Longoz Ormanları’nı tehdit eden Termik Santral Projesine karşı İğneada’da Doğa Şenliği düzenlendi. Doğa Savunucularının buluştuğu şenliğe Saray Doğayı Koruma Derneği de katılarak, Istranca Ormanlarına yapılmak istenen Kuvarsit Ocakları’na karşı vatandaşları bilgilendirdi.
DOĞAYI KORUMA1
İğneada’da düzenlenen Doğa Şenliğine katılan Saray Doğayı Koruma Derneği, açtığı stant ile şenliğe katılanları Istranca Ormanları’nda yapılmak istenen doğa katliamına karşı bilgilendirdi.

İĞNEADA SANTRALLERLE ANILMAYA BAŞLANDI

Denizi, Ormanları, Tarihi Varlıkları, Doğa Manzaraları ve son yıllarda turizmde de yerini almış olan İğneada ziyaretçilerine 4 ayrı mevsim ayrı güzellikler sunarken son yıllarda adı Nükleer ve Termik Santrallerle anılmaya başlandı.

ATÖLYELER DÜZENLENDİ

30 Ağustos 2014 Cumartesi günü İğneada Benim Cennetim diye başlayarak hazırlanan şenlik sabah saatlerinde başladı. Uçurtma Gösterileri, Resim Performansları, Müzikli Gösteriler, Sokak Tiyatrosu, Sokak Gösterileri, Beden Perküsyonu ve Roman Müzikleri sergilendi. Etkinlik kapsamında Çamur Atölyeleri, Doğal Yaşam Atölyeleri, Ritim Atölyeleri, Yaratıcı Drama Atölyeleri, Oyun Atölyeleri, Kahkaha Atölyeleri, Kil ve çamur Atölyesi, Sabun Yapma Atölyeleri, Kukla Yapım Atölyeleri, Uçurtma Yapım Atölyeleri düzenlendi. İğneadalıların çağrısına destek için birçok grup İğneada da buluştu. Balık Ayhan, Hakan Ali Toker, Teoman Kumbaracı, Hakan Çetinkaya, Şafak Pala, Özlem ve Erkanın katıldığı bir Ritim Şov gece Beğendik Sahilinde gerçekleşti.

BALIK AYHAN’DAN LONGOZLARA SAHİP ÇIKALIM ÇAĞRISI

Gece eğlencesi çeşitli gurupların ve sanatçıların video yoluyla termik santrale karşı olduklarını ve buraların korunması gerektiği mesajlarını ileten sinevizyon gösterisi ile başladı. Hakan Çetinkaya’nın darbuka ritim de eğittiği çocukların gösterilerinin ardından, ritim ustası Balık Ayhan; İğneada longoz ormanlarına sahip çıkalım diyerek başladığı konserle devam etti. Balık Ayhan’a diğer katılımcı sanatçılar eşlik etti. İğneada ve çevre köy ile ilçelerden katılan vatandaşlar gecenin geç saatlerine kadar müzik eşliğinde eğlendiler.

MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Kuvarsit Ocaklarına karşı yürütülen mücadeleyi yaygınlaştırmak ve güçlendirmek için bu tarz etkinliklerin çok faydalı olduğunu belirten Dernek Yöneticileri, “Bölgemizde çok farklı başlıklarda çevre mücadelesi veriliyor. Bu tarz etkinlikler çevre mücadelesinin paylaşılması ve ortaklaşması açısından oldukça önemli. Istranca Ormanları sahip çıkmak, Kuvarsit Ocakları’na dur demek bizlerin olduğu kadar bütün Trakyalıların, bütün doğa savunucularının görevi. Bunu vurgulamak, ormanımıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkmak için mücadeleye devam ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

LONGOZ ORMANLARI NEDEN KORUNMALI?

İğneada Türkiye’nin Kuzeybatısında Kırklareli’nin Demirköy İlçesine bağlı, Karadeniz’in en uzun kumsallarına ev sahipliği yapan ve Bulgaristan sınırında bulunan saklı bir cennettir. Yıldız dağlarının Karadeniz’e uzanan eteklerinde Istranca Ormanlarının içine yerleşmiş dünyanın 2. Büyük Subasar Ormanlarıyla doğal zenginliğini yaşatmaya devam etmektedir. Longoz Ağaçları, Bitki Örtüsü, Endemik Varlıkları, Yaban Hayvanları, Gölleri ve Göçmen Kuşları ile ziyaretçilerine birçok zenginliği bir arada sunmaktadır. Dünya çapında yapılmış olan GEF-2 ve Yıldız Dağları Biosfer Çeşitliliği Koruma Projelerinin odak noktasıdır. Istrancalar nesli tükenmekte ve tehdit altında olan ve koruma altına alınmış birçok canlıyı barındırmaktadır. 6 adet tatlı su gölü (Mert, Erikli, Saka, Pedina, Hamam, Aypoloz) bulunmaktadır. Avrupa kuş göç yollarında bulunan en ideal konaklama noktalarından biridir. Türkiye’de yaşayan kuş türlerinin 192 si Longoz Ormanlarında görülmüştür. Özellikle göç dönemlerinde kuş gözlemcilerinin uğrak noktalarından biridir.