Saray Belediye Meclisi Eylül Ayı Olağan Toplantısı’nda atıl durumda bulunan eski Askerlik Şubesi’nin ve yıllardır tamamlanmayı bekleyen Öğretmen Evi’nin Saray Belediyesi’ne tahsis edilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulunulmasını oy birliği ile karar altına alındı. Bu tarihi kararının ardından gözlerin çevrildiği Devlet Görevlileri Meclisin son derece önemli olan bu talebine olumlu karşılık vererek bakımsızlığa mahkûm edilen bu iki binanın Saray’a kazandırılması mı sağlayacaklar yoksa olumsuz karar vererek bu binaları çürümeye mi terk edecekler? Hep birlikte bekleyip göreceğiz!
Meclis’ten Tarihi Talep1
Saray Belediye Meclisi Eylül Ayı Olağan Toplantısı Belediye Başkanı Nazmi Çoban Başkanlığı’nda dün saat 14.30 Kent Konseyi Kültür Evi’nde gerçekleştirildi.
BÜYÜKYONCALI’YA ATM’LER GELECEK
Saygı duruşu ile başlayan Meclis Toplantısı’nda ilk olarak İmarla ilgili dilekçeler görüşülerek, İmar Komisyonu’na havale edildi. Mecliste ikinci gündem maddesi olarak Büyükyoncalı başta olmak üzere İlçede ihtiyaç duyulan noktalara ATM’lerin yerleştirilmesi görüşüldü. Bu başlıkta bir firma yetkilisi sunum yaparak, modern bir tasarımla ATM’lerin tek bir noktada toplanması gerektiğini ifade etti. Meclis başta Büyükyoncalı olmak üzere bütün banka ATM’lerinin bir arada olacağı bir sistemi hayat geçirme kararı aldı.
PLANLAR İÇİN BAŞKAN ÇOBAN’A YETKİ VERİLDİ
Mecliste görüşülen bir diğer madde ise İller Bankası’nın planlar hakkındaki yazısı oldu. Meclis Planların hazırlanması ve revize edilmesi için oy birliği ile Başkan Çoban’a yetki verdi. Dördüncü gündem maddesi olarak ise maktu vergi ve harç miktarlarının belirlenmesi oldu. Meclis bu maddeyi Plan Bütçe Komisyonu’na havale ederek, önümüzdeki haftaki görüşmeler karara bağlamayı tercih etti.
ASKERLİK ŞUBESİ VE ÖĞRETMEN EVİNİ SARAY’A KAZANDIRALIM
Mecliste görüşülen en önemli gündem maddesi ise üç senedir atıl durumda bulunan eski Askerlik Şubesi’nin ve yıllardır tamamlanmayı bekleyen Öğretmen Evi’nin Saray Belediyesi’ne tahsis edilmesi oldu. Bu başlıkta söz alan Başkan Çoban, bu iki binanın Saray’a mutlaka kazandırılması gerektiğini belirterek, “Bu iki bina biraz daha kullanılmasa çürüyüp gidecek. Biz bu binaları kütüphane, Belediye Hizmet Ek Binası gibi farklı amaçlar için kullanmak istiyoruz. Meclisinde onayı ile bu iki binanın tahsisi için gerekli talebi yetkili mercilere ileteceğiz” dedi.
BU İŞİ SONUNA KADAR TAKİP EDELİM
Bu talebin oldukça anlamlı olduğunu ifade eden Meclis Üyeleri, oy birliği ile Askerlik Şubesi’nin ve Öğretmen Evi’nin Saray Belediyesi’ne tahsisi için yapılacak başvuruyu karar altına aldılar. Meclis üyelerine bu tarihi desteklerinden dolayı teşekkür eden Başkan Çoban, mecliste grubu bulunan siyasi partiler bu işi sonuna kadar takip etmelerini istedi.
SPOR KULÜPLERİNE 82 BİN TL YARDIM
Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından ek maddelerin görüşülmesine geçildi. Bu başlıkta ilk olarak spor kulüplerine yapılacak yardımlar görüşüldü. Bu madde üzerinde söz alan Başkan Çoban, Belediye mevzuatı İller Bankası desteğine göre spor kulüplerimize 82 bin TL’lik bir yardımda bulunma hakkı veriyor. Saray Belediyespor 5 takım ve 17 branşta mücadele ettiğini için en fazla desteği alacaktır. Diğer kulüpleri mağdur etmeden elimizden gelen desteği yapmaya devam edeceğiz” dedi. Başkan Çoban’ın konuşmasının ardından Saray Belediyespor’a 40 bin TL, Küçükyoncalıspor ve Çukuryurtspor’a 10 bin TL ve Güngörmezspor ve Büyükyoncalıspor 6’şar bin TL yardım yapılması oy birliği ile karar altına alındı. Bu başlıkta söz alan Meclis Üyesi Ertan İnanç, Saray’daki spor kulüplerinin gelişmesi için belediye Bünyesi’nde profesyonel bir birimin oluşturulması gerektiğini söyledi.
tarhi talep
ERTAN İNANÇ ŞEFFAFLIK İSTEDİ
Meclisin görüştüğü diğer dilekçeler Meclis Üyesi Ertan İnanç’ın verdiği dilekçeler oldu. Dilekçelerinde sosyal belediyeciliğin şeffaflık gerektiğini ifade eden İnanç, Belediye bünyesinde gerçekleşen ihalelerin bedellerinin ve Belediye’de çalışanların listesinin ve aldıkları maaşın kendilerine iletilmesini talep etti. Başkan Nazmi Çoban iki başlıkta da gerekli bilgilerin önümüzdeki meclis toplantında verileceğini açıkladı.
BÜYÜKYONCALI’DA ARTIK PARSELLER SATILACAK
Meclisin görüştüğü önemli bir konuda Büyükyoncalı’daki artık parsellerin satışı oldu. Bu başlıkta söz alan Belediye Mali işler Müdürü Bahsegül Tınaz, Büyükyoncalı’daki vatandaşların bu konuda büyük bir beklentilerini olduğunu ve meclisin bu konuda hızlıca karar vermesi gerektiğini söyledi. Bu talebi olumlu bulan meclis üyeleri artık parsellerin metrekaresi 160, 210 ve 310 TL’den satışı için Başkan Çoban’a oy birliği ile yetki verdi.
MEZBAHA İÇİN KOLLAR SIVANDI
Mecliste son olarak Saray Mezbahası’nın durumu görüşüldü. Başkan Çoban ve meclis üyeleri mezbahanın yılsonunda kapanmaması için yoğun bir çalışmanın içinde olacaklarını ifade ettiler.
Saray Belediye Meclis Toplantısı’nın Eylül ayı ilk oturumu Başkan Çoban’ın Büyükşehir ile birlikte yapacakları projeler hakkında meclis üyelerine bilgi vermesi ile sona erdi.