Saray’ın ve Trakya Bölgesi’nin ilk termal tesisi olacak Hattu
şa Vacation Thermal Club Saray Park’ın temeli bugün 15.30 da gerçekleştirilen görkemli törenle atıldı. Trakya’nın ilk ve tek termal sağlık turizmi yatırımı niteliğindeki 25 milyon Türk Lirası değerindeki Hattuşa Vacation Thermal Club Saray Park Projesi ile Saray turizmin çekim merkezi olacak.

YOĞUN KATILIM YAŞANDI
Saray’ın ve Trakya’nın ilk ve tek termal tesisi Hattuşa Vacation Thermal Club Saray Park’ın temeli bugün saat 15.30’da geniş katılımla gerçekleştirilen törenle Ayaspaşa Mahallesi Depo Caddesi’nde atıldı. Geniş katılımın olduğu temel atma törenine Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, TBMM Başkanvekili Ak Parti Milletvekili Mustafa Şentop, Başbakan Müşaviri Ekrem Dilekçi, Saray Kaymakam V. Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Doğan Jeotermal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan, 26. Dönem Ak Parti Osmaniye Milletvekili Durdu Mehmet Kastal, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Hakan Özgül, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, MHP Saray İlçe Başkanı Lütfü Mercan, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çakıllı Belediye Başkanı Mehmet Bayram, Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op.Dr. Ayhan Arslan, STK ve siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.
“YATIRIMLARIMIZA DEVAM KARARI ALIYORUZ”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Doğan Jeotermal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan şöyle konuştu:
“ Bugün Türkiye’nin milli enerji kaynağı olan jeotermal enerjiyi ülkemiz ekonomisine kazandırmak için bir kaynağı değerlendirmek için Hattuşa Vacation Thermal Club Saray Park projesinin temelini atacağız. Ancak Türkiye bugün ekonomik bir savaşla karşı karşıya. Bu anlamda ben de ülkeme sahip çıkıyorum. Ülkeme güveniyorum, ekonomimize güveniyorum. Yatırımlarımıza devam etme kararı alıyoruz. Bu sebeple buradaki temel atma törenin Türkiye için, bizler için son derece anlamlı olduğunu düşünüyorum. Jeotermal kaynaklar açısından Türkiye, dünya zengini olan bir ülke. Jeotermal kaynaklar açısından dünyada 7. Avrupa’da 1. Sıradayız. Dünyadaki sağlık termal turizmi yükselen bir değer.

Özellikle bugün Türkiye’deki tek tesisimiz burası değil, Kaz Dağlarında 2 bin 500 yatak kapasiteli Hattuşa Kaz Dağları tesisimiz 20 bin üyesi ile yaklaşık 10 yıldır insanlara sağlıklı hizmet sunuyor. Ankara’da 2 bin yatak kapasitesi ile yaklaşık 7 yıldır Türkiye’ye hizmet sunuyor. 3. Projemiz Amanos Dağlarının eteklerindeki Hattuşa Erzin tesisimiz 1 500 yatak kapasitesiyle yaklaşık 4 yıldır insanlara sağlı ve tatil hizmeti sunuyor. Karadeniz incisi olan Hattuşa Havza’yı yaklaşık bundan 3 ay önce temelini attık.

Bu yatırımın 1. Aşaması. Saray Belediyesinin vermiş olduğu bu proje Yap- İşlet-Devret modeli. Saray hudutları içerisinde Katarlılar la beraber 50 milyon dolarlık bir yatırım daha yapacağız. Çünkü burası gelişen bir bölge. Bizlere güç verdiğiniz için bu yatırıma destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.
“YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR”
Çorum’da parlayan Hattuşa yıldızını getirdik Trakya’nın incisi olan Saray’daki bereketli topraklarda özellikle Hattuşa geyiğini termalle buluşturduk. Hattuşa Saray projesini en kısa süre içerisinde 24 ayı bulmadan tamamlayarak bu tesisi açacağız. Saraylılara kazandıracağız. Saraylıların tamamı günü birliklerden havuzlardan, hamamlardan yararlanacak. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Yatırımlarımıza devam ediyoruz, çünkü ekonomimize güveniyoruz.”
“SARAY’IN YARINLARINI DEĞİŞTİRECEK TARİHİ BİR GÜNÜ YAŞIYORUZ”
Doğan Jeotermal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan’dan sonra bir konuşma yapan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban şöyle konuştu:

“Trakya’nın ilk ve tek jeotermal tesisisin temel atma törenine hepiniz hoş geldiniz. Hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Bugün burada güzel ilçemiz Saray’ın ve bölgemizin yarınlarını değiştirecek tarihi bir gün yaşıyoruz. Böylesi tarihi bir günde bir arada olduğumuz için Saray Belediye Başkanı olarak hepinize şükranlarımı sunuyorum.

MTA Genel Müdürlüğünce bölgemizde başlatılan aramalar sonucunda 2015 yılında 1.500 metre derinlikte bulunan jeotermal suyumuz 58 derece sıcaklıkta ve saniyede 33 litre debiye sahip. Saray Belediyesi olarak jeotermal suyumuzun analizini İstanbul Tıp Fakültesi ve Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğünde yaptırarak şifalı bir özelliğe sahip olduğunu belgeledik.

Sedef hastalığı, egzama, romatizma, kireçlenme, bel ve boyun ağrıları gibi sağlık sorunlarına iyi geldiği tespit edilen suyumuzun en önemli özelliklerinden biri de içinde “gençlik iksiri” olarak adlandırılan selenyum mineralinin fazla oluşu.

Saray Belediyesi olarak 12 Şubat 2016 tarihinde MTA tarafından yapılan ihaleye katılarak 50 bin dönüm alanda jeotermal işletme ruhsatını 1 milyon 200 bin dolar karşılığında 30 yıllığına almış olmanın haklı gururunu yaşadık. İlçemiz sınırlarında bulunan suyun birçok yatırımda kullanılmasını ve kullanım hakkının uzun yıllar boyunca Saray Belediyesi’nde olmasını sağladık.

Saray için dönüm noktası olan bu zenginlik kaynağını ilçemize kazandırdıktan sonra Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’ne üye olarak bu alandaki çalışmaları yakından takip ettik. Bu konuda doğru adımları atmak için termal alanında araştırma yürüttük ve ülkemizdeki en deneyimli isimlerden konu hakkında danışmanlık hizmeti alarak yol haritamızı belirledik.

Tüm bu çalışmalar neticesinde ilçemizde bir jeotermal sağlık turizmi merkezi kurulması sürecine kadar uzandık.

Jeotermal konusunda ülkemizde en donanımlı ve başarılı şirketlerinden Doğan Jeotermal, belediyemiz tarafından yapılan ihaleyi kazanarak şu anda temelini attığımız tesisi yapma hakkı kazandı. Ayaspaşa Mahallesi 815 ada, 1 parselde yani şu anda bulunduğumuz alanda yapılan bu tesis, 28 yıl sonra tamamen Saray Belediyesi’nin mülkü olmak şartıyla inşa ediliyor.
“SARAY TERMALLER MERKEZİ OLACAK”
Yapılacak olan tesislerde, yaptığımız anlaşma gereği Saray ilçesi sınırlarında ikamet eden tüm vatandaşlarımıza günübirlik tesis hizmetlerinde % 25 indirim uygulanacak. Ayrıca yapılacak olan bu tesiste, Saray Belediyespor bünyesindeki sporcularımıza ücretsiz hizmet sağlanacak.
Bugün burada temelini attığımız Trakya’nın ilk tesisi olan Hattuşa Termal Saray Park projesi işte böylesi bir çaba ve emeğin ürünüdür. Ancak şunu belirtmek isterim ki, bu tesis Saray’ın jeotermal yolculuğunda atılmış ilk adımdır, henüz bir başlangıçtır. Gündemde olan ve yakın gelecekte yapılması planlanan başka ve çok daha büyük projelerle Saray ilçemiz bir termaller merkezi olacak.

İlçede ve bölgede önemli bir istihdam alanı yaratacak olan bu tesisler yoluyla binlerce insanımıza iş olanağı sağlayacağız. Bölgedeki bu hareketliliğin Saray insanına ve esnafına da çok büyük getirileri olmasını hedefliyoruz.

İstanbul’un yanı başında, İstanbul ve Avrupa arasında bir köprü niteliğinde olan Saray doğal ve yöresel dokusuyla da bir çekim merkezi konumunda bulunuyor. Tertemiz havasıyla, Istranca Ormanlarına yaslanmış eşsiz doğal güzelliği ve aydın toplum yapısıyla, ilçemiz yakalamış olduğu bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirecektir. Bu anlamda sadece jeotermale dayalı sağlık turizmi merkezleriyle değil, bütün bir bölgeyi kapsayan planlı bir ekoturizm öngörüsüyle hareket etmeyi önümüze görev olarak koymuş bulunuyoruz. Bunun yanı sıra termal suyumuzu ileriki süreçte organik tarım yapılmasına yönelik olarak Tarımsal Organize Sanayi Bölgesi yatırımlarına olanak sağlayacak şekilde kullanmak gibi girişimlerimiz sürüyor.
TEŞEKKÜR ETTİ
Konuşmama burada son verirken sadece ilçemizin değil, tüm bölgenin kaderini değiştirecek bu sürece katkı sunan, çaba harcayan, emek veren herkese yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Başta, Doğan Jeotermal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan olmak üzere sürecin gelişiminde büyük emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a, jeotermal konusundaki birikimiyle belediyemize danışmanlık yapan Sayın Kemal Akpınar’a, Saray Belediyesi meclis üyelerine, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin tüm meclis üyelerine, tüm süreçlerde özveriyle çalışan Saray Belediyesi personelimize, Doğan Jeotermal’in çalışkan ekibine ve her şeyden önemlisi çalışma azmimizi takdirle karşılayan tüm halkımıza Saray Belediye Başkanı olarak şükranlarımı sunuyorum. Sağ olun, var olun. Hepimizin yolu açık olsun. Saray’ımıza hayırlı, uğurlu olsun.”
TBMM BAŞKANVEKİLİ ŞENTOP VE VALİ CEYLAN DA BİR KONUŞMA YAPTI
TBMM Başkanvekili Ak Parti Tekirdağ Milletvekili ve Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan da programda birer konuşma yaptılar.
COŞKULU BİR ŞEKİLDE TEMEL ATILDI
Konuşmaların ardından büyük bir coşku eşliğinde Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, TBMM Başkanvekili Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Prof.Dr. Mustafa Şentop, Başbakanlık Müşaviri Ekrem Dilekçi, 26.Dönem Osmaniye Milletvekili Durdu Mehmet Kasdal, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Doğan Jeotermal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan ve TESKİ Genel Müdürü tarafından butona basılarak temel atıldı.