Ergene nehrinin kanser riski taşıdığı açıklamasını yaptıktan sonra görevden alınan Dr. Dilek Tucer görevine iade edildi
????????
Ergene nehrinin kirli olduğu ve kanser riski taşıdığı açıklamasını yaptıktan sonra Edirne Valisi Dursun Ali Şahin tarafından ‘izinsiz basın açıklaması yaptığı’ gerekçesiyle görevden alınan Uzman Dr. Dilek Tucer, görevine iade edildi. Tucer’in göreve iade edilmesinin nedeni olarak soruşturmanın tamamlanmış olması gösterildi.

KANSER RİSKİ VAR DEDİ GÖREVDEN ALINDI
Edirne Devlet Hastanesi’nin tek Gastroentoloji Uzmanı olarak görev yapan Dr. Dilek Tucer, geçen 9 Eylül günü hastane yönetiminin izni ile halkı bilgilendirmek için düzenlediği basın toplantısında, Ergene Nehri’ndeki kirliliği ve çevresinde yarattığı kanser riskini anlatmıştı. Haberlerin basında yer almasının ardından hakkında soruşturma açılan Dr. Tucer, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in talimatıyla ‘izinsiz basına açıklama yaptığı’ gerekçesiyle açığa alındı.

‘İNFİALE YOL AÇACAK AÇIKLAMA’
Dr. Dilek Tucer’i görevine iade eden Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, göreve iade yazısında “Uzman Dr. Dilek Tucer kendi uzmanlık alanı dışında toplumda infiale yol açacak biçimde gıda sektörü ve halkı sağlığı alanında basına bilgi ve demeç verdiği, yetki alanı dışındaki idare ve siyasi makanların görev alanına müdahaleederek toplumu yanlış yönlendirdiği için ve bu konuda hiçbir bilimsel veriler olmadan açıklamalarda bulunarak, bir hekim sıfatına uygun düşmeyen tavır ve davranışlar sergilediği nedeniyle, konuyu incelemek üzere Bakanlık Müfettişleri görevlendirildi” ifadeleri yer aldı.  Soruşturmanın tamamlandığı belirtilen yazıda Dr. Dilek Tucer’in, hizmetlerini devam ettirmesine bir engel olmadığı söylenerek görevine iade edilmiştir ifadeleri yer aldı.