MEB, 8’inci sınıf öğrencilerinin 2 Haziran’da isteğe bağlı gireceği merkezi sınavla öğrenci alacak okulları ve kontenjanları açıkladı. Açıklanan listede beklendiği gibi ‘daha nitelikli’ ve başarısı yüksek okullar yerine sıralamada geride olan okullar ve çok sayıda imam hatip lisesi yer aldı. Üniversiteye öğrenci yerleştirmede Türkiye’nin en başarılı liseleri arasında yer alan Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi nitelikli okullar arasına alınmazken, Tekirdağ’dan 3 İmam Hatip Lisesi’nin nitelikli okul olarak belirlenmesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı sonrası bir anda kaldırılan liselere giriş sınavı sonrası kaos sürüyor.
298 İMAM HATİP LİSESİ NİTELİKLİ OKUL SAYILDI
Uzun süredir net bir sistem açıklamayı başaramayan ve açıkladığı tüm düzenlemeler dava konusu olan MEB, dün akşam saatlerinde 8’inci sınıf öğrencilerinin 2 Haziran’da isteğe bağlı gireceği merkezi sınavla öğrenci alacak okulları ve kontenjanları açıkladı.  Adrese dayalı lise yerleştirme sisteminde, isteğe bağlı olarak sınava girecek ve “nitelikli okullara” yerleştirilecek yüzde 10’luk dilimdeki öğrenciler için açıklanan listede başarı sıralaması oldukça düşük okullar da yer aldı. Başarı sıralamasının üst sıralarında bulunan bazı okullar liste dışı kalırken, “nitelikli okul” listesinde tam 298 imam hatip yer alıyor.
SARAY’DA NİTELİKLİ OKUL YOK
Tekirdağ’dan 14 liseyi nitelikli okul olarak belirleyen Milli Eğitim Bakanlığının, bu okulları 3 ilçeden Süleymanpaşa, Çorlu ve Çerkezköy’den belirlemesi dikkat çekti. Tekirdağ’ın 8 ilçesinde nitelikli okul bulmayan MEB, Süleymanpaşa’da 2 Çorlu’da ise 1 lisesi nitelikli okul olarak belirledi. Üniversiteye öğrenci yerleştirmede Türkiye’nin en başarılı liseleri arasında yer alan Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi, nitelikli okul listesinde yer almadı. Saray’da yaşayan vatandaşlar MEB’in açıkladığı nitelikli okul listesinde Saray’dan bir lisenin bulunmamasına tepki göstererek, bu yanlıştan bir an önce dönülmesini talep ettiler.
BİRÇOK İLÇEDE ÖĞRENCİLERİN TERCİH EDEBİLECEĞİ OKUL YOK
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, bekledikleri şeyin olduğunu, açıklanan listeye göre birçok ilçede öğrencilerin tercih edebileceği okul bulunmadığını söyledi.
BİR ÖNCEKİ SİSTEMDEN DAHA KÖTÜ BİR SİSTEM KURDULAR
Bu açıklamaların bu kadar geç yapılmasının öğrencileri olumsuz etkilediğini, sistemin bir bütün olarak yanlış olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bazı yerlerde sınavla girilebilecek okullar sadece imam hatiplerden oluşuyor. Bir önceki sistemden daha da kötü bir sistem kurmayı başardılar. Bu projenin amacı çocukları özel okullara teşvik etmek ya da imam hatiplere zorunlu olarak göndermek” ifadelerini kullandı.

ÖZEL OKUL PLANI
“Bu sınav Haziran ayında yapıldıktan sonra maddi durumu biraz iyi olan ya da borçlanacak olan birçok veli özel okul arayışına girecek” diyen Yıldırım, “Hükümetin eğitimi özel okullara devretme adımlarından biri bu. Bu sistemin eğitimi ileri çekmekle, düzeltmekle en ufak ilgisi yok. Okullarda öğretmenler vuruluyor, eğitimin niteliği gittikçe aşağı çekiliyor. Bu kadar sorun varken, hiçbir adım atılmamışken Cumhurbaşkanı’nın bir talimatıyla atılan bu adım kaosu daha da büyütecektir” ifadelerini kullandı.
LİSTE NASIL HAZIRLANDI?
Listenin nasıl belirlendiğine ilişkinde açıklamalarda bulunan Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Bu liste hangi mantıkla belirlendi onu bilemiyoruz, anlayamıyoruz açıkçası. Geçen yıl puan sıralamasının oldukça altında yer alan bazı okullar bu listede yer alıyor. Yine yüksek puanlı okullardan bazıları bu listede yer almıyor. Tek mantıkları yüzde 10’luk kontenjanı doldurmak ve bunu da kendi hazırladıkları ‘çember’ sisteme uydurmaya çalışmak. Başka tek bir kıstasları olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.