Saray Belediye Meclisi Ekim Ayı İkinci Toplantısı’nda Safaalan ve Küçükyoncalı Mahalleri’ne çok yakın bölgeleri de kapsayan Rüzgar Enerji Santrali’ne(RES) onay verilmesi gündeme geldi. İmar Komisyonu’nun olumlu bulduğu projeye Ak Partili Meclis Üyeleri destek verirken, Başkan Nazmi Çoban ormanlık alanlarla büyük zarar veren RES’lerin iyice araştırıldıktan sonra kararın verilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Çoban’ın bu konuşması üzerine Meclis RES’lerle ilgili kararını önümüzdeki ayki mecliste açıklamayı oy birliği ile kabul etti.
RES’ler yine meclis gündeminde!1
Saray Belediye Meclisi Ekim Ayı İkinci Toplantısı Belediye Başkanı Nazmi Çoban Başkanlığı’nda Kent Konseyi Kültür Evi’nde gerçekleştirildi.

HAYIR KARARINDA MECLİSMİZİN BİRLİKTELİĞİ ETKİLİ OLDU
Mecliste gündem maddelerine geçilmeden önce Salı günü Büyükşehir Meclisi tarafından Büyükyoncalı’nın Kapaklı’ya bağlanma talebine ret cevabı verilmesi görüşüldü. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Saray’ın birliği ve bütünlüğü yönünde karar verdiğini söyleyen Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Bu kararda Saray Belediye Meclisi’nin gösterdiği birliktelik oldukça etkili oldu. Sürecin başından itibaren göstermiş olduğunuz bu tutuma teşekkür ediyorum. Bizim için asıl önemli süreç bundan sonra başlıyor. Büyükşehir Belediyesi Büyükyoncalı’ya yapılacak her çalışmada, proje de bütün gücüyle yanımızda olacağını söyledi. Büyükyoncalı’nın önemli sorunlarını belirlemiş durumdayız. Bu sorunların çözümü hızlıca gerekli adımları atacağız. Ben de Belediye Başkanı olarak haftanın bir günü Büyükyoncalı’da olacağım ve mahallelimizin taleplerini yerinde dinleyeceğim” dedi. Meclis Üyeleri de Büyükşehir Meclisi’nin verdiği kararın doğru ve Saray’ın geleceği açısından oldukça önemli olduğunu belirterek, meclis üyeleri olarak Büyükyoncalı konusunda üzerlerine düşen bütün görevleri yerine getirmeye devam edeceklerini belirttiler.

REFÜJLER KALKIYOR
Mecliste ilk gündem maddesi olarak İmar Komisyonu’na havale edilen dilekçeler görüşüldü. Meclis İmar Komisyonu’nun görüşü doğrultusunda Çerkezköy Caddesi’nde refüjlerin kaldırılmasını oy birliği ile karar altına alırken, yeni yapılacak çalışmanın trafiği rahatlatması gerektiğini de ifade etti.

YENİ RES’LER GELİYOR
Mecliste görüşülen bir diğer madde ise Küçükyoncalı ve Safaalan Mahalleleri arasına yapılması planlanan Rüzgar Enerji Santralleri’nin izin talebi oldu. İmar komisyonu bu talebe olumlu cevap verirken, Ak Partili Meclis Üyeleri de RES’lerin çevre dostu enerji kaynağı olduğunu belirterek, iznin verilmesi gerektiğini söylediler. Bu başlıkta söz alan Belediye Başkanı Nazmi Çoban, RES firmalarının hiçbir bedel ödemedikleri için ormanlık alanları tercih ettiğini ve ormanlık alanını içine ve mahallelere yakın kurulan RES’lerin doğaya, hayvanlara ve insan yaşamına büyük zarar verebileceğini söyledi.   RES’ler başlığında bilirkişilerden ve Çevre Derneklerinde görüş alınmasını gerektiğini de söyleyen Başkan Çoban, bu konuyu en ince ayrıntısına kadar incelemeleri gerektiğini söyledi. Meclis Üyeleri RES’lere izin verecek bu maddeyi yapılan konuşmaların ardından önümüzdeki ayki toplantıda karara bağlamayı kararlaştırdılar.

MEZBAHA YERİ BELİRLENİYOR
Mecliste görüşülen bir diğer madde de yeni mezbaha yerinin belirlenmesi oldu. imar Komisyonu mezbaha yeri olarak Çayla Mahallesi yolu üzerindeki 29 bin 300 metrekarelik yeri belirlerken, mecliste bu yeri oy birliği ile uygun buldu.

ÇATI KATI YAPILABİLECEK
İmar Komisyonu’nun inceleyip meclisin görüştüğü bir diğer madde Saray’da inşaat sektöründe önemli bir sorun olan açtı katları oldu. Bir vatandaşın talebini olumlu bulan Saray Belediyesi %30’u geçmemek koşuluyla çatı katı yapılmasına onay verdi.

HİBE ARAÇ VE GAYRİMENKUL ALMANIN ÖNÜ AÇILDI
İmar Komisyonu’na havale edilen dilekçelerin tamamlanmasının ardından gündeme dâhil edilen maddelerin görüşülmesine geçildi. Meclis bu başlıkta ilk olarak Kamu Kurum ve Kuruluşlarından hibe olarak araç ve gayrimenkul alınabilmesine oy birliği ile karar verdi.

4×4 ARAÇ ALINACAK
Mecliste gündeme alınıp karara bağlanan bir diğer madde de araç alımı oldu. Meclis Üyeleri Fen İşleri için bir adet 4×4 araç alınmasını ve Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere sepetli bir aracın Devlet Malzeme Ofisi’nden 36 ay vade ile alınmasını kararlaştırdı. Bu başlıkta söz alan Başkan Çoban, 3 adet çöp aracı için kredinin onaylandığını, yeni araçların kısa sürede Saray Belediyesi parkuruna dahil edileceğini söyledi.

FEN VE İMAR’A PERSONEL ALINACAK
Mecliste son olarak Fen ve İmar İşleri Müdürlüğü’ne personel alınması görüşüldü. Meclis bu konuda geniş bir havuzu oluşturulmasını ve Saray Belediyesi’ne en fazla katkıyı yapacak kişilerin alınmasını kararlaştırdı.