Türk Metal Sendikası (TMS) üyeleri, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yapılan zam görüşmelerinden istenilen sonuç alınamayınca Çerkezköy’de Cumhuriyet Meydanı’na döküldü. Haklarını aramak için meydana inen ve istedikleri sonucu alana kadar vazgeçmeyeceğini belirten üyeler; açtıkları döviz ve pankart, attıkları sloganlarla haklı direnişlerinin arkasında sonuna kadar duracaklarını belirterek MESS’e gözdağı verdi.

KOÇAK, ÜYELERE SESLENDİ
Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran binlerce TMS üyesine seslenen TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, istediklerini alana kadar eylemlerine devam edeceklerini, gerekirse grev yapacaklarını; sonunda da zafere ulaşacaklarını ifade etti. Koçak, yapmış olduğu konuşmada şu ifadelere yer verdi:
YOLLAR BİTTİ, MEYDANLAR ISINDI
“Fedakar Türk Metal üyeleri, onurlu metal emekçileri, demiri bükenler, çeliği nakış gibi işleyenler, kardeşler… Artık bıçağın eti kestiği ve kemiğe dayandığı yerdeyiz. Artık yolların bittiği, meydanların ısındığı süreçteyiz.
KAZANACAĞIMIZ YERDEYİZ
Çalıştık, canımızı dişimize taktık, iş yerini evimiz, tezgahımızı yatağımız bildik. Artık hakkımızı söke söke alacağımız yerdeyiz. Ürettik, kazandırdık, artık kazanacağımız yerdeyiz.
FEDAKÂRLIĞIN EN BÜYÜĞÜNÜ YAPAN BİZİZ
Arkadaşlar, biz kimiz? Gece demeden, gündüz demeden üreten biz değil miyiz? Gerektiğinde krizleri tek başımıza göğüsleyip, fedakârlığın en büyüğünü yapan biz değil miyiz? Kalitesiyle dünyaya örnek olan, çalışkanlığı dillere destan olan biz değil miyiz? Üretim ve ihracat rekorları kıran; hem işverene, hem sektöre, hem de Türkiye’ye kazandıran biz değil miyiz? Evet biziz.
SIRA BİZE GELDİ
Peki biz ne istiyoruz? Biz çok şey istemiyoruz. Hakkımız olandan başka hiçbir şey istemiyoruz. Şimdi sıra bize geldi. Artık biz de kazanmak istiyoruz. Alın terimizin karşılığını, çoluğumuzun, çocuğumuzun rızkını istiyoruz.​
SÖZÜN BİTTİĞİ YER
Arkadaşlar, Mess’le yürütülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, şu an itibarıyla geldiğimiz nokta sözün bittiği yerdir. Ama aynı zamanda eylemin başladığı yerdir. Bundan böyle sesimizi, çığlığımızı iş yerlerimizden başlayarak mümkün olan her yerde duyuracağız. Bu güne kadar kendimizi, toplu sözleşme masasında ifade ettik, bundan sonra yollarda, meydanlarda da ifade edeceğiz.
MESS’İ BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ
Biliyorsunuz, geçtiğimiz Salı günü Ankara’da başkanlar kurulumuz toplandı. Burada bir dizi eylem kararı alındı ve mücadelemizin yol haritası ortaya çıktı. Kırmadan, dökmeden ama kararlılığımızdan asla taviz vermeden mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Buradan, yani meydanlardan, sokaklardan MESS’i bir kez daha uyarıyoruz. Taleplerimizi ve teklif ettiğiniz ucube zam oranına tepkimizi sakın hafife almayın. Size uzattığımız eli havada ve karşılıksız bırakmayın. Türk Metal Sendikası ve temsil ettiği üyeleri, ülkemizin huzurunu ve istikrarını,iş yerindeki çalışma barışını her zaman göz önünde tutmuş, bugüne kadar ülkemiz ve işyerlerimiz için her türlü fedakarlığı yapmıştır.
HERKES AKLINI BAŞINA TOPLASIN
Ancak geldiğimiz bu aşamada, bizler için yeni bir sürecin de kapıları aralanmıştır. Herkes aklını başına toplasın. Yasal mevzuata göre arabulucu raporu sendikamıza iletilmeden grev kararı ile grev uygulama kararı alınamaz. Ancak sendikamız arabulucu raporunu aldığı anda, gerek grev kararını gerekse uygulama kararını zaman geçirmeden alacaktır. Sabrımızın sonundayız ama mücadele azmimiz her geç gün bileniyor. Bu meydanlarda olmayı biz istemedik. Bu soğukta, bu kara kışta burada olmak bizim tercihimiz değil. Fakat eğer gerekirse, hakkımızı alana kadar da bu meydanları Mess’e dar edeceğimizi herkes bilsin.
TALEPLERİMİZ MASADA KALDI
Metal emekçisi kardeşlerim, dün, Mess’in çağrısına uyarak yeniden bir araya geldik. Peki ne oldu? Gene haklı taleplerimiz masada kaldı. Gene bir sonuca ulaşamadık. Hatta yakınlaşamadık bile. Bu beyefendiler bize ne diyor biliyor musunuz? ‘Siz üretmeye devam edin ama iş emeğinizin, alın terinizin karşılığına gelince sesinizi çıkartmayın. Susun. Ne verirsek onunla idare edin.’
BIÇAK KEMİĞE DAYANDI
Susacak mıyız? Susmayacağız. Bıçak kemiğe dayandı. Eylemse eylem, grevse grev… Sonunda zafer mutlaka bizim olacak. Onurlu Türk Metal emekçisinin olacak. Allah yar ve yardımcımız olsun.”