Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı, Pazar günü 36. Olağan kongresini gerçekleştirdi. İki adayın yarıştığı kongrede mevcut İl Başkanı Recep Ökten 314 delegenin oyunu alarak tekrar başkan seçilirken, rakibi Gülşen Tufan ise 304 delegenin oyunu aldı, 4 oy ise geçersiz sayıldı. 36. Olağan kongrede İl Başkanlığı için yarışan isimler her ne kadar Recep Ökten ve Gülşen Tufan olarak görünse de perde arkasında asıl kazanan ve kaybeden isimler CHP kulislerinin en önemli gündemi oldu.

CHP Tekirdağ İl Başkanlığı 36. Olağan Kongresini tamamladı. Kongrede 314 delegenin oyunu alan mevcut İl Başkanı Recep Ökten, tekrar il başkanlığına seçildi.
PERDE ARKASINDA NELER YAŞANDI?
Pazar günü gerçekleşen CHP Tekirdağ İl Başkanlığı 36. Olağan Kongresinin perde arkasında yaşananlar günlerdir CHP kulislerinin en önemli gündemiydi. Zira mevcut İl Başkanı Recep Ökten’in rakibi olan Avukat Gülşen Tufan’ın CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü tarafından desteklendiği, Recep Ökten’in ise CHP Milletvekili Faik Öztrak tarafından desteklendiği, bir diğer Milletvekili Candan Yüceer’in ise tarafsız kaldığı CHP kulislerinde yüksek sesle dillendiriliyordu.
BAŞKANLAR DA TARAF OLDU
Kulislerde konuşulan bir diğer iddia ise CHP’li vekillerin taraf olduğu İl Kongresinde Belediye Başkanlarının da taraf olduğuydu. Hatta bazı Belediye Başkanları, ilçe teşkilatları ile düzenlediği toplantılarda, kongrede oy kullanacak olan delegelerden kendi destekledikleri İl Başkanı için oy istedikleri de iddia edildi. Kongre sürecinde Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu’nun ve Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok’ın Gülşen Tufan’dan yana taraf olduğu, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan’ın, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel’in ve Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın ise Recep Ökten’i açıktan desteklediği iddialar arasında.
KONGRENİN SARAY’A YANSIMASI NASIL OLACAK?
Recep Ökten’in yeniden İl Başkanlığı’na seçildiği kongrenin Saray’a nasıl yansıyacağı da merak konusu. Zira kongre öncesi İlçe Başkanı Demir Ali Demirel, Abdül Taşyasan’ın Ökten’in yönetim listesinde olmasına karşın Gülşen Tufan’ı açıktan desteklemiş ve CHP Saray İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Özgen Erkiş’in Tufan’ın listesinde yer almasını sağlamıştı. Demirel’in açıktan Tufan’ı destekleyeceğini açıklamasına karşın, yönetim kurulundan bazı isimlerin Recep Ökten’i desteklemesi ‘CHP yönetiminde derin görüş ayrılıkları mı var?’sorusunu beraberinde getirdi. Kongre de Saray CHP açısından dikkat çeken bir diğer durum ise CHP Saray Gençlik Kolları Başkanı Ali Bayar’ın kongrenin kazanan isimlerinden olan CHP Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Abdül Taşyasan’la fotoğraf çektirmesi oldu.
SICAK GELİŞMELER YAŞANABİLİR
CHP Tekirdağ İl Başkanlığı 36. Olağan Kongresinin perde arkasında yaşananların 2019’da yapılması planlanan Genel ve Yerel seçimler öncesi parti içinde bir güç gösterisine dönüştüğü, alınan sonucun ardından her iki taraf için de sıcak gelişmelerin yaşanabileceği de CHP kulislerinde konuşulanlar arasında yer aldı.