Çerkezköy ve Kapaklı sınırları içinde toplam 500 hektarlık alana yapılması planlanan kömürlü termik santrale bölge halkı tarafından yapılan itirazlar için bir duyuru yayınlayan Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, yapılan itirazlara rağmen kömürlü termik santralde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını açıkladı.

YAKLAŞIK 500 BİN İNSANI İLGİLENDİRİYOR!
Bölgede yaşayan binlerce insanın itiraz ettiği kömürlü termik santralin, halkın itirazına rağmen kesinlikle yapılacağı açıklandı. Çerkezköy ve Kapaklı sınırları içerisindeki ormanlık alana yapılması planlanan kömürlü termik santral, bölgede yaklaşık 500 bin kişiyi ilgilendiriyor. Uzmanlar, bahse konu kömürlü termik santralin bölgenin hava kalitesine olumsuz etki edeceğini ve bu hava kirliliğinden yaklaşık 500 bin insanın etkileneceğini ifade ediyorlar.
TARIM YAPILAMAYACAK
Kömürlü termik santralin bölgeye kurulması halinde zaten sanayi kuruluşları nedeniyle verimli tarım arazilerinde güçlükle üretim yapan çiftçilerin tarım faaliyetlerinin neredeyse durma noktasına geleceğini ifade eden uzmanlar, olası santralin bölge tarımına darbe vuracağını belirttiler.
İNSAN SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA
Kömürlü termik santralin insan sağlığını da olumsuz yönde etkileyeceğini belirten yetkililer, nüfusu bu denli kalabalık bir bölgede böyle bir termik santralin yapımının çok riskli olacağının altını çizdiler.
İŞTE O DUYURU
Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yayınlanan ‘kömürlü termik santralin kesinleştiğine dair duyuru’, ilgili kurumlara gönderilirken, duyuruda şu ifadelere yer verildi;