Yıl boyunca gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile adından sıkça söz ettiren Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi 2. Bilim ve Sanat Şenliği adı altında engelliler yararına kermes düzenledi. ‘İyiliğe engel yok’ sloganı ile yola çıkan öğrenciler 6 engelli vatandaşa umut oldu.

KATILIM YOĞUN OLDU
Sosyal sorumluluk projeleri ile adından sıkça söz ettiren Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi projelerine bir yenisini ekledi. Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi dün saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında ‘2.Bilim ve Sanat Şenliği altında’ engelliler yararına kermes düzenledi. Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi önünde gerçekleşen kermese Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Belediye Başkan Yardımcısı Arif Naci Öngören, Saray İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nurettin Akkoç, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Hakan Özgül, CHP Saray İlçe Başkan V. Akın Aytaç, CHP Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Abdül Taşyasan, CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Nazmi Duygu, Saray Esnaf Odası Başkanı Ali Özen, CHP Saray Belediye Meclis Üyesi Önder Çelik, CHP Saray İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Aslan, CHP Saray İlçe Yöneticisi Salim Gündüz, Saray Belediye Eski Meclis Üyesi Ali Gürsu Ergene, Saray İlçe Halk Eğitim Müdürü Mustafa Taş, Saray SGK Müdürü Mustafa Kazar, Saray Küçük Esnaf ve Pazarcılar Derneği Başkanı Sunay İmük, okul müdürleri, STK temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.
FELSEFEMİZ İYİ EĞİTİM, İYİ İNSAN YETİŞTİRMEK”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kermes programı Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi Müdürü Salim Tamgaç’ın konuşması ile devam etti. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Müdür Tamgaç şunları ifade etti:
“Kurumumuzun felsefesi iyi eğitim vermek, iyi insan yetiştirmektir. Kurumumuz öğrencilerimizi davranışlar ve öğrenme sürecinde sorumluluk alabilme olgusunu geliştirmek. Dürüstlük, arkadaşlık, dostluk, iyilik duygularını geliştirmek. Çevreye duyarlılık duygularını kazandırmak. Ruhi ve fiziki sağlığın önemini anlatmak ve topluma hizmet olgusunu geliştirmek için iyi eğitim, iyi insan parolasını ilke edinmiştir. Bu bağlam da okulumuzun öğrencileri, kumbaralarına kendi harçlıklarından her hafta 1 TL atarak biriktirmiş oldukları paralar ile geçen yıl 120 adet yardım kolisini ihtiyaç sahibi kişilere bizzat sınıf temsilcileri tarafından dağıtılmıştır.
DOĞU İLE BATI ARASINDA GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURULDU
Okulumuzun açıldığı 2015 yılında yani 2 yıl önce Adıyaman’ın Sincik İlçesinin Kaskanlı ve Hasanlı köy okulları öğrencilerine 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle mont, ayakkabı, kırtasiye malzemelerinden oluşturulan kolileri bizzat teslim etmek üzere okul yöneticilerimiz ve iki öğretmenimiz bayramı oradaki öğrencilerle birlikte kutlayarak bir gönül köprüsü oluşturmuşlardır.
Bu yıl yine “Gönül Köprüsü” projesi kapsamında Erzurum Karayazı İlçesi Aydınsu Köyü öğrencilerine mont, ayakkabı, çeşitli giysiler ve kırtasiye malzemelerinden oluşturulan 19 koli okul yöneticileri ve bir öğretmenimiz tarafından bizzat götürülerek teslim edilmiştir. Geçen yıl düzenlemiş olduğumuz kermesten elde edilen gelir ile engelli yurttaşlarımıza 5 adet akülü tekerlekli sandalye aldık ve ihtiyaç sahiplerine teslim ettik.
ÖZEL LİSE TÜRKİYE ÇAPINDA İLK 5 OKUL ARASINDA
Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı ve Yeşilay Cemiyeti tarafından düzenlenen ‘Özel Okullar İyilikte Yarışıyor’ projesine 2 proje ile katıldık. Afrin’de savaşan Mehmetçiklerimize mektuplar yazdık, oluşturduğumuz Afrin koreografisi TRT,TGRT ve Show TV’de yayınlandı. Öğrencilerimiz sınıf kumbaralarında biriken 5 bin 300 lirayı Mehmetçik Vakfı’na bağışladılar. Bu projemiz Türkiye çapında ilk 5 okul arasına girdi.5 okulun 1.2.3.4-5. Sıralaması 15 Mayıs’ta Ankara’daki ödül töreninde açıklanacak.
KERMES GELİRİ İLE 6 ADET AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE ALINACAK
Bugün düzenlediğimiz ‘İyiliğe Engel Yok’ projesi kapsamında bu kermesten elde edilecek gelir ile 6 adet akülü engelli aracı almayı planlıyoruz. Alınacak araçlar yaptığımız araştırmalar sonucunda akülü araç kullanma ehliyeti olan 5 vatandaşımıza ve bir tanede Saray Devlet Hastanesine verilecek.
TEŞEKKÜR ETTİ
Bütün bu projelerde imkanlarımızın yetersiz kaldığı durumlarda parasal anlamda destek olan okul sahiplerimiz Erdem Çağman’a ve İrfan Meriç’e teşekkür ediyorum. Ayrıca kermesin her aşamasında desteklerini esirgemeyen Okul Aile Birliği Yönetimine, siz sayın velilerimize ve sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Kermesimize katılarak bizleri onurlandırdınız, cesaret verdiniz. Katılımınızdan dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum.”
ADIYAMAN YÖRESİ HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi Müdürü Salim Tamgaç’ın konuşmasının ardından Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibi tarafından Adıyaman yöresine ait halk oyunları performansı sergilendi. Büyük bir ilgiyle izlenen Adıyaman Yöresi halk oyunları gösterisi izleyenlerden büyük alkış aldı.
HÜNERLERİNİ SERGİLEDİLER
Protokol üyeleri açılış programı ardından stantları gezerek öğrencilerden bilgi aldı.
Öğrenciler okulun önünde kurulan stantlarda velilerin yaptıkları geleneksel lezzetleri satarak engellilere destek oldu. Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi’nin bahçesinde kimya, fizik, resim iş öğretmenleri ile öğrencilerin birlikte hazırlamış olduğu ürünler sergilendi. Öğrencilerin kimya ve fizik öğretmenleri öncülüğünde yaptığı deneyler büyük bir ilgiyle izlendi. Kermes Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi’nin kantininde protokole verilen ikramlarla son buldu.