Güngörmez Ormanlarında yedi yıldır mevzuata aykırı bir şekilde patlayıcı madde sevkiyatının yapıldığı depo için kapatma kararı çıktı. Orman ve Şu İşleri Bakanlığı’nın 16 Eylül 2014 tarihinde aldığı karar doğrultusunda Alp Anadolu Firması’na ait deponun kapatılması talep edilirken, bugüne kadar kararın uygulanmamasını fırsata çeviren Alp Anadolu Firması halen patlayıcı madde sevkiyatına devam ediyor. Bu duruma tepki gösteren Güngörmez Mahallesi sakinleri, mahalle içinden geçen patlayıcı yüklü kamyonların tehlike saçmaya devam ettiğini belirterek, yetkili makamlardan kapatma kararını biran önce uygulamalarını talep ettiler.
ruhsatsız depo
Orman ve Şu İşleri Bakanlığı Güngörmez Ormanları içinde bulunan Alp Anadolu Firması’na ait depo hakkında ‘amaç dışı kullanım’ nedeniyle kapatma kararı aldı.

KARARARIN ÜZERİNDEN 1,5 AY GEÇTİ AMA UYGULAYAN YOK!
Bakanlığın 16.09.2014 tarihinde aldığı kararda depolama tesisinin amacı dışında kullanılması nedeniyle kullanım izninin iptal edildiği açıkça ifade edilirken, bugüne kadar kararın uygulanması yönünde hiçbir adım atılmış durumda değil. 7 yıldır patlayıcı madde taşıma izni olmadan sevkiyat yapan bir firmaya ait deponun kapatılması için yetkililerin Bakanlık kararından başka neyi beklediklerini merak ediliyor.

7 YILDIR KANUNSUZ ŞEKİLDE PATLAYICI MADDE TAŞIDILAR
Bakanlığın aldığı bu karar Alp Anadolu Firması’nın 7 yıldır kanunlara aykırı şekilde patlayıcı madde sevkiyatı yaptığını da tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. Bu firmanın izinleri olmadan bugüne kadar hangi makam ve mevkileri kullanarak işini yürüttüğü ise muammasını korumaya devam ediyor.

DOĞAYI KORUMA DERNEĞİ SÜRECE DÂHİL OLUYOR
Kapatma kararını olumlu ama yetersiz bulan Saray Doğayı Koruma Derneği sürece dahil olmaya hazırlanıyor. Dernek Yetkilileri Orman ve Şu İşleri Bakanlığı’nın kararı ile sadece deponun kapatılacağını, geriye kalan 12 bin 198 metrekarelik alanda 11.07.2016 tarihine kadar madencilik faaliyetinin sürdürülebileceğini ifade ediyor. Bugüne kadar depoyu amacı dışında kullanarak patlayıcı madde sevkiyatı yapan bir firmaya, ormanlık alanın kesilmesi için yetki verilmemesi gerektiğinin altını çizen Dernek Yetkilileri, ağaç kesimi yapılacak alan için yürütmeyi durdurma kararı çıkarmaya çalışacaklarını söylediler.

GÜNGÖRMEZ HALKI TEPKİLİ
Güngörmez Mahallesi sakinleri ise kararın üzerinden 1,5 ay geçmesine rağmen halen uygulanmasına tepki gösteriyorlar. Firmanın halen patlayıcı madde sevkiyatına devam ettiğini dile getiren Mahalle Sakinleri, “Son bir haftada 5 kamyonla sevkiyat yapıldı. Mahallemizin içinde geçen bu kamyonlar hem bizler için hem de ormanlarımız için büyük bir tehdit oluşturuyorlar. Yetkililerden Bakanlığın aldığı kararı bir an önce uygulayarak, bizleri bu tehlikeden kurtarmalarını bekliyoruz” ifadelerini kulandılar.