Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e 1921 yılında Mareşallik ve Gazilik Unvanı’nın verildiği gün olan 19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Saray’da da törenle kutlandı. Atatürk Alanı’nda gerçekleşen törende anlamlı bir konuşma yapan Saray Muharip Gaziler Derneği Başkanı Abdürrahim Yorulmaz, “Bu toprak bugüne kadar olduğu kadar bundan sonrada Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak sonsuza dek korunacaktır” dedi.
gaziler4
Atatürk’e TBMM tarafından mareşal rütbesi ve gazi unvanı verilişinin yıldönümünü olan 19 Eylül Gaziler Günü, Saray’da törenle kutlandı.

KİMLER KATILDI?
Atatürk Meydanı’nda yapılan törene Saray Kaymakamı Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Nuri Taştekin, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Cumhuriyet Savcısı Gökhan Yolasığmaz, Saray İlçe Emniyet Müdürü Murat Tabak, Belediye Başkan Yardımcıları Dilaver Perçin ve Arif Naci Öngören, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, Saray Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin Temsilcileri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Saray Temsilcisi Abdürrahim Yorulmaz, Kaymakamlık Daire Amirleri, Muharip Gaziler ve eşleri, Okul Müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

ÇELENK SUNULDU
İlçe Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği çelenklerinin Atatürk Anıtına sunumuyla başlayan tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Törende günün anlam ve önemin belirten konuşma Topçu Üsteğmen Aykut Işık tarafından yapıldı.
gaziler3
“ECDADIMIZA YAKIŞAN VATAN EVLADI OLMAK ZORUNDAYIZ”
Gaziliğin milleti millet yapan değerlerden olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Topçu Üsteğmen Işık, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra Kore Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin var oluş mücadelesi ve iç güvenlik harekatı sonucunda Gazilerimizi onurlandığımız gündür. Gaziler günü, canları pahasına milletini savunan gazilerimize kutlu olsun. Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese teşekkür ediyoruz. Dün olduğu gibi bugünde bu inançla aziz vatanın birliği, huzuru ve bölünmezliği için saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya canımızı vermeye hazırız. Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki en büyük önemi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Gazi unvanını alırken söylediği şu ifadelerde yer almaktadır; ‘Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım. Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir. Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla amansız mücadele eden malül veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir.’ Gazi Atatürk’ün bu sözleri gazilerimizin tescil edilmiş en büyük gurur ve teminatıdır. Bu yüzden kahraman ecdadımıza, şehit ve gazilerimize layık birer vatan evladı olmak boynumuzun borcudur” dedi.

“TÜRK KAHRAMANLIĞININ TAÇLANDIĞI BİR GÜNDÜR”
Törende Gaziler adına konuşmasını yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Saray Temsilcisi Abdürrahim Yorulmaz, şunları söyledi;
“19 Eylül büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsını Türk Kahramanlığı taçlandığı bir gündür. Birinci Dünya savaşı sonrasında emperyalist devletler Anadolu’yu dört bir yandan işgal ederek Bin yıllık Türk bayrağını sona erdirmek istemişlerdir. Bu vatanın evlatları Çanakkale de, Kafkaslar da ve diğer tüm cepheler de çarpışarak düşmana bu fırsatı hiç bir zaman vermemişlerdir. Türkün çelik iradesi ve direnci karşısında başarılı olamayan ve emellerine ulaşamayan itilaf devletleri bu sefer Anadolu’yu istila etme görevini Yunanistan’a vermişlerdir. Megola İdeale, boş hayaller peşinde koşan Yunan ordusunun Anadolu da ki ilerleyişi, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında ki kahraman Türk ordusu tarafından durdurulmuştur.
gaziler2
“GAZİ UNVANI ATAMIZDAN GAZİLERE İNTİKAL EDEN  BÜYÜK MİRASTIR “
Türk ordusu, 12 Eylül 1921’de 22 gün süren Dünya’nın en uzun ve en kanlı muhaberelerinden birisi olan Sakarya meydan muharebesin de mağrur Yunan ordusunu tarihinin en büyük bozgununa uğratmıştır. Ne mutlu kurtuluşu muharebe meydanından kaçmakta bulmuştur. Sonuç olarak düşman bir sene sonra Başkomutanlık meydan muharebesinde birliklerini imha etmiş olarak tekrar bozguna uğratılmış ve topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya meydan muharebesi Anadolu halkımın ölüm kalım mücadelesi olmuş ve Kurtuluş savaşımızın kaderini tahin etmiştir. Bu mücadele kaybedilseydi sömürgecilerin Anadolu’yu paylaşan planlı olan Sevr gerçekleşecek dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hayal olarak kalacaktı. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman askerleri sayesinde Anadolu halkı böyle bir karanlık tabloyla karşılaşmadı. Yokluktan var edilen bir orduyla gerçekleştirilen Sakarya meydan muharebesi, kurtuluş savaşının kaderini değiştirerek bu günün hür ve bağımsız Türk Devletini kurulmasını sağlamıştır. Türkiye Büyük Millet meclisi 19 Eylül 1921 tarihin de bu emsalsiz zaferin anısına Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türk milleti adına Gazilik ve mareşallik rütbesini tevkif etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’e Türk milleti tarafından Gazi unvanı verilen ilk askerdir. 19 Eylül tüm gazilerimizin en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk içinde kıymetli bir gündür. Gururla taşıdığımız gazi unvanı Atamızdan gazilere intikal eden en büyük mirastır.

“TÜM MAĞRUR GAZİLERİN KAHRAMANLIK GÜNÜDÜR”
19 Eylül Kurtuluş savaşında cepheden cepheye koşan bu güzel yurdu düşmandan temizleyen bize armağan eden istiklal savaşı gazilerimiz dünya barışı ve insanlık uğruna Kore de savaşan Türk gücünü tüm Dünya’ya bir kez daha ilan eden Kore gazilerimiz Kıbrıslı soydaşlarımızı katliamdan kurtaran ve adada emais hayallerini Akdeniz karasularına gömen Kıbrıs Gazilerimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin rejim ve toprak bütünlüğü uğruna vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, tüm mağrur gazilerin şeh ve kahramanlık günüdür. Gaziler günü olarak bu 19 Eylül Türkiye Muharip Gaziler Derneğinin de kuruluş günüdür. Kahraman Gaziler, Gaziler gününüz kutlu olsun. Sizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilisiniz. Sizler şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Sergilediğiniz kahramanlık ve fedakârlık Türk milletinin gücünü ve kudretini ortaya koydunuz.
gaziler1
“ŞEHİTLER VE GAZİLER TOPRAĞI VATAN İNSANI ULUS YAPAN DEĞERLERDİR”
Şehitler ve gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Değerli konuklar Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bugüne kadar iç ve dış tehditlere maruz kalmıştır. Bugünde bu tehditlerin artarak devam ettiği ifade ediyorum. Topraklarımızın bir daha istila edilmesine birlik ve bütünlüğümüzü insanımızın bozulmasına bizde de bizden sonra ki nesillerimiz de hiç bir zaman müsaade etmeyecektir. Bu toprak bugüne kadar olduğu kadar bundan sonrada Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak sonsuza dek korunacaktır. Sevgili gençler Atatürk bu kutsal vatanı sizlere emanet etmiştir. Türk gençliğine yaraşır bir şekilde çalışarak ilim ve irfanla bu yüce devleti rahat olduğu seviye ye getireceğine canı pahasına koruyacağınıza gönülden inanıyorum. Türk genci Atatürk’ün emanetine sahip çıkacak, karakter, azim ve kudrete her zaman sahiptir. Değerli konuklar şanlı tarihimizin bu zaferin kahramanlarını hiç bir zaman unutulmamalı. Canlarını vatana ve millete adayan şehit ve gaziler her zaman hatırlanmalı ve onlara gerek değer verilmelidir. Savaşlara ve bu savaşın gazilerine ilgisizlik tarihimizle olan bağı koparır.  Şehit ve gazilerimiz Türk toplumunun ortak değerleridir. Değerli konuklar gaziler günümüzü bizlerle paylaştığınızdan dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum. Türkiye muharip derneği adına Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyorum.”

gaziler
GAZİLER İÇİN YEMEK ORGANİZE EDİLDİ
Yapılan konuşmaların ardından Atatürk Alanı’ndaki Gaziler günü kutlaması sona ererken, saat 12.00 Askeri Gazinoda Gazileri onurlandırmak için yemek organizasyonu düzenlendi.
Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen yemek organizasyonunda konuşan Garnizon Komutanı Kurmay Albay Nuri Taştekin gazilerin, şehitlerin ve ailelerinin kendileri için çok önemli ve değerli olduğunu belirterek, “Sizleri her zaman burada görmek istiyoruz. Burası sizin eviniz. Her zaman size kapımız açık. Bizler sizleri burada görmekten onur duyuyoruz” dedi.

“VATAN SEVGİSİNİN TEZAHHÜRÜ SİZLERDE ORTAYA ÇIKIYOR”
Yemekte kısa bir konuşma yapan Saray Kaymakam Hüseyin Öner’de şunları ifade etti:
“Bir ülkenin, bir devletin en büyük zenginliği milleti ve devleti için her türlü fedakârlığı yapabilecek, içi vatan sevgisiyle dolu ailelere ve fertlere sahip olmaktır. Bu vatan sevgisinin en güzel tezahürü da şehit ve gazilerimizde, onların ailelerinde ortaya çıkıyor. Hepinize gönülden teşekkür ediyorum. Allah sizlere üzüleceğiniz, sıkılacağınız dertler kederler vermesin. Allah şehitlerimizin sayısını artırmasın ama yüreğinde vatan ve millet sevgisi olan, şehit ve gazi olabilecek sevgi de yürekte insanlarımız çok olsun. Minnet ve şükran hissiyatı içinde gününüzü tekrardan kutluyorum” dedi.