Saray Belediyesi Yüzüncü yılının şerefine bir tanıtım kitapçığı yayınladı. ‘İşte Saray’ adıyla çıkan kitapçıkta Saray’da özellikle son yıllarda yapılan gelişim hamlelerine ve atılım sürecinde yapılan çalışmalara geniş yer verildi.

Saray Belediyesi Yüzüncü yılının şerefine bir tanıtım kitapçığı yayınladı. “İşte Saray” adıyla çıkan kitapçık dört bölümden oluşuyor. Bölümler sırasıyla; Altyapı Atılımı, Üstyapı Hamlesi, Gelecek Planı, Halkın Sarayı şeklinde sunuluyor. Kitapçığın girişinde “Başkan’dan Merhaba” adıyla Başkan Nazmi Çoban’ın tanıtım yazısı yer alıyor.

Başkan Nazmi Çoban tanıtım yazısında şu ifadelere yer verdi:
Değerli hemşerilerim, Saray’ın aydınlık yüzlü insanları;

Güzel ilçemiz Saray için yaptığımız köklü çalışmaların bir özetini yansıtan bu tanıtım kitabıyla geçmişte yaptıklarımızı ve gelecek perspektifimizi aktarmayı hedefledik. Elinizdeki bu çalışma bir yönüyle de hepimizin gelecek kuşaklara aktaracağı önemli bir bilgilendirme notu olacaktır.

Göreve geldiğimiz ilk dönem olan 2009 yılında ilçemizin kronikleşmiş sorunlarını tespit edebilmek için ekip arkadaşlarımızla birlikte bir çalışma başlattık. Bu çalışmalar esnasında ilçemizin içme suyu şebekesinin ve su deposunun ihtiyacımıza cevap vermediğini gözlemledik. Kanalizasyon şebekemiz tükenmişti ve arıtmamız yoktu. Tüm bu sorunları gidermek için göreve geldiğimiz ilk aylardan itibaren çözüme yönelik kararlar aldık. Ve bu yöndeki tüm çalışmalarımızı ikinci dönem seçilmeden önce başlattık.

Altyapı çalışmalarımızın başlamasından yaklaşık altı ay sonra gerçekleştirilen yerel seçimlerde halkımız paçasına çamur bulaşarak sandığa gitse de yapılan hizmetlerin önemini bilerek bizlere yeniden yetki verdi. 2014 yılında Tekirdağ’ın büyükşehir statüsüne geçmesiyle bu alandaki birçok girişim ve çalışmalarımızı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ve TESKİ’ye devrettik.

İlçemizdeki altyapı çalışmaları esnasında doğalgazı da Saray’a kazandırmak için defalarca girişimde bulunduk. Konusunda uzman kişilerden danışmanlık hizmeti alarak yol haritamızı belirledik.

En nihayetinde yoğun ve kararlı girişimlerimizden netice aldık. Saray Belediyesi olarak biz de fedakârlıklarda bulunarak doğalgazı da ilçemize getirmeyi başardık.

Bu süre zarfı içerisinde Saray Belediyesi olarak MTA tarafından yapılan aramalarda bulunan jeotermal suyun ihalesine girdik. İhalede 50 bin dönüm alanda jeotermal suyu çıkarma hakkı kazandık. İlçemiz adına çok büyük bir kazanım olan bu başarının değeri önümüzdeki süreçte çok daha iyi anlaşılacak. Saray artık jeotermal sağlık turizmi, çevreci ekoturizmi ve tarımsal termal projeleri ile anılacak bir ilçe olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Bütün bunların yanı sıra özellikle çocuklarımızın geleceğini kültürle, bilimle, sporla örmek için çok çaba harcadık. Yaz okullarımızda ve düzenli olarak sürdürdüğümüz kurslarımızda ilçe insanının gelişimini esas aldık. En değerli olan yatırımın insana olan yatırım olduğunu vurguladık.

Çevre bilinci olan belediyecilik anlayışı ile hareket ettik. Doğanın ve ormanlarımızın yok edilmesine karşı çıkmak için her türlü hukuki ve fiili savunmanın içinde olduk. Kömürlü termik santrallerle insanların yaşam hakkının elinden alınacağı bir durumu reddettik, şifalı jeotermal suyumuzla insanlarımızın ömrünü uzatacak bir gelecek tahayyülü kurduk.

Evet, özellikle altyapı atılımı esnasında hepimiz çok büyük sıkıntılar çektik. Arabalarımızın tekerleği çukura da girdi, tozdan ve çamurdan da çok şikâyet ettik. Ancak bugün gelinen noktada çektiğimiz sıkıntılara değdiğini görüyoruz.

Çocuklarımıza borcumuz olan güzel bir gelecek adına bu atılımı yapmamız gerekliydi. Başardığımız için huzurluyuz, içimiz rahat.

Bu sene 100. Yılını kutlayan Saray Belediyesi olarak ilçemizi geleceğe taşıyacak bir çalışmaya imza atmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki bu zorlu süreçte en büyük desteği halkımızdan, halkın bilinçli yaklaşımından aldık… Şimdi artık altyapı atılımının ardından üstyapı hamlesiyle bir devri tamamlıyoruz. Bu zorlu süreçte göstermiş olduğunuz sabır ve anlayıştan dolayı belediye başkanınız olarak sizlere teşekkür ediyorum.

Cefayı birlikte çektik, sefayı birlikte süreceğiz.

Çamura birlikte bulanmıştık, termal sularda da birlikte yıkanacağız…”

Kitapçığa ulaşmak isteyen vatandaşlar, Saray Belediyesi Mavi Masa Birimi’nden veya Saray Kent Konseyi binasından ücretsiz olarak temin edebilir.