Yıllık enflasyon %15.39’a çıktı. Böylece AKP iktidara geldiğinden beri enflasyon zirveyi gördü, yeni rekoruna kavuştu. İktidar kanadından kimsenin seçim boyunca dillendirmediği ama varlığını Demokles’in Kılıcı gibi ülkenin tepesinde hissettiren dış borç ve enflasyon, gizli şeker gibi fark ettirmeden artıyor. Vatandaşın cebindeki ateş her saniye yükselirken, emekçi de emekli de cepten yiyor.

VATANDAŞIN CEBİNDEKİ ATEŞ YÜKSELİYOR
İktidar kanadından kimsenin seçim boyunca dillendirmediği ama varlığını Demokles’in Kılıcı gibi ülkenin tepesinde hissettiren dış borç ve enflasyon gizli şeker gibi fark ettirmeden artıyor. Hükümet kanadında bu konu cumhurbaşkanına ve onun, ekonominin başına kimi getireceği sorusuna bırakılmış durumda. Vatandaşın cebindeki ateşse her saniye yükseliyor.
ENFLASYONDA SİL BAŞTAN
Yıllık enflasyon %15.39’a çıktı. Böylece AKP iktidara geldiğinden beri enflasyon zirveyi gördü, yeni rekoruna kavuştu. Bu rakamlar 14 yılın zirvesine tekabül ediyor. 2002 yılında 40 kuruş olan patatesin kilosu 6 liraya, 45 kuruş olan soğanın kilosu ise 7 liraya çıktı. 1 lira 62 kuruş olan benzinin litresi 6 lira 23 kuruşa, 1 lira 35 kuruş olan motorinin litresi 5 lira 68 kuruşa yükseldi. Kilosu 6 lira olan beyaz peynir kalitesine göre 30 liraya, kilosu 7 lira olan kırmızı et ise kalitesine göre 40 ile 70 lira arasında satılıyor. Kilosu 1 lira 50 kuruş olan limonda ise fiyat 8 liraya kadar yükselmiş durumda. Bir önceki yıla göre fiyatlarda kategoriye göre en çok değişim şöyle gerçekleşti:
Gıda ve alkolsüz içecekler %18.89, Ev eşyası fiyatları %8.91, Lokanta ve oteller %13.30, Kuru Soğan %82.53, Patates %63.34, Havuç 57.72, Sivri Biber %57.28 oranında artış gösterdi. Alkole ise 3 Temmuz’da %15,5 ÖTV güncellemesi geldi.
VATANDAŞ FİYATINI SORUYOR AMA ALMIYOR
Saray’da pazarcılık yapan İnan Öztürk, bu yıl genel olarak düşük cirolar yaptıklarını, vatandaşın alım gücünün düştüğünü, temel gıdalardan bile kıstığını kaydetti.
“Pazar kalabalık olmasına kalabalık, önümüzden akıp giden bir kalabalık var ama iş satın almaya geldiğinde, görünenin çok altında. Pazara çıkanlar alışverişten ziyade pazarı dolaşmaya çıkmış gibi” diyen Öztürk, beklentilerinin de her geçen gün düştüğünü de ifade etti.