Ergene Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Kadınlar Ergene Nehri’nin suladığı alanlarda yetişen pirinçlerin kansere yol açabileceğini söylediği gerekçesiyle Edirne Valisi Dursun Ali Şahin tarafından görevinden alınan Dr. Dilek Tuncer’e sahip çıktılar. Trakya’nın üç farklı ilinden seslenen kadınlar ‘Dr. Dilek Tuncer görevine iade edilsin’ dediler.
ergene
Ergene Nehri’nin suladığı alanlarda yetişen pirinçlerin kansere yol açabileceğini söylediği gerekçesiyle Edirne Valisi Dursun Ali Şahin tarafından görevinden alınan Dr. Dilek Tuncer’e Ergene Platformu Üyesi kadınlar sahip çıktı.

DOKTORLAR DEĞİL ERGENE’Yİ KİRLETENLER YARGILANSIN!

Ergene Platformu adına Yönetim Kurulu Üyeleri Gürcan Kırım, Hacer Doğru Güven ve Nurhan Altıntaş tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Ergene Nehri ve havzasının açıklanan kurtarma planı, kesilen para cezalarına karşın hala zehir akmaya devam ettiği gözle görülür bir gerçektir. Bakanlık ve Valilikler, Danıştay’ın ve Edirne İdare Mahkemesinin kararlarında belirttiği etkin idari tedbirleri almak, yargı kararlarındaki uyarılar çerçevesinde görev yapmalıdırlar. Yaşamımızı karartan sanayi tesislerini geçici veya süreli kapatma, çalışma izin ve ruhsat iptali gibi yaptırımları etkin ve sürekli bir denetim faaliyeti sürecinde uygulayıp kirletenler ve göz yumanlar hakkında adli işlemler yapılmadıkça Ergene Hayata dönmez.

ERGENE’NİN KANSERE YOL AÇACAĞI KANITLANMIŞTIR
Başta Trakya Üniversitesi ve Namık Kemal Üniversitesi’nin çeşitli araştırma raporları, birçok değerli bilim insanının çalışmaları sonucu Ergene nehrine bırakılan ağır metallerin ve kimyasal atıkların doğa ve canlı sağlığı açısından başta kanser olmak üzere birçok yaşamsal soruna yol açabileceği kanıtlanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Uzunköprü Belediyesi ölçüm ve analizlerine göre Ergene Nehri hala 4.Sınıf Kıta İçi Kirli Su olarak akmaktadır.

DR. TUNCER İNSANİ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMİŞTİR
Çalıştığı kurumun düzenlediği basın toplantısında bir hekim olarak mesleki ve insani sorumluluğu gereği kamuoyunu aydınlatan, bilimsel çalışmalara ve mesleki gözlemlerine atıfla kirletilen Ergene nehrinin bölgemize, suyumuza, toprağımıza saçtığı kanser riskine dikkat çeken Sayın Uzman Dr.Dilek Tuncer’in hukuka, kamu yararına aykırı olarak görevden alınması gerçekleri örtmeye yetmez.

DR. TUNCER GÖREVİNE İADE EDİLSİN
Ergene Platformu olarak yıllardan beri Ergene Hayata Dönsün diyerek doğaya, Trakyamıza sahip çıkan  sosyal sorumluluk ve vicdan sahibi insanlar adına  Sağlık Bakanlığına  sesleniyoruz; Edirne Valiliğinin görevden alma işlemi iptal edilerek  Sayın Uzman Dr. Dilek Tuncer görevine iade edilmelidir.”