Büyükçekmece Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği ve Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (Dayko) Saray Doğayı Koruma Derneği’nin ev sahipliğinde Saray’da bir araya geldiler. Bu sabah Bülent Ecevit Parkı’nda başlayan buluşmada Büyükçekmece Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkan Vekili Ömer Sert tarafından Saray Doğayı Koruma Derneği adına Yönetim Kurulu Üyesi Demet Karpat Erol’a çevre olaylarına hassasiyeti ve başarılı çalışmaları dolayısıyla Teşekkür Belgesi takdim edildi. Dernek Temsilcileri Güngörmez Mahallesi’nde Kuvarsit Ocaklarına karşı mücadeleyi başarıyla yürüten mahalle sakinleri ile de bir araya gelerek, Kuvarsit Direnişi’nin simge isimleri Safiye Elmaz ve Leyla Gazi’ye teşekkür belgesi takdim ettiler.
Istrancaları savunanlar 3
Kuvarsit Ocakları’na karşı verdiği başarılı mücadele ile doğa ve çevre derneklerinin takdirini toplayan Saray Doğayı Koruma Derneği, bugün saat 10.30’da Bülent Ecevit Parkı’nda Büyükçekmece Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı ve Saray Kent Konseyi temsilcileri ile bir araya geldi.

MÜCADELE BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ OLACAK
Bu anlamlı buluşmada ilk konuşmayı yapan Saray Doğayı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Çoban, dost dernekleri Saray’da görmekten büyük mutluluk duydukları belirterek, bundan sonraki süreçte doğaya yönelik saldırılarda mücadeleyi birlikte, daha güçlü bir şekilde vereceklerini söyledi.

DOĞAYI KORUMA DERNEĞİ YÜREKTEN KUTLUYORUM
Saray’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Büyükçekmece Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkan Vekili Ömer Sert, 1980-1982 yılları arasında Saray’da Orman Bölge Şefi olarak görev yaptığını belirterek başladığı konuşmasında, “Saray o günlerde de sosyo-kültürel yönü çok gelişkin bir ilçeydi. 1981 yılında yaptığımız önemli bir çalışmayla Laladere’yi Saray piknik ve mesire alanı olarak kazandırdık. O gün Laladere’de 20 yaşında olan ağaçlar bugün 53 yaşına gelmiş durumda. Istranca Ormanlarına, Güngörmeze, yarım asırlık ağaçlara sahip çıkılması beni gururlandırdı, mutlu etti. Saray’da bu mücadeleyi başarıyla yürüten Saray Doğayı Koruma Derneği yürekten kutluyorum” ifadelerine yer verdi.
Istrancaları savunanlar 2
SARAY DOĞAYI KORUMA DERNEĞİ’NE İYİ Kİ VARSINIZ DEMEYE GELDİK
Dernek Başkan Vekili Sert konuşmasının ardından okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Tekirdağ İlimizin Karadeniz’e uzanan sahilinin ilçesi Saray’da olmanın, Saray Doğayı Koruma Derneği’nin misafiri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Saray Doğayı Koruma Derneği çalışmalarını Büyükçekmece’den heyecanla izlerken Yıldız Dağlarımızın gönüllü bekçilerine uzaktan da olsa alkışlarımızla veriyorduk. Bugün Saray’da Güngörmez Mahallemizde açılmak istenen Kuvarsit Ocağı’na şiddetle karşı çıkıp Yıldız Dağları- Istranca Ormanları bizimdir diyen Saray Doğayı Koruma Derneği’ne iyi ki varsınız demeye, kendilerine teşekkür etmeye geldik. Ülkemizin doğal hayatının en önemli alanlarından Istranca Ormanlarımızın tahribi yönünde atılacak adımları şiddetle kınadığımızı Saray ilçemizden bir kez daha sizlerle birlikte tüm Türkiye’ye ilan ediyoruz. Bu konuda yapılacak çalışma ve etkinliklere davet aldığımızda ise en üst düzeyde katılımcı ile katılacağımız garantisini Saray Doğayı Koruma Derneği’ndeki sevgili arkadaşlarımıza verirken; bu güzel ve özel günde kendilerini tanımaktan gurur ve mutluluk duyduğumuz Saray Doğayı Koruma Derneği Yönetimi’ne ve üyelerine teşekkürler ediyor, sevgiler saygılar sunuyoruz.”
Istrancaları savunanlar 1
ISTRANCALARI YOK ETMEK YAŞAMI YOK ETMEK DEMEKTİR
Sert’in ardından kısa bir konuşma yapan Dayko Vakfı Başkanı Nusret Türkkan ise şunları dile getirdi:
“Istranca Ormanları İstanbul ve Trakya için yaşamsal öneme sahiptir. Istrancalar İstanbul’un kliması ve su kaynağıdır. Avrupa’nın en gelişkin biyolojik alanına sahip Istrancaları pamuklarla sarmamız gerekirken, para ve ranttan başka bir şey düşünmeyen bu bölgeyi yok etmeye çalışıyorlar. %7’si ormanlık olan bir ülkede Istrancaları yok etmek, yaşamı yok etmek demektir. Ormanlık alanlar bedava diye Istrancalara her istediklerini yapabileceklerini düşünenler büyük bir yanılgı içindeler. Dayko olarak Saray’daki mücadelenin her adımında yanınızda olacağız. Yaşam savunucuları, yaşamın habercileri olduğu sürece bu ormanlar katledilemeyecektir.”
Istrancaları savunanlar 4
DOĞAYI KORUMA DERNEĞİNE TEŞEKKÜR BELGESİ
Yapılan konuşmaların ardından Büyükçekmece Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkan Vekili Ömer Sert tarafından Saray Doğayı Koruma Derneği adına Yönetim Kurulu Üyesi Demet Karpat Erol’a çevre olaylarına hassasiyeti ve başarılı çalışmaları dolayısıyla Teşekkür Belgesi takdim edildi. Dernekleri için çok anlamlı ve bir o kadar da değerli olduğunu söylediği belge için teşekkür eden Demet Karpat Erol, bundan sonraki süreçte çevre mücadelelerinde yan yana, omuz omuza olmaktan gurur duyacaklarını ifade etti.
Istrancaları savunanlar
LEYLA GAZİ VE SAFİYE ELMAZ UNUTULMADI
Saray’daki görüşmelerini tamamlayan Dernek Yöneticileri ve Üyeleri Güngörmez Mahallesi’ne giderek, Kuvarsit Ocaklarına karşı başarılı bir mücadele veren mahalle sakinleri ile görüştüler. Güngörmez Düğün Salonu’nda gerçekleşen buluşmada Kuvarsit Mücadelesinin simge isimlerine, Büyükçekmece Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği tarafından Leyla Gazi’ye, Saray Doğayı Koruma Derneği tarafından ise Safiye Elmaz’a Kuvarsitçilere geçit vermedikleri ve Ormanlarına sahip çıktıkları için alkışlar eşliğinde Teşekkür Belgeleri takdim edildi.