Kuzey Ormanları Savunması, Istranca Ormanları’nın ‘Türk Akımı’ isimli Rus doğalgaz hattı için yok edilmesini protesto etmek için Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelerek “Ormana proje yapılmaz” dedi

“YAĞMA DEĞİL DOĞA KAZANACAK”
Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla bir araya gelenler Istranca Ormanları’nın ‘Türk Akımı’ isimli Rus doğalgaz hattı için yok edilmesini protesto etmek için Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.
“Kadim Istranca Ormanları Rus doğalgaz hattı ‘Türk akımı’ için yok ediliyor Kuzey Ormanları’nı terk edin projeyi iptal edin”  ve “Rusya sefasını sürecek Istrancalar cefasını çekecek” pankartlarının açıldığı buluşmada sık sık “Yağma değil doğa kazanacak” , “Ormana proje yapılmaz” sloganları atıldı.
Buluşmaya CHP Milletvekili adayı Mimar Burak Kaan Yılmazsoy, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı, Don Kişot Bisiklet Kolektifi katıldı.
“DOĞA KATLİAMINI DERHAL DURDURUN”
Kuzey Ormanları Savunması adına açıklamayı Ayşe Yıkıcı okudu. Yıkıcı konuşmasına şu sözlerle başladı:
Bugün adı ‘Türk Akımı’ olan ama Rusya’nın yıllık 750 milyon dolar kâr edeceği doğal gaz boru hattı projesi için Trakya’nın Kuzey Ormanları, kadim ve benzersiz Istrancalar katlediliyor. Geçtiğimiz ay içinde, katil proje 3. köprünün bağlantı yollarını aratmayacak şekilde, 700 dönümlük orman alanı acımasızca katledildi. Katliamı kamuoyuna duyurmak için yapılan haberler ise utanmazca sansürlendi. Eğer bu mega katil projeyi durduramazsak Istrancalar boydan boya 30 km boyunca ortadan yarılarak sayısız canlıyı barındıran milyonlarca ağaç daha katledilecek. Kuzey Ormanları ekosistemi ve bölgedeki yaban hayatı ikiye ayrılarak parçalanacak.
Yıkıcı sözlerine şöyle devam etti:
Ekonomik açmazdaki Türkiye’nin benzersiz ve yerine konulamaz değerlerinin, binlerce yılda oluşan ormanların ve dünyaca eşsiz ekosistemlerin hesapsızca ve günü kurtarmak adına şirketlere peşkeş çekilmesine derhal son verilmesini talep ediyoruz. Ülkemizin geleceğinin yok edilmesine, nefesimizin kesilmesine, halkın cebinden şirketlerin zengin edilmesine hayır diyoruz.
Projenin derhal durdurulmasını isteyen Yıkıcı, sözlerini şöyle tamamladı:
Bizler Rus doğalgaz boru hattı için yapılan ‘Türk Akımı’ isimli doğa katliamının derhal durdurulmasını, Kuzey Ormanları’na saldırmakta olan doğa ve yaşam düşmanı şirketlerin Trakya’yı ve Kuzey Ormanları’nı derhal terk etmesini istiyoruz. Trakya’da Kırklareli, Saray, Lüleburgaz, Kıyıköy ve Çorlu’daki doğal güzelliklerin, yerleşim alanlarının ve tarım alanlarının feda edilmemesini istiyoruz.
“YAŞAM ALANLARIMIZI TALAN EDENLERE OY YOK”
Katılımcı kurumlar ve vekil adaylarının da söz aldığı buluşmada Kuzey Ormanları Savunması “Seçimlere 2 gün kaldı. Ormanları, kıyıları, yaşam alanlarımızı talan edenlere oy yok” diyerek açıklamayı sonlandırdı.
Haber: Sendika.Org