Büyükyoncalı’nın düşman işgalinden kurtuluşu 92’inci yılında tören ve etkinliklerle kutlandı. Bu sabah saat 10.00’da Büyükyoncalı Çok Programlı Anadolu Lisesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan kutlamalar, Büyükyoncalı Caddesi’ndeki etkinliklerle devam etti.
büyükyoncalı kurtuluş1
Büyükyoncalı Mahallesi’nin Yunan İşgalinden kurtuluşunun 92’inci yılı coşkuyla kutlandı.
Bu sabah saat 10.00’da başlayan kutlamalara, Saray Kaymakamı Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Nuri Taştekin, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin Temsilcileri, STK Başkanları, Gaziler, Kaymakamlık Daire Amirleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

KURTULUŞ GÖSTERİSİ SAHNELENDİ
Büyükyoncalı Çok Programlı Anadolu Lisesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan kutlamalar, halkın katılımıyla Büyükyoncalı Caddesi’ndeki etkinliklerle devam etti. Saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı’nın coşkuyla okunduğu törende, Büyükyoncalılı öğrenciler sahneledikleri temsili kurtuluş gösterisinde Hürriyet Kızı’nı kurtarırken, oyunculukları ile de adeta tüyleri diken diken ettiler. Kurtuluş gösterisi programı izleyen vatandaşlardan büyük alkış alırken, Hürriyet Kızı tarafından protokole çiçek takdim edildi.
büyükyoncalı kurtuluş4
ARŞİVLERİ KARIŞTIRIRSANIZ KAHRAMANLIK DESTANI ÇIKAR
Programın devamında, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, günün önemine dair konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Başkan Çoban konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Her 1 Kasım günü burada toplanıp kurtuluş bayramımızı kutlamaktayız. Hürriyet kızımız milli birlikler tarafından kurtarılır, bağımsızlığın sembolü olarak elindeki çiçeği protokole sunar ve kurtuluş gerçekleşir. Her yıl tekrarlanan bu olay gençlerimiz ve halkımız tarafından coşkuyla alkışlanır ve 92 yıl önceki sevinç tekrar yaşanır. Neydi bizi bu kadar sevince boğan? Bu sorunun cevabını bulmak isteyip biraz kitap ve arşiv karıştırırsanız karşımıza onlarca dram ve işkence ile bir o kadar da kahramanlık destanı çıkar. I.Dünya savaşından sonra 20 Temmuz 1920 de buraları işgal eden Yunan ordusu Kurtuluş savaşından sonra Mudanya Antlaşması gereği buraları terk ederken giderayak halkımıza yapmadık işkence bırakmamıştır.
büyükyoncalı kurtuluş
DÖVÜNMEK İÇİN DEĞİL, ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KUTLAMAK İÇİN BURDAYIZ
Saray ve köylerinde yaşanan dramlardan en acısını köyümüzdeki halk yaşamıştır. Buradan tren vagonlarına üst üste doldurulan dedelerimiz yol boyunca akıl almaz işkencelere maruz kalmıştır. Dedeağaç, Gümülcine, Atina ve Milos hapishaneleri dolmuş taşmıştır. Yunan askerleri götürdükleri bu kişilere akıl almaz işkenceler yapmış ve birçoğu hayatını kaybetmiştir. Bugün beldemizdeki birçok ailemizde bu dramın izleri hala anlatılmaktadır. Biz bugün bize şöyle yaptılar böyle yaptılar diye dövünmek için burada değiliz. Bizim coşkumuz bu dramlardan bizleri kurtaran Mustafa Kemal’in arkadaşlarının buraların yönetimini devralması ve özgürlüğümüzün tadıdır. O tat hürriyet kızımızın verdiği çiçeğin kokusundadır.

GENÇLERİMİZE BARIŞ DOLU BİR DÜNYA BIRAKMAK İSTİYORUZ
Her bağımsızlık mücadelesi bunun gibi kahramanlık öyküleri ile doludur. Bu toprakları kurtaran ve bizlere hediye eden dedelerimizin ve aziz şehitlerimizin emanetine sonsuza kadar sahip çıkacağız. Yoncalı da, Güngörmez de, Ayvacık ta, Safaalan da ve Saray’ın diğer köylerinde böyle acıların bir daha yaşanmamasını diliyoruz. Bugün ağlamıyor aksine kurtuluşumuzun sevincini yaşıyoruz. Bizlere bu sevinci yaşatan Trakya Paşaeli Cemiyetinin Saray temsilcilerinin verdiği mücadeleyi kendimize örnek alıyor ve geleceğimin teminatı gençlerimize savaşların olmadığı, acıların yaşanmadığı barış dolu bir dünya bırakmaya söz veriyoruz.
büyükyoncalı kurtuluş2
ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ İLERLEYENLERİN YOLU AÇIK OLSUN

Ne mutlu bizlere bugünleri gösterenlere. Ne mutlu özgürlük uğruna canlarını feda edenlere. Ne mutlu ki geleceğe güvenle bakan geçlerimize. Özgürlük, barış ve huzur yolunda ilerleyenlerin yolu açık olsun. O günlerde acı çeken dedelerimizin, ninelerimizin ve körpecik yavrularımızın karşısında saygı ile eğiliyor ve saygılarımı sunuyorum.”
Başkan Çoban’ın konuşmasının ardından kutlama programı günün anlam ve önemini anlatan şiirlerin okunmasıyla sona erdi.