Saray’ın en önemli tarihi yapılarından olan Ayaspaşa Camii’nde 2013 Temmuz’unda başlayan restorasyon çalışmaları sona yaklaşırken, yapılan çevre düzenlemesi çalışmaları ülkemizde tarihi eserlere önem verilmediğini bir kez daha ortaya koydu. Ayaspaşa Camii’ni çevreleyen duvarların yıkımı sırasında, duvara yakın yüzyıllık mezar taşları kırılırken, mezarların üzerlerindeki taşlarda sökülerek gelişi güzel etrafa bırakıldı.
Kaş yaparken göz çıkardılar
Sadrazam Ayaz Paşa tarafından 1539 yılında yaptırılan Ayaspaşa Camii’nde sona yaklaşan restorasyon çalışmaları tarihi eserlere ne kadar değer verdiğimizi! bir kez daha ortaya koydu.

MEZAR TAŞLARI YERLE BİR EDİLDİ
Ayaspaşa Camii’nin iç kısmında restorasyon çalışmaları son aşamaya gelirken, bir yandan da çevre düzenlemesi çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz hafta çevre düzenlemeleri kapsamında Camii’nin dış çevre duvarları kepçe aracılığıyla yıkıldı. Yıkım esnasında duvara yakın olan Giray Hanlarına ait yüzyıllık mezar taşları da yerle bir oldu. Kırılan mezar taşları gelişigüzel etrafa bırakılırken, yetkililerin tarihi değer olan taşlara hiçbir önem vermemesi gözlerden kaçmadı.
Kaş yaparken göz çıkardılar2
YETKİLİLER SESSİZ
Bir haftadan uzun süredir mezar taşları kırık bir şekilde, otların içinden kaldırılmayı ve koruma altına alınmayı beklerken, devlet görevlilerin ve firma yetkililerin umursamaz tavırları caminin yakınından geçen vatandaşların da tepkisine neden oluyor. Vatandaşlar bir haftadır asırlık mezar taşlarının ortalıkta gelişi güzel ve korumaya alınmadan bırakılmasına bir anlam vermediklerini belirterek, Saray’ın en önemli tarihi eserine bile sahip çıkılmadığını ifade ettiler.