Bu haftaki Mahalle sohbetlerinde durağımız Saray’a en yakın mahalle olan Çukuryurt Mahallesi. İlçe Merkezi’ne yakınlığını iyi kullanan Çukuryurt Mahallesi, 1970’ler sonrası başlayan hızlı gelişimini halen devam ettiriyor. İki Büyükşehir Meclis Üyesi, tanınmış şahsiyetleri dikkat çeken Çukuryurt Mahallesi, Yüzyıldır yapılan Hıdrellez Şenliği ile diğer mahallelere örnek oluyor.
ÇUKURYURT
Saray’ın Merkez Mahallelerini ayrı bir klasmana koyarsak, Çukuryurt Mahallesi gelişmişliği ile ön plana çıkıyor. Bu gelişmişliğin temel ayakları ise Çukuryurt’un Saray’a yakınlığı ve mahallede yaşayan yurttaşların çoğunluğunun sanayide çalışıyor olması.

ÇUKURYURT OSMANLI RUS SAVAŞI SONRASI KURULDU
Mahalle Muhtarı Mümin Değirmenci, yüzyılı aşkın bir tarihi olan mahalle hakkında şu bilgileri verdi:
“Mahallemiz 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşından sonra kurulmuştur. Mahallenin ilk kurucularının bir kısmı Kırım’ın Bahçesaray Bölgesinden, bir bölümü de Balkanlardan ve Bulgaristan’ın Tırnova kasabası, Kalgırova köyünden göç ederek şimdiki ilköğretim okulunun arkasındaki Ayazma denilen bölgeye yerleşmiştir. Köyün ilk adı Ahmet Ağa tarafından Yeşilyurt olarak konulmuş, ancak coğrafi konumundan dolayı ve Cumhuriyetin ilanından sonra Çukuryurt olarak değiştirilmiştir. Köye ilk yerleşen aileler Ahmet Ağalar, Gaziler, Karahasanlar, Mollahmetler, Çolaklar, Masullular, Bakırçalılar, Kenarcılar, Kabakçılar, Tacetler, Kostaklar, Korucu Ömerler, Mollalar, Paçacılar, Tubanlar, Davut Ağalar, Mahmut Ağalar, İbişler, Hamişoğulları, Küçükler, Kadılar, Marangoz Ahmetler sülaleridir.”

SANAYİ İŞÇİLİĞİ ÖNE ÇIKIYOR
Muhtar Değirmenci, Ergene Deresi çevresindeki verimli araziye kurulu olan Çukuryurt Mahallesi’nin, nüfusu, ekonomik yapısı ve geçim kaynakları hakkında şu bilgileri paylaştı:
“830 haneden oluşan mahallemizin nüfusu 2200. Mahallemizin ekonomisi tarım, hayvancılığa ve organize sanayi bölgesi olduğundan dolayı fabrika işçiliğine dayalıdır. Mahallenin baş gelir kaynağı fabrikalardır. Ekilebilir arazi yaklaşık olarak 11000 dönümdür. Bu arazilerde buğday ve ayçiçeği başta olmak üzere köyün yiyecek ihtiyacını karşılayacak kadar sebze ve meyve de yetiştirilmektedir. Mahallede son yıllarda atak yapan hayvancılıkta hızla gelişmektedir.”

BÜYÜKŞEHİR SÜRECİ SIKINTI YARATMADI
Büyükşehir süreci sonrası önemli bir sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Değirmenci, “Taleplerimiz gerek Saray Belediyesi gerekse de Büyükşehir Belediyesi tarafından peyder pey yerine getiriliyor. Şimdiye kadar mahallemizde kanalizasyon çalışması yapıldı. Çöpler düzenli şekilde düzenleniyor. Taleplerimizi dosya halinde ilettik. Köy olduğumuzda dönemde işlerimizin çoğunu buradan hallediyorduk. Şimdi ise her iş için Saray Belediyesi’ne gitme durumundayız” dedi.

TALEPLER NELER?
Mahalle sakinlerinden Nihan Baykut, Burhan Aygir ve Nizamettin Aksoy mahallede birçok ihtiyacın olduğunu belirterek, öncelikli talepleri şu şekilde ifade ettiler:
“İlk olarak çöp konteynırları yetersiz. Hızlıca konteynırların sayısının artırılması gerekiyor. Bunun yanında önemli bir kaldırım sorunumuz var. Beşyol’dan Saray girişindeki köprüye kadar kaldırımların yapılması gerekiyor. Özelikle okulları açıldığında öğrenciler bu yoldan gidiyorlar. Kaldırımsız yollar çocuklarımız için büyük tehlike oluyor. Bir diğer önemli sorun ise Ergene Deresi’nin ıslahı. Aşırı yağışlarda sel baskınlarına nende olan derenin, şu anda kokudan yanından geçilmiyor. Bizler bu derede yüzerek, balık tutarak büyümüş insanlarız. Deremizin ıslah edilmesini ve o eski güzel haline getirilmesi talep ediyoruz.”

ÇUKUTYURT’TUN İKİ BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYESİ VAR
Saray’ın üç Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi’nden ikisinin Nazmi Duygu ve Mümin Buluş’un Çukuryurt’tan olması mahallenin bir başkan önemli ayrıcalığı. Mahalle Sakinleri ise bu ayrıcalığın pekte iyi kullanılmadığını belirterek, Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinden Mahallelerine daha fazla ilgi göstermelerini ve mahalleri için proje geliştirmelerini beklediklerini söylediler.

ÇUKURTYURT SOSYAL VE KÜLTÜREL GELİŞMİŞLİĞİ İLE DİKKAT ÇEKİYOR
Çukuryurt Mahallesi sosyal ve kültürel anlamdaki gelişmişliği ile de diğer mahallere örnek oluyor. Hüseyin Duygu gibi önemli bir yazarı yetiştiren Mahalle, Emniyet Müdürlüğü ve Subaylık görevlerinde bulunmuş tanınmış isimleri de çıkarmıştır. Geleneklerine de sahip çıkan mahalle yüzyıllık Hıdrellez geleneğini halen devam ettiriyor. Mahalle Muhtarı Değirmenci, önümüzdeki yıl Hıdrellez etkinliğini daha da geliştirmek istediklerini belirterek, “Saray ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile bölgede ses getiren bir Hıdrellez Şenliği yapmak istiyoruz” dedi.