Trakya Saray Emlakçılar Derneği’nin ev sahipliğinde 18 Ocak Perşembe günü 17.00-19.00 saatleri arasında Saray Belediyesi Konferans Salonu’nda emlak danışmanları bilgilendirme toplantısı yapıldı. Trakya Tüm Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı İlhan Kurt, taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmelik taslağı, web tapu işlemleri ve federasyonun hazırladığı ve emlak danışmanlarına sunduğu temfed.com.tr emlakçılar sitesi hakkında emlak danışmanlarına sunum yaptı.

KİMLER KATILDI?
Trakya Saray Emlakçılar Derneği’nin ev sahipliğinde 18 Ocak Perşembe günü saat 17.00- 19.00 saatleri arasında Saray Belediyesi Konferans Salonu’nda emlak danışmanları bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Trakya Tüm Emlak Müşavirleri Dernek Başkanı İlhan Kurt, Trakya Saray Emlakçılar Derneği Başkanı Erdinç Aksoy, Kırklareli Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ümit İkizlerli, Yrd. Oğuz Tiran, Silivri Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Altınkök, Kapaklı Emlakçılar Derneği Başkanı Kemal Özel, Edirne Emlak Müşavirleri Başkan Yrd. Aytaç Feda, Uzunköprü Emlakçılar Derneği Başkanı Recep Metin, Lüleburgaz Emlakçılar Derneği Başkanı Erkan Esen ve Trakya bölgesindeki emlak danışmanları katıldı.
WEB TAPU SİSTEMİ İLE KAYIT DIŞI ÇALIŞANLAR ENGELLENECEK
Trakya Tüm Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı İlhan Kurt, taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmelik taslağı, web tapu işlemleri, federasyonun hazırlamış olduğu ve emlak danışmanlarına sunduğu www. temfed.com.tr emlakçılar sitesi hakkında sunum yaptı. Web Tapu Sistemini sadece kayıtlı Emlak Danışmanlığı firmalarının kullanabileceğini belirten İlhan Kurt, “Böylelikle emlakçı, muameleci veya ayakçı adı altında kayıt dışı çalışanlar engellenecek. Web tapu ile emlak danışmanlarına online işlem yetkisi sağlanıyor. Emlak danışmanları müşteri adına online olarak emlak girişi yapıp harçlarını yatırarak ıslak imzaya kadar olan işlemleri yapabilecek” ifadelerini kullandı.
WEB TAPU SİSTEMİNİN İŞLEYİŞİNİ ANLATTI
Web Tapu Sisteminin işleyişi hakkında bilgi veren Kurt, “Cep telefonu numaranızı E- devlet sistemine kaydedin. Mülk sahibi, web tapu üzerinden kendisi yapabileceği gibi danışman emlakçıya Tapu bilgisi görüntüleme ve Tapu Müdürlüğüne başvuru yapma yetkisi verecek. Emlak danışmanı gerekli belgeleri internetten göndererek başvurusunu yapacak. Web Tapu’dan gelen başvurular sistem üzerinden Tapu Müdürlüklerindeki ilgili memura havale edilecek. Memur gerekli kontrolleri tamamlayacak. Tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve alıcı ve satıcının imzalarını atacağı gün ve saat SMS ile gönderilecek. Tapu sahibi veya yetkilisi olan emlak danışmanı gerekli ödemelerini internet üzerinden yapacak, belirtilen saatte Tapu müdürlüğüne gidilecek ve işlem tamamlanacak. Bu işlemler sırasında tapu sahibi ya da emlak danışmanı başvurunun hangi aşamada olduğunu online olarak sorgulayabilecek” dedi.
TEMFED.COM EMLAK DANIŞMANLARININ HİZMETİNDE
Son olarak federasyonun hazırlamış olduğu ve emlak danışmanlarına sunduğu emlakçılar sitesi www.temfed.com…….www.temfed.com.tr hakkında açıklamalar yapan Kurt, “www.temfed.com…….www.temfed.com tr domain adı altındaki emlak arama sitesine esnaf odaları, ticaret odaları ve mesleki derneklerine üye olan meslektaşlarımız isterlerse 3 ay ücretsiz daha sonra çok cüz’i bir ücretle üye olabilecekler. Pilot bölge olarak Ankara’da ve talep gelen şehirlerde başlatacağımız en son teknoloji ile hazırlanan internet sitemiz, meslektaşlarımızın portföylerini tüm dünyada pazarlayabilmelerini, daha çok satış yapmalarını sağlayacak. İnternet sitesinde üyelerimiz sınırsız ilan girebilecek. Site dört dilde yayın yapacak. Hukukçularımız tarafından hazırlanan Federasyon Logosunu taşıyan sözleşmeleri sitede düzenleyip, indirebilecek. Kira kontratlarını düzenleyebilecek. Yurt dışı partnerlerimiz ile yapılan işbirliği çerçevesinde portföylerini tüm dünyada pazarlayabilecek. Oluşturulan ortak havuzda meslektaşlarımız kendi aralarında portföy ve müşteri paylaşımı gerçekleştirecekler. Portal üzerinden online yazışma yapabilecekler. Hukukçumuz hukuki sorunlarda meslektaşlarımıza destek sağlayacak. Mesleki güncel haberleri takip edebilecekler” ifadelerini kullandı.
Toplantı emlak danışmanlarının sorularının yanıtlanması ile sona erdi.