Okulların açılmasına kısa bir süre kala öğretmen atamaları Milli Eğitim tarafından hala yapılmadı. Atamaların yapılması için Milli Eğitim’in torba yasanın meclisten geçmesini beklediği ancak zaman kısıtı nedeniyle okulların açılmasının ardından öğretmensiz derslerin yapılabileceği belirtiliyor.
ogretmen sinif
Öğretmen atamalarının bu yıl Köşk seçimi, Meclis’in tatile girmesi gibi sebeplerle ertelenmesi bazı karışıklıkları da beraberinde getirecek. Eğitimcilere göre bazı okullar, öğretmen açığı ile ders başı yapacak. Birkaç hafta dersler boş geçecek. Köylere tayini çıkan öğretmenler, büyük zorluk yaşayacak.
DERSLER BOŞ GEÇEBİLİR
Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasına sayılı gün kaldı. Ancak hâlâ 40 bin öğretmenin ataması yapılmadı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), atama yapabilmesi için torba kanunun Meclis’in onayından geçmesi gerekiyor. Köşk seçimleri ve Meclis’in tatile girmesiyle ertelenen atamalara ilişkin tartışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bir televizyon programında 40 bin öğretmen atamasını 12-14 Eylül’e yetiştirmeyi hedeflediklerini açıkladı fakat bu tarih, okulların açıldığı döneme denk geliyor. Bu çakışma, birçok karışıklığı beraberinde getirecek. Hâlihazırda öğretmen açığı bulunan okullarda yeni eğitim dönemi yine eksikliklerle başlayacak. Atamalar gecikirse okullarda dersler birkaç hafta boş geçecek. Bu durumda ücretli öğretmenlerden destek alınacak. 1-2 ay sonra da bu isimlerin yerine atamalı öğretmenler geçecek. Ne öğrenciler öğretmenlerine alışabilecek ne de eğitimde istenen verim alınabilecek. Ayrıca öğretmenler göreve 1 Ekim’den sonra başlarsa birkaç gün yüzünden tayin için 1 yıl daha çalışmak zorunda kalacak.
ÖĞRETMEN AÇIĞI 140 BİN, ATAMA 40 BİN
Eğitim-Sen Başkanı Kamuran Karaca da atama sayısının yetersiz olduğunu ifade etti. Okullarda 140 bin öğretmene ihtiyaç varken 40 bin atama yapıldığını belirten Karaca, “Açık yine ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışılacak. Dolayısıyla eğitimin kalitesi düşecek.” dedi. Atamaların bu kadar gecikmesinin normal olmadığını kaydeden Karaca, ilçe ve köylere tayini çıkan öğretmenlerin büyük zorluk çekeceğini ve bunun eğitimde büyük aksaklıklara yol açacağını sözlerine ekledi.