Trakya Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Ergene Nehri ile sulanan ve üretilen tüm ürünlerde belirli ve net olarak ağır metallerin toksik düzeyde olduğunun kanıtlandığını ve bunların belgeli olarak yayımlandığını söyledi.
osman inci
Trakya Üniversite Balkan Yerleşkesi’nde düzenlenen 17. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi’ndeki sunumunun ardından basın mensuplarının Ergene Nehri ve kirlilik durumu ile ilgili sorularını yanıtlayan eski rektör ve Üroloji ve Patoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman İnci, Ergene Nehri’nde mevcut kirliliğin artarak devam ettiğini kaydetti.

ERGENE SUYU İLE YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLERDE BULUNAN AĞIR METALLER TOKSİK DÜZEYDE
İnci, Ergene Nehri’nin kirlilik oranının giderek arttığını ve nehir suyu ile sulanan arazilerden elde edilen ürünlerde ağır metallerin toksik düzeyinde olduğunun kanıtlandığını dile getirerek, “Çeltik üreticileri son bir başvuru yaparak suç duyurusunda bulunmuşlar. Ben bu dosyayı alan savcımızdan özellikle rica ediyorum, lütfen suç duyurusunu ciddiye alsınlar, belgelerin ve bilimsel verilerin hukukun dosyalarına girmesine fırsat versinler. Artık o su ile üretilen tüm ürünlerde belirli ve net olarak ağır metallerin toksik düzeyde olduğu kanıtlanmıştır. Bu yalnızca çeltiğe özgü değildir. Patates, soğan, biber, maydanoz, ayçiçeği ve buğdayda da tespit edilmiştir. Bu belgeli olarak yayımlandı” dedi.

ADLİ VE İDARİ TEDBİRLERİN HEMEN UYGULANMALI
Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi ve Ergene Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar  Ergene Havzasının Bugünü ve yarını başlıklı sunumunda; Ergene’de ki kirliliğin, sonlandırılması için hukuksal olarak bir mücadelenin devam ettiğini, etkin adli ve idari tedbirlerin hemen uygulanmasını  ve  Ergene Nehri’ne yönelik denetimlerin artırılması gerektiğini vurguladı. Ekolojik dengeyi bozan nehrin, içinde ve çevresinde yaşayanların yaşam hakkını yok ettiğini söyleyen Kaçar, Marmara derin deşarj projesi ile  Marmara denizinin de büyük bir risk altında olduğunu belirtti. 1/100000 çevre düzeni planının kaçak sanayi tesisleri af getireceğini belirten Kaçar, İmar ve Çevre yasasına aykırı olduğunu, hiçbir planın yasaların üzerinde olamayacağını belirtti.