CHP’ye bu güne kadar emeği geçen hayatta olanları şükranla anıyor, ebediyete göç edenlere Allahtan rahmet diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

İLÇE BAŞKANLIĞI ÖNÜNDE SONA ERDİ
Demirel’in konuşmasının ardından CHP’nin 91. yıl kutlamaları İlçe Başkanlığı önünde devam etti. Saray Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, CHP Saray İlçe Başkanı Demir Ali Demirel, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve partililerin katıldığı tören ikramların sunulması ile sona erdi.