Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde (ÇOSB)bulunan Deva İlaç Fabrikası’nda direnişin 57 gününde, işten çıkarılan işçi sayısı 19’a yükseldi. Fabrika önünde çadır kurarak 57 gündür direnen Deva İşçileri, yaptıkları basın açıklamasında, “İşçi sınıfının ve Çerkezköy halkının desteği ile bu mücadeleyi hep birlikte kazanacağız” dediler.

Deva İşçileri direnişlerinin 57 gününde yaptıkları basın açıklamasıyla mücadele kararlıklarını bir kez daha yinelediler.
deva1
Dün saat 16.00’da alkış ve sloganlarla başlayan basın açıklamasına Çerkezköy Emek Bileşenleri, Greif İşçileri, Elba Bant işçileri, siyasi partilerin temsilcileri ve iş yeri temsilcileri destek verirken, eylemde sık sık “Direne Direne Kazanacağız”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Deva İşçisi Yalnız Değildir”, “İş Ekmek Adalet”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” ve “Deva İşçisi Direnişin Simgesi” sloganları atıldı.
“BU ÇARKA ÇOMAK SOKACAĞIZ”
Petrol-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova, Deva İlaç Fabrikası’nda büyük bir hukuksuzluğun sürdüğünü ifade ederek, “19 arkadaşımız anayasal haklarını kullandıkları için, sendikal çalışma yaptıkları için kapının önüne konulmuştur. Petrol İş Sendikası önümüzdeki günlerde Deva İlaç Fabrikası’nın insan sağlığını nasıl tehdit ettiğini fotoğraflarla gözler önüne serecektir. Petrol İş sendikası bu mücadeleyi kararlılıkla, inatla ve dayanışmayla sonuna kadar sürdürecektir. 57 gün değil 57 yıl olsa da sendikamız Deva patronunun yakasını bırakmayacaktır. Çerkezköy’de sadece bu fabrika önünde değil, buradaki yüzlerce fabrika önünde direnişimizi yükselteceğiz. Deva bizim için, işçi sınıfının mücadelesi için bir simge olacaktır. Bu direnişi tüm bölgeye hep birlikte yayacağız. Ya bu çarka çomak sokacağız ya da köle olarak yaşmaya devam edeceğiz. Köleliği reddettiğimiz için, örgütlü davranacağız ve kazanan biz olacağız” dedi.
Basın açıklaması sonrası görüşlerini aldığımız Deva İşçileri mücadeleye sonuna kadar devam edeceklerini belirterek, bölge halkından ve medyadan daha fazla destek beklediklerini söylediler.
“İŞVERENE BOYUN EĞMEYECEĞİZ”
Birkaç gün önce işten çıkarılan Taylan Sarıgöl düşüncelerini şu şekilde ifade etti:
“İşten çıkarılan işçi arkadaşlarımızın mücadelesine verdiğim destekten ve sendikal faaliyet yürütmekten dolayı geçtiğimiz hafta işime son verildi. İşverenin bütün baskılarına karşın ilk gün gibi direnmeye devam ediyoruz. İşten çıkarılan 19 arkadaşımızda sonun kadar direnmeye kararlı. İşverene boyun eğmeyeceğiz ve kazanana biz olacağız. Bunu çok kısa zamanda deva patronu başta olmak üzere herkes görecek.”
deva3
“DEVA DİRENİŞİ KAZANIRSA BÖLGEYE ÖRNEK OLUR”
İşten ilk çıkarılan işçilerden biri olan Sedar Korkmaz ise şunları söyledi:
Fabrika içinde arkadaşlarımıza yönelik büyük bir baskı var. Yöneticiler arkadaşlarımız tek tek odalarına davet ediyorlar ve işten çıkarılmakla tehdit ediyorlar. Bütün bu baskılara rağmen içerideki arkadaşlarımızın bizlere verdiği destek devam ediyor. Sendikamızda bugüne kadar bize bütün desteğini sundu. İşe iade davalarımız açıldı. Bizler kararlıyız. Deva Direniş medya’dan, diğer sendikalardan ve bölge halkından daha fazla destek görürse kısa zamanda sonuca ulaşacaktır. Bu direniş Çerkezköy içinde oldukça önemli. Biz başarabilirsek birçok fabrikaya örnek olacağız ve onlarla haklarını aramaya, direnmeye başlayacaklardır.”
NE OLMUŞTU?
Deva İlaç Fabrikası’nda Petrol İş Sendikası yetkili olmamasına karşın, fabrika içerisindeki örgütlüğüne dayanarak, 2010 yılına kadar işverenle masaya oturup sözleşme imzalamayı sürdürmüştü. 2010 yılında Deva İşvereni onlarca sendikalı işçiyi işten çıkararak Petrol İş’le sözleşme masasına oturmayı reddetmişti. Petrol İş Sendikası o tarihten bugüne fabrika içerisinde sendikal çalışmasını sürdürerek, çoğunluğu elde etme aşamasına gelmişti. Deva İşçisinin örgütlenme çalışması üzerine işçi kıyımına başlayan Deva İşvereni 20 Haziran’dan bu yana sendikal faaliyet yürüten 19 işçiyi işten çıkardı. 1 Temmuz’da fabrika önüne çadır kuran Deva İşçisi “İşten çıkarılan işçiler geri alınsın” ve “Petrol İş Sendikasıyla masaya oturulsun” talebiyle 57 gündür direniyor.