Saray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Özen, 6552 sayılı Torba Kanun kapsamında esnaf ve sanatkârların borçlarını yapılandırma fırsatını kaçırmamaları gerektiğini belirtti.
Başkan Ali Özen, kredi borcu yapılandırmasında faiz affından kooperatife üye 39 kişinin, odaya da aidat borcu olan 650 üyenin yararlanacağını söyledi.
Esnaf ve sanatkârların, kefalet kooperatiflerine olan anapara borcunun 31 Ekim’e kadar ödenmesi durumunda faiz borcu silinecek. Faizlerin silinme olanağını ‘büyük fırsat’ olarak değerlendiren Saray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Özen yapılandırma talebinin yazılı alınacağını, önceden icraya intikal eden borçların yapılandırılması için icra nezdinde taahhüt alınacağını söyledi.

ISRARLI TALEPLER SONRASI YAPILANDIRMA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Başkan Ali Özen yaptığı açıklamada yapılandırma hakkında şu bilgileri verdi:
“Konfederasyonumuzun yoğun ve ısrarlı talebi sonucunda Haziran ayında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanan vergi, sosyal güvenlik primi ve aidat borçlarının yeniden yapılandırıldığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna ilişkin değişiklikleri içeren ve 10.09.2014 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 6552 sayılı (Torba) Kanun, 11 Eylül 2014 tarihli ve 29116 sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

ODA ÜYESİ 650 KİŞİ YAPILANDIRMADAN YARARLANACAK
Esnaf ve sanatkârlarımızın 11 Eylül 2014 tarihinden önceki; yıllık aidat borçları yeniden yapılandırma kapsamına alınmıştır. Yıllık aidat ve katılma payı borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak getirilen hükümlerden yararlanmak isteyen esnafımızın Kasım 2014 ayı sonuna kadar odamıza dilekçe veya yazı ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Odamıza aidat borcu olan 650 esnafımızın bu taksitlendirmeden yararlanmasını bekliyoruz.
Borç asıllarına, halen uygulanmakta olan 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine ilişkin Kanunda öngörülen faiz oranı yerine, yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) oranları uygulanacak ve buna göre hesaplanan yeni borç toplamı bulunacaktır. Ödenmesi gereken toplam borcun; birinci. taksit ödeme süresi içinde (Aralık/2014 ayı sonuna kadar) peşin ödenmesi, halinde toplam borçtan %10 oranında indirim yapılacaktır. Borçların ödenmesi gereken süre ve öngörülen sistem içinde kısmen ve tamamen ödenmemesi halinde; ilgililer bu kanun hükümlerinden yararlanamayacaklardır.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?
Ayıca Saray’da kredi borcu yapılandırılmasından 39 kişinin yararlanacağını açıklayan Başkan Özen, başvuruda şunlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi: “Yapılandırma talebi kooperatifçe yazılı olarak alınacaktır. Önceden icraya intikal eden borçların yapılandırılması icra nezdinde taahhüt alınacaktır. Taksitlendirme yapılan alacaklarda iki taksit üst üste ödenmediği takdirde yapılandırma iptal edilecek ve borcun tahsilince yapılandırma kapsamı dışında devam edilecektir.”
Esnaf Odası Başkanı Ali Özen 6552 sayılı Torba Kanun kapsamında yapılandırma yapmayan esnafın, önemli bir fırsatı kaçıracağının altını çizdi.