2016 yılında 25 Milyon TL’ye Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen, 2017 yılında yüklenici firmanın iflas etmesi nedeniyle yarım kalan Galata Deresi Islahında çalışmaların ne zaman başlayacağı merak konusu. Havaların ısınmasına ve derede su seviyesinin düşmesine karşın herhangi bir çalışmanın yapılmaması “Galata Deresi Islah çalışmalarının akıbeti 8 yılda zar zor tamamlanan Saray Kapaklı Yolu gibi mi olacak?” sorusunu akıllara getiriyor.

2017 yılı sonuna kadar tamamlanacak denilen Galata Deresi Islahında çalışmaların yeniden başlayıp başlamayacağı merak konusu.
2017 YILI SONUNDA TAMAMLANMASI BEKLENİYORDU
Özellikle kış aylarında yağışların etkili olmasıyla birlikte su taşkınlarına sebep olan Galata Deresi’nde DSİ’nin 25 Milyon TL’lik ihalesinin ardından çalışmalar 2016 yılında başlamıştı. İhaleyi alan BİLKOM Firması, dere ıslahını 2017 yılı sonbahar aylarında tamamlayacağını açıklamıştı. Ancak, yüklenici firmanın iflas etmesi nedeniyle yarım kalan çalışmalar 2017 yaz aylarında tekrar başlamış ve 1 kilometrelik mesafede dere ıslahı eksiksiz tamamlanabilmişti.  Havaların ısınmasına ve derede su seviyesinin düşmesine karşın, Islah çalışmalarına yeniden başlanmaması dikkat çekiyor. Galata Deresi’nde hiçbir çalışmanın yapılmaması, “Islah çalışmalarının akıbeti 8 yılda zar zor tamamlanan Saray Kapaklı Yolu gibi mi olacak?” sorusunu akıllara getiriyor.
KÖPRÜLER NE OLACAK?
Galata Deresi ıslah çalışmalarının durmasından sonra akıllara gelen bir diğer önemli soru ise dere üzerindeki köprülerin akıbetinin ne olacağı? Dere üzerinde bulunan köprülerin DSİ tarafından projelendirilerek dere ıslahı kapsamında yeniden yapılacağı açıklanmıştı. Çerkezköy Caddesi’nden Bağlar ve Saray Kapaklı Yoluna, Fabrika Caddesi’nden Hastaneye ve Küçükyoncalı’ya ulaşımı sağlayan köprülerin ıslah çalışmaları kapsamında yapılıp yapılmayacağı da belirsizliğini koruyor.
KAÇ KİŞİNİN DAHA ÖLMESİ GEREKİYOR?
Yıllardır ıslah edilmeyi bekleyen Galata Deresi’nde bugüne kadar birçok sel felaketi yaşandı. 2009 yılında yaşanan sel felaketinde 6 kişinin yaşamını yitirirken, 2015 yılında yine sel felaketi sırasında 27 işçi Küçükyoncalı Köprüsü üzerinde serviste mahsur kalmış ve ölümden dönmüştü. Son olarak ise geçtiğimiz yılın Ekim ayında yaşanan sel felaketinde Galata Deresi Kiremithane Mevkii’nde zırhlı aracın devrilmesi sonucu sel sularına kapılan Sefa Parhan, terhisine 17 gün kala şehit olmuştu. Bugüne kadar 7 kişinin yaşamına mal olan, onlarca kişinin de ölümden döndüğü Galata Deresi’nin tam anlamıyla ıslah edilebilmesi için kaç canın daha yaşamanı yitirmesi gerekiyor?