Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın ‘Hizmet Kervanı’ sloganıyla çıktığı yolda 6’ıncı durağı Saray oldu. Önümüzdeki dönem Saray Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte yapacağı çalışmaların ele alındığı Hizmet Kervanı Çalıştayı’nda konuşan Albayrak, “Saray’da Kasım ayı sonuna kadar Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet binası faaliyete geçecek. Böylelikle Saray’da iki koldan hizmet yarışı başlamış olacak. Saray halkı önümüzdeki 5 yıl boyunca bu yarışla birlikte hizmete doyacak” dedi.

İki koldan hizmet yarışı!3
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın, insan odaklı belediyecilik anlayışı çerçevesinde başlattığı ‘Hizmet Kervanı’nın 6. Durağı Saray oldu.

KAVHALTI İLE BAŞLADI, KAYMAKAMLIK ZİYARETİ İLE DEVAM ETTİ
Dün sabah 09.00’da Safaalan Sincap Evleri’nde düzenlenen kahvaltı ile başlayan Çalıştay’da ilk olarak Saray Kaymakamı Hüseyin Öner makamında ziyaret edildi. Başkan Albayrak daha sonra Saray MYO’da gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak Belediye Meclis Üyeleri ve Saray Belediye Birim Müdürleri ve belediye personeli ile bir araya geldi.

SARAY 5 YIL SONRA ÇOK FARKLI NOKTAYA GELECEK
Çalıştayda ilk konuşmayı yapan Başkan Albayrak Saray’ın farklı bir konuma sahip olduğunu belirterek, “Saray’da Büyükşehir’in hizmet binasını Kasım ayının sonuna kadar faaliyete geçireceğiz. Altyapı, program ve sistemi oluşturmalar tamamlandığında geriye sadece tek düşünce kalacak, o da hizmet vermek. Düşünün Saray’dan iki koldan yarış halinde büyük hizmetler geliyor. Saray’ın bu 5 yıllık hizmet süreci sonra çok farklı bir noktaya geleceğinden eminim.
İki koldan hizmet yarışı!1
HİZMETTE SİYASET OLMAZ
Ana felsefelerinin ‘Vatandaş daima haklıdır’ olduğunu ifade eden Albayrak konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Çalışmalarınızı vatandaş ne olursa olsun haklıdır diyerek yapmanızı istiyorum. Vatandaşı küstürmeye, bürokratik işlemlerle bıktırmaya kimsenin hakkı yok. Buna asla izin vermeyiz. 5 yıl içerisinde göreceksiniz ki, Büyükşehir de ve diğer ilçelerde tek görevimiz Vatandaşa hizmet etmek olacak. Bu hizmet kaliteli, ucuz ve başarılı bir şekilde olacak. Yeter ki biz birbirimizi sevelim ve hoşgörülü olalım. Siyaset 30 Mart’tan sonra geride kaldı. Elbette hepimizin siyasi görüşü var. Ama hizmette siyaset olmaz. Hep birlikte çalışarak çok güzel işler yapacağımıza inancım tam. Bu hizmet döneminde bu çalıştayın da çok faydalı olacağına inanıyorum.”

ÇOBAN ALBAYRAK’A TEŞEKKÜR ETTİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak’tan sonra konuşmasını yapan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Başkan Albayrak ve ekibini Saray’da görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, böyle bir çalıştay düzenledikleri içinde Albayrak’a teşekkür etti.

MEZBAHA YAŞAMSAL ÖNEME SAHİP
Saray Belediyesi’nin yapısı, çalışan sayısı ve organizasyon şeması hakkında bilgi vererek konuşmasına devam eden Başkan Çoban, önümüzdeki dönemde Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında şu bilgileri verdi:
Galata Deresi ıslah edildikten sonra 69 dönümlük alanda peyzaj çalışması yapmayı planlıyoruz. Mezbaha Saray için büyük sorun. Tarım Bakanlığı bu yılsonuna kadar bize süre veriyor. Biz yeni bir mezbaha için projemizi sunduk. Projenin hayata geçmesi için Büyükşehir’den destek bekliyoruz. Saray Malkara’dan sonra hayvancılık potansiyeli en yüksek yer. Bu projeyi hayata geçiremezsek köylere hiç birimiz gidemeyiz. Bu proje bizim için yaşamsal öneme sahip.
İki koldan hizmet yarışı!
ÖNCELİKLİ SORUNLARIMIZDAN BİRİ DOĞALGAZ
Diğer bir önemli proje ise Doğalgaz. Öncelikli sorunlarımızdan biri doğalgaz. Özelikle kış aylarında hava kirliği çok yoğun. Büyükşehir Belediye Başkanımız Saray’a doğalgaz gelmesini birimlerde ayrıca görüşeceğini biliyoruz.
Sarayımızda bir kültür merkezi yok. Ek hizmet binası, Büyükşehir hizmet binası ve Kültür Merkezi’ni aynı alanda toplayacak bir yerimiz var. 5,5 dekarlık bir alanda bu projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz.

ASFALT PLENTİ KURULMASINI İSTİYORUZ
Büyükşehir ile birlikte hizmet alanımız 10 kat genişledi. Mahallerimizin yolları, Saray Merkez’in yolları bakım ve onarım çalışması istiyor. Bu süreçte Kanalizasyon ver su projesini hayata geçirdiğimiz için özelikle yol noktasında büyük sorun yaşıyoruz. Bu bölgeye acilen asfalt Plenti kurulmasını istiyoruz. Kavacık Köyü’nde bulunan 160 dönümlük taş ocağı Belediyemize geçecek. Bu ocağı Büyükşehirle birlikte bölgenin asfaltını karşılayacak bir kazanıma dönüştürebiliriz. Bunu başarabilirsek Saray, Kapaklı ve Çerkezköy’ün asfalt ihtiyacını bu ocaktan karşılayabiliriz.
Saray Belediyesi’nin Karayollarından tahsisini istediği bir yer var. Bu yeri bildiğim kadarıyla Büyükşehir Belediyesi de bu yerin tahsisi için başvuruda bulunmuş. Büyükşehir bu talebi geri çekerse, Saray Belediyesi olarak araç parkurumuz o noktaya taşımak istiyoruz.

SORUNLARIMIZI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ
Son olarak işlerin Büyükşehir ile Saray Belediyesi arasında koordineli bir şekilde yürümesi gerektiğini söyleyen Başkan Çoban, “Zaman zaman mahallerimizin muhtarları olsun, vatandaşlarımız olsun ya Büyükşehir Belediye Başkanımızı, daire amirlerini arıyor, ya da Büyükşehir Belediyesi’ne gidip sorunlarını anlatıyor. Bizler Saray Belediyesi olarak büyük bir çaba içerisindeyiz. Bir sorun öncelikle Saray Belediyesi’ne gelmeli, sonra Büyükşehir gitmeli. Bu yapılmadığı zaman hem Büyükşehir Belediyesi bunalıyor hem de Saray Belediyesi. Çözüm ilk olarak Saray Belediyesi’nden geçiyor. Sorunlarımızı koordinasyon içerisinde, birlikte çözeceğiz” dedi.

BİRİM MÜDÜRLERİ SORUNLARINI ANLATTI
Başkan Çoban’ın konuşmasının ardından Saray Belediyesi birim müdürleri kürsüye gelerek, yaşadıkları sorunlar hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak ve Büyükşehir Daire Amirlerine bilgi verdiler. Başkan Albayrak ve Daire Amirleri sorunları not alarak, çözümler için çalışmaların hızlıca başlatılacağını ifade ettiler.

ALBAYRAK STK BAŞKANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
Verilen yemek molasının ardından Başkan Albayrak çalıştayın ikinci bölümünde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ve belediye meclis üyeleri birlikte Saray’ın mevcut durumunu ve yapılması gerekenleri masaya yatırdı ve karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.
saray hizmet kervanı
ALBAYRAK BÜYÜKYONCALI’YI ZİYARET ETTİ
Hizmet Kervanı saray temasları kapsamında Büyükyoncalı Mahallesi’ni de ziyaret eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, burada bir kahvehanede mahalle sakinleri ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu. Büyükşehir Belediyesinin yapılanması ve yapılacak çalışmalar ile ilgili vatandaşları bilgilendiren Başkan Albayrak, mahalle sakinleri ile sohbet etti, onların hal ve hatırlarını sordu, istek ve önerilerini dinledi. Seçim sonrası oluşan sistem ile ilgili vatandaşlara bilgi veren Başkan Albayrak, “30 Mart seçimlerinden sonra ne oldu. Tekirdağ’ın 257 köyü mahalleye dönüştü. 23 beldesi mahalleye dönüştü. Büyükyoncalı da bunlardan bir tanesi. Belediye olurken Büyükyoncalı’ya sordular belediye olmak istiyor musunuz diye siz de evet dediniz ve oldunuz. Ama mahalleye dönüştürürken size sormadılar. Diğer taraftan toplamda 11 ilçemiz oldu. Ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi oldu. Seçimlerden hemen sonra biz de Büyükşehir Belediyesi yapılanması için kolları sıvadık ve kısa süre içerisinde tüm birimlerimizi tamamladık. Ve bugün buraya, sizin sorularınıza cevap vermek için tüm daire başkanlarımla birlikte geldim. Yani artık büyükşehir bütün kolları ile hizmet başladı. İlçelerimizde 2 hizmet binası olacak. Bir ilçe belediye hizmet binası diğeri büyükşehir belediyesi hizmet binası. Yapacağımız projeler içerisinde Büyükyoncalı için de önemli projeler var. Bunları en kısa zamanda hayata geçireceğiz. Hiç şüpheniz olmasın. Hizmet kervanımızın 6. Durağı bugün Saray’dı. Şimdi de Büyükyoncalı’dayız. Burada sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duydum. Biz bu işe iyi hazırlandık. Hizmet başlamıştır. 11 ilçeye 11 Trilyonluk proje desteği sağladık. Milli eğitime 6.5 Trilyonluk bir yatırımımız olacak. Yılbaşından sonra iki koldan hizmet almaya başlayacaksınız ve her şey çok güzel olacak. 5 yılın sonunda çok güzel bir Tekirdağ, çok güzel bir Saray ve çok güzel bir Büyükyoncalı göreceksiniz. Her şey gönlünüzce olsun” dedi.