Saray Doğa Sporları Topluluğu(SARDOST) Yürüyen Ayaklarla trekking yürüyüşlerine devam ediyor. Doğaseverler duru ve açık yazım diliyle onlarca yıl sonra bile rahat okunan, Sabahattin Ali’nin son nefesini verdiği yerde ölümünün 70. yıl dönümünde 10 km’lik bir yürüyüş parkuru ile sembolik kaya mezarı başında andı.

Saray Doğa Sporları Topluluğu(SARDOST) Yürüyen Ayaklarla bölgenin doğal güzellikleriyle buluşmaya devam ediyor. Doğaseverler ülkemizin değerleri arasında yerini alan duru ve açık yazım diliyle onlarca yıl sonra bile rahat okunan Sabahattin Ali’nin son nefesini verdiği yerde, ölümünün 70. yıldönümünü 10 km’lik bir yürüyüş parkuru ile sembolik kaya mezarı başında andı. Yürüyüşe başlamadan öncelikle burada bizleri Kırklareli’ne bağlı Üsküp halkı karşıladı. Hazırlamış oldukları yöresel kahvaltı sofrası ile bizlere Kırklareli Belediye Başkanı  Mehmet Siyam Kesimoğlu’da eşlik etti.
“KIRKLARELİ SABAHATTİN ALİ’NİN SONSUZA KADAR YAŞAYACAĞI YER OLACAKTIR”
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu yaptığı konuşmada “Türk edebiyatının değerli bir yazarı olan Sabahattin Ali, yaşadığı hazin sonla Trakya’nın Kırklareli topraklarının ayrı bir değeri ve zenginliği olmuştur. Zenginlik diyoruz çünkü Kırklareli ili artık Sabahattin Ali’nin yaşama gözlerini yumduğu yer değil, sonsuza kadar yaşayacağı yer olacaktır” sözleri büyük alkış aldı.
ŞİMŞEKKAYA PİPO KAYA’NIN ÖYKÜSÜNÜ ANLATTI
Yaklaşık 10 km sürecek olan yürüyüş parkurumuza başladıktan 1 saat sonra Yürüyen ayaklar başkanı Uğur Şimşekkaya’nın önceden bahsetmiş olduğu PİPO Kaya’ya vardık.
Şimşekkaya bu kayanın değerli yazarımızın dinlenmek için oturduğu ve piposunu yakarak notlarını yazmak için kağıt ve kalemini çıkararak, hem kendine, hem kendini sevenlerine ve hem de memleketine ışık olmak adına yarınlara bırakmak için birkaç bir şey karalamış olabileceğini belirtti. 
SABAHATTİN ALİ’Yİ SEMBOLİK MEZARI BAŞINDA ANDILAR
Yürüyüş tekrara başladı ve bir buçuk saat süren bir yürüyüş ile değerli yazarımız Sabahattin Ali’nin sembolik kaya mezarına ulaştık. Burada yazarımızı yaptığımız söyleşilerle andık. Bizler için de artık Trakya’nın Sabahattin Ali’nin yaşamına son verdiği yer değil, yaşatıldığı yer olacaktır. Bulgaristan İridere mevkiinde başlayan yaşamı, Üsküp’e bağlı Çukurpınar yakınlarında son bulan değerli yazarımızı kaçış yolu ve hazin sonunu yürüyüş rotası haline getirip anısını yaşattığımız güzel ve anlamlı bir kayanın başında andık.
“SABAHATTİN ALİ KIYMETİ SONRADAN ANLAŞILAN DEĞERLERİMİZDEN BİRİDİR”
Etkinlik ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Saray Doğa Sporları Topluluğu Kurucusu Fevzi Çoban, “Sabahattin Ali, ülkemizde kıymeti sonradan anlaşılan değerlerimize verilebilecek en iyi örneklerden biridir. Kürk Mantolu Madonna başta olmak üzere birçok kitabı yeniden popüler olmaya ve yeni nesil tarafından tanınmaya başlandı.
Aslında birer Sabahattin Ali şiiri olan aşağıdaki meşhur şarkıları görünce, en azından bir kısmına şaşıracağınıza eminiz. Eserleri seslendiren sanatçıyla bestecisinin farklı olduğu durumlarda, bu güzel eserlere hayat veren bestecileri parantez içerisinde belirttik.
Leylim Ley – Zülfü Livaneli, Göklerde Kartal Gibiydim, Çocuklar Gibi, Ben Sana Vurgunum, Dağlar, Aldırma Gönül, Geçmiyor Günler, Melankoli, Bir yürek kaldı avucumda, Kara yazı.
Yaklaşık 10 km süren bir yürüyüşten sonra Kırklareli, Üsküp’e bağlı Çukurpınar köyüne vardık. Burada vatandaşlarımız bizlere bir sürpriz yaparak köy tavuklu pilav ve ayran ikram ettiler. Kendilerine buradan çok ama çok teşekkür ediyoruz. İnanılmaz misafirperver ve yardımseverlik örneği gösterdiler. Son olarak bizlere güzel bir parkura imza atan Yürüyen Ayaklar başkanı Uğur Şimşekkaya ve değerli ekibine çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.