CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü Saray’ın Çukuryurt Mahallesi’nde bulunan oto cam fabrikasında çalışan yaklaşık 40 işçinin kullanılan kimyasal maddeden zehirlenme olayını Meclis gündemine taşıdı.
Yaklaşık olarak 40 işçinin zehirlenmesine neden olan kazanın ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından yanıtlanması isteğiyle soru önergesi veren CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, “İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda bunca yaşanan acı olaylara rağmen, hala ciddi hiçbir adımın atılmadığını” vurguladı. İş kazalarının önlenememiş olmasını yeterli yaptırımların olmamasına bağlayan Köprülü, iş kazalarına ve işçi ölümlerine davetiye çıkarılmaya devam edildiğini kaydetti.

OTOCAM İŞÇİLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE
CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Saray’ın Çukuryurt Mahallesi’nde bulunan otocam fabrikasında çalışan yaklaşık 40 işçinin kullanılan kimyasal maddeden zehirlenme olayını Meclis gündemine taşıdı. Yaklaşık olarak 40 işçinin zehirlenmesine neden olan kazanın ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından yanıtlanması isteğiyle soru önergesi veren CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, “işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda bunca yaşanan acı olaylara rağmen, hala ciddi hiçbir adımın atılmadığını” vurguladı. İş kazalarının önlenememiş olmasını yeterli yaptırımların olmamasına bağlayan Köprülü, iş kazalarına ve işçi ölümlerine davetiye çıkarılmaya devam edildiğini kaydetti.
İDDİALAR ARAŞTIRILMIŞ MIDIR?
İşçilerin olay anında durumu yetkililere ilettiğini ancak gereken önlemin alınmadığı ve işçilerin 4 saat boyunca çalıştırılmaya devam ettirildiği iddialarını da gündeme getiren Köprülü, “İddialar araştırılmış mıdır, sorumlular hakkında gerekli işlemler başlatılmış mıdır?” diye sordu.
KÖPRÜLÜ’DEN BAKANA SORU YAĞMURU
Tekirdağ’ın Saray İlçesinde bir oto cam fabrikasında kullanılan kimyasal madde sebebiyle 40’a yakın işçimiz hastaneye kaldırılması sonrası olayla ilgili gerekli soruşturma başlatılmış mıdır?
Fabrikada işçilerin kimyasal madde sızıntısından etkilendiklerini yetkililere bildirmelerine rağmen yetkililerin işçileri zorla çalıştırmaya devam ettirdiği iddiaları araştırılmış mıdır?
Sorumlular hakkında gerekli işlemler başlatılmış mıdır?
Kimyasal ve tehlikeli maddelerin kullanıldığı bu tür iş yerlerinde gerekli denetim ve yaptırımlar nelerdir?
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği çerçevesinde bu tür kazaların önüne geçmek İşçinin sağlığını ve canını korumak adına ne gibi tedbirler ve önlemler alınmaktadır?