Saray’da Çarşamba günü yaşanan sel felaketi, öncesi, olay anı ve sonrasında yaşanan ihmaller zinciri ile terhisine 17 gün kalan bir askerin yaşamına mal oldu. 2009 yılında yaşanan sel felaketinde 6 kişinin yaşamına mal olan, 2015 yılında yine sel felaketi sırasında 27 işçinin ölümden döndüğü Galata Deresi, aradan geçen 8 seneye rağmen halen tam olarak ıslah edilebilmiş değil. Öte yandan önceki gün yaşanan ve bir askerin yaşamına mal olan acı olayda, acil yardım bekleyen kimse olmamasına rağmen zırhlı aracın kimin emriyle köprüsü bile görünmeyen dereden geçmeye çalıştığı, zırhlı aracın içinde bulunan sivil vatandaşın hangi sıfatla araçta bulunduğu da kamuoyu tarafından cevabı merak edilen soruların başında geliyor.

Geçtiğimiz yıllarda 6 kişiye mezar olan, 27 kişinin ölümden son anda kurtarıldığı Galata Deresi, son yaşanan sel felaketinde ihmaller zinciri nedeniyle 1 askerin yaşamına mal oldu.
BİTMEYEN ISLAH
2009 yılında yaşanan sel felaketi sonrası Galata Deresi’nin Islahı defalarca gündeme gelse de, DSİ ıslah çalışmalarına başlamak için 2015 yılında yine bir sel felaketi sırasında Küçükyoncalı Köprüsünde içinde 27 işçinin mahsur kalarak ölümden döndüğü olayı beklemişti. DSİ 2016 yılının ilk çeyreği ile birlikte Galata Deresi’nde ıslah çalışmalarına start vermiş, bu defa da yüklenici firmanın iflas etmesiyle çalışmalar durmuştu. 2017’nin ilk çeyreğinde yeniden başlayan çalışmalar Sefa Parhan’ın şehit olduğu Kiremithane Mevkii’ne 1.5 kilometre kala tamamlanmadan yarım bırakılmıştı. İlk sel felaketinin üzerinden 8 yıl geçmesine karşın Galata Deresi’nin ıslah çalışmalarının bir türlü tamamlanmaması Sefa Parhan’ın şehit olmasında en büyük ihmal olarak öne çıkıyor.
“ACİL YARDIM BEKLEYEN KİMSE YOKTU”
Öte yandan Pazarcık Mahallesi Muhtarı İbrahim Bostancıoğlu’nun sel felaketinin öncesi ve yaşandığı ana dair aktardığı anekdotlar, ihmaller zincirini tekrar ortaya koyuyor. Muhtar Bostancıoğlu’nun sel felaketiyle ilgili aktarımları şu şekilde:
“Çarşamba günü sabah saatlerinde yağışın hızını artırmasıyla birlikte Kiremithane Mevkii’ne giderek orada yaşayan vatandaşlarımıza uyarıda bulundum. Bu uyarı üzerine taşkın alanında bulunan vatandaşlar yukarıda bulunan çiftliğe gittiler. Sular yükseldiği anda mahsur kalmış kimse yoktu. Buna rağmen Jandarma aranmış ve yardım talep edilmiş. Jandarma da dereden geçecek aracı olmadığı için 3. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı’na haber vermiş. Kiremithane Mevkiini bilmeyen askerler 2 polis ve 1 sivil vatandaşla oraya gönderilmiş. Bana haber verilmiş olsaydı o aracın dereden geçmesine asla izin vermezdim ve bu ölüm yaşanmazdı.”
SEL İHTİMALİ VAR AMA ORTADA KİMSE YOK!
Sel felaketinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise Saray ve bölgesinde etkili yağış olacağının bilinmesine karşın gerekli önemlerin alınmaması. Şiddetli yağışla birlikte taşkınların yaşandığı Galata Deresi civarında yetkililerin önlem almaması ihmaller zincirine yeni bir halka olarak eklendi.
SİVİL VATANDAŞIN ARAÇTA NE İŞİ VARDI?
Sel felaketinde dikkati çeken bir diğer durum ise Galata Deresine devrilen askeri araçta 1 sivil vatandaşın bulunuyor olması. Sivil vatandaşın o bölgede ikamet etmeyen Ak Parti Saray İlçe Başkan Yardımcısı Erdinç Aksoy oğlu Murat Aksoy olması dikkat çeken bir ayrıntı. “3. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı’na ait bir araçta Murat Aksoy’un ne işi vardı?” sorusunun cevabını kamuoyu tarafından merak ediliyor.