Saray’daki İmar Sorunu yıllardır mecliste de tartışılmasına karşın bir çözüme kavuşturulamıyor. İmar uygulamalarındaki sıkıntılar arsa ve tarla sahibi vatandaşı, emlakçıları ve yatırımcıları zor durumda bırakırken, Saray’ın yapılaşma bakımından geleceğinin de belirsizliğe sürüklenmesine neden oluyor. İmar Sorunu’nu mecliste de gündeme taşıyan Belediye Meclis Üyesi Ertan İnanç çözüm önerilerini, ‘Saray’ın gelişmesi için birincisi kat artırımına gidilmeli, ikincisi Çarşı biraz daha genişletilmeli, üçüncüsü ise İmar ada bazında düzenlenmelidir’ şeklinde sıralıyor. Saray’da İmar adaletsizliği olduğunu dile getiren Buluş Emlak Ofisi İşletmecisi Rahim Buluş ise Saray’ın İmar Planının acilen sorgulanarak revize edilmesi gerektiğini söyledi.
imar adaletsizliği ertan inanç
Saray Belediye Meclisi’nde sık sık gündeme gelen İmar Sorunu hakkında Saray Belediye Meclis Üyesi ve Er Emlak Ofisi İşletmecisi olan Ertan İnanç ve Buluş Emlak Ofisi İşletmecisi Rahim Buluş’un görüşlerini aldık.

%33 3 KAT, %40 4 KATA ÇIKARILMALIDIR
Saray Belediye Meclis Üyesi ve Er Emlak Ofisi İşletmecisi olan Ertan İnanç, Saray’ın yıllardır İmar Sorunu ile uğraştığını ama gerekli adımların bir türlü atılmadığını belirterek, “Saray’ın İmar Alanı’nın genişlemesi gerektiğini Ekim ayı meclis toplantısında da dile getirmiştim. Bunun yanında şuanda %33 3 kat olan imar durumu, %40 4 kata çıkarılmalıdır. Ayrıca ada bazında imar düzenlemesi yapılarak, arsa sahibi vatandaşın mağduriyeti giderilmelidir” dedi.

500 METREKAREYE ÇİFT DAİRE YAPILAMIYOR
Bölgemizde çevre ilçelerin İmar Sorunları çoktan hallettiklerini söyleyen İnanç, “Çerkezköy, Kapaklı ve Çorlu’da siteler, toplu konutlar ve yaşam merkezleri rahatlıkla yapılabiliyorlar. Bu ilçelerde de CHP Yerel Yönetimi var. Ama oradaki yöneticiler vatandaşın kazanması için, ilçelerinin büyümesi için gerekli adımları atmış durumdalar. Saray’da ise arsa sahibi 500 metrekare arsasına çift daire yaptıramıyor. Saray’da 100-150 bin TL yapması gereken arsa imar yanlışlıkları nedeniyle 50 bin TL’ye satılıyor. Ne yazık ki Saray’da İmar uygulamaları ile vatandaşın arsası değersiz hale getiriliyor” dedi.

VATANDAŞIN TALEBİNİ DİLE GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİM
Saray’da İmar sorunun çözülmesi için önerileri de sıralayan İnanç, şunları ifade etti:
“İmar sorunun çözülmesi ve Saray’ın gelişmesi için birincisi kat artırımına gidilmeli, ikincisi Çarşı biraz daha genişletilmeli, üçüncüsü ise İmar ada bazında düzenlenmelidir. Ben bu görüşlerimi daha önce Mecliste de dile getirdim. Bundan sonraki süreçte de vatandaşlarımızın talebini mecliste ifade etmeye devam edeceğim. Bu üç başlıkta düzenleme yapılırsa vatandaşın arsası değerlenecek, kazanan Saray halkı olacaktır” dedi.

YEREL YÖNETİM İNİSİYATİF ALMALI
Son olarak planların İmar Sorunun çözümünde önemli bir yere oturduğunu söyleyen İnanç, “Büyükşehirle birlikte İmar Planları yeniden yapılıyor. Bu çalışma 4-5 ay gibi süreçte tamamlanacaktır. Yerel yönetim bu noktada inisiyatif alıp, Saray’ın gelişmesi için İmar Planlarına gerekli müdahaleleri yapmak zorundadır” dedi.
imar adaletsizliği rahim buluş
İMAR ADALETSİZLİĞİNİN TEMELİNDE 18 UYGULAMASI VAR
İmar sorunu hakkında görüşlerini aldığımız Buluş Emlak Ofisi İşletmecisi Rahim Buluş, şunları dile getirdi:
“Bu konuyu mecliste gündeme getiren Ertan İnanç kardeşimi kutluyorum. Kendisi işini bilerek yapan, başarılı iyi bir emlakçıdır. Saray’ın İmar sorununa gelirsek çok açık ki Saray’da büyük bir imar adaletsizliği var. Bu adaletsizliğin temelinde 18 uygulamasının hayata geçirilmemiş olması yatıyor. 18 uygulaması bir cesaret işidir. Ben şu anki yerel yönetimde öyle bir cesaret göremiyorum.

CADDENİN BİR TARAFI 4 KAT BİR TARAFI 3 KAT!
Yerel yönetimin bir görevi halkın malını değerli tutmak ve bu değerin zaman için artmasını sağlamaktır. Saray’da ise durum tam tersi. Vatandaşın arsası, tarlası değer kazanacağına değer kaybediyor. Kapaklı ve Çerkezköy gibi yakın ilçelerde 6-7 kat imar var. Saray’da ise çok sınırlı bir bölgede en fazla 5 kat. Bunun yanında öyle saçma uygulamalar var ki hayret etmemek elde değil. Bir caddenin bir tarafı 4 kat iken diğer tarafı 3 kat. Çukuryurt yolunun giriş kısmı 4 kat, biraz ilerleyince 3 kat. İnsan böyle bir imar planı hangi akla mantığa dayanarak hazırlanmış diye sormadan edemiyor.

İMAR PLANI ACİLEN REVİZE EDİLMELİ
Saray’ın İmar Planı acilen sorgulanmalı ve revize edilmelidir. Yerel Yönetimde bu işi yapacak kadrolar olmadığı için tecrübeli şehir plancıları ile oturulup, Saray’ın 50 yıl sonrası gözetilerek planlar tekrar yapılmalıdır. Nasıl ki doğalgaz konusunda danışmanlık firması ile anlaşılıyorsa, İmar Planları noktasında da bir firma ile anlaşılır ve bu sorun çözülür.

İMAR GENİŞLETİLMESİ HER YÖNÜYLE MASAYA YATIRILMALI
Saray’ın imar alanı genişletilmeli mi sorusu önemli bir soru ama bu sorunun tek ve net bir cevabı bence yok. İmar Alanı’nın genişlemesi talebi her yönüyle masaya yatırılmalı, getirileri ve götürüleri değerlendirilmeli, masadaki bütün sorular cevaplandırıldığında doğru bir karar verilmelidir.”