2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Saray’da coşkulu bir açılış töreniyle başladı. Cumhuriyet İlkokulu’nda düzenlenen tören öğrencilerin okuduğu şiirler, Flüt Dinletisi ve Halk Oyunları gösterileri ile renkli anlara sahne oldu.

Saray’da 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı açılış töreni Atatürk Anıtı’na İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sıddık Aslan tarafından çelenk sunulmasıyla başladı. Çelenk sunumunun ardından açılış töreni Cumhuriyet İlkokulu’nda düzenlenen programla devam etti.
eğitim öğretim3
KATILIM YOĞUN OLDU
Okul Bahçesi’nde düzenlenen programa Saray Kaymakamı Hüseyin Öner, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, İlçe Jandarma Komutanı Yasin Demir, İlçe Emniyet Müdürü Murat Tabak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sıddık Aslan, Siyasi Partililerin Temsilcileri, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

AÇILIŞ KONUŞMASINI MİLLİ EĞİTİMİ MÜDÜRÜ ASLAN YAPTI
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende 4-E sınıfından Abdullah Alper İlköğretim adlı şiiri okudu. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sıddık Aslan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

ÖĞRETMENLİK SEVGİ İLŞKİSİNE DAYANAN BİR MESLEKTİR
“Eğitim camiamızın çok değerli çalışanları; Büyük Önder’in belirttiği gibi ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller’ yetiştirmek en büyük gayemiz olmalı. Öğrencilerimizin eğitim öğretim sürecine katılmalarında en önemli görev sizlere düşmektedir. Öğretmenlik, emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, öğreten ve öğrenen arasında güven ve sevgi ilişkisine dayanan bir meslektir. Tüm öğrencilerimizi öz evladımız gibi görmek ve ona göre davranmaktır. Hammaddemiz insandır ve hata yapma şansımız yoktur. Hatamız toplumun felaketi demektir.
eğitim öğretim1
SİZLER BİZİM GELECEĞİMİZSİNİZ
Sevgili öğrenciler; Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi; ‘Tek bir şeye ihtiyacımız var, çalışkan olmak.’ Sizler bizim geleceğimizsiniz. Hayatınız boyunca okullarda geçirdiğiniz süre hiçte az değil. Bu süre içerisinde ‘Bir mum gibi eriyerek etrafını ışıtan öğretmenlerinizi’ kendinize örnek alınız. Kendinizi zayıf ve küçük görmeyin ve korkularınızı yenin. Hepiniz korkularınız yenerek ömrünüz boyunca doğruları arayan ve koruyan bireyler olmaya çalışınız.

HER GÖRDÜĞÜNÜZE BENZEMEYE ÇALIŞMAYIN
Sevgili gençler; Her gördüğünüze benzemeye çalışmayın. Bunun sonucunda siz siz olmaktan çıkarsınız. Ancak gördüğünüz mükemmel davranışları ve işleri kendinize model alınız. Buradan aldıklarınız hayat felsefeniz olsun ki daha iyi bir Saray daha iyi bir Türkiye ve daha iyi bir dünya olsun. Geleceğiniz şimdiden başarılarla dolu olsun.

EN DEĞERLİ KATKI İYİ EĞİTİM İMKÂNI HAZIRLAMAKTIR
Değerli veliler; Eğitim bir ekip işidir. Siz de bu ekiptesiniz. Hepimizin çabası ve endişesi çocuklarımız en iyi şekilde yetiştirmektir. Peygamber efendimizin buyurduğu gibi; ‘İyi babaların çocuklarına bırakabileceği en büyük miras servet değildir, güzel eğitim ve ahlaktır.’ Bugün bir anne babanın yapabileceği en değerli katkı, çocuklarına iyi eğitim imkânları hazırlamaktır. Çocuklarınız için okullarımızla sürekli iletişim ve işbirliği içinde olmanız çok önemlidir. Öğrenci-öğretmen-okul yönetimi ve veli arasında kurulacak sağlıklı bir iletişim öğrencilerimizin başarılarını artıracaktır. Bu sebeple sizlere ve çocuklarınıza sağlık ve mutluluk dolu bir eğitim-öğretim yılı diliyorum.”
eğitim öğretim2
GÖSTERİLER BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Aslan’ın konuşmasının ardından program 4. D sınıfından Ege Aksoy Okulumuz adlı şiiri okuması ve 4. sınıf öğrencileri tarafından okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencilerine ‘Hoş geldin’ çiçeğinin verilmesi ile devam etti. Törende minik öğrenciler dövizlere yazılan, günün anlam ve önemini belirten sözleri okuyarak, programı izlemeye gelenlerden büyük alkış aldılar. 4-E sınıfından Hayrunisa Han ve 4-D sınıfından Batuhan Ünver’in okudukları şiirlerle devam eden programda, 4-B sınıfı öğrencileri hazırladıkları flüt dinletisi ile büyük beğeni topladılar. Törende son olarak İsmail Erdoğan yönetiminde, okul öğrencileri Halk Oyunları gösterilerini sundular. Minik öğrenciler başarılı gösterileri ile törene katılanlardan tam not aldılar. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı açılış programı okul aile birliği ve öğrenci velilerinin yaptıkları yiyeceklerin protokol üyelerine ikramda edilmesi ile son buldu.