Saray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Genel Kurulu Pazar günü 12.00-17.00 saatleri arasında Tuana Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Saray esnafının yoğun katılım gösterdiği Genel Kurul’da Ali Özen beyaz listeyle, Esat Yalçın sarı listeyle başkanlık için yarıştı. 857 esnafın oy kullandığı genel kurulda 648 esnafın desteğini arkasına alan Ali Özen 3. kez Saray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı’na seçildi. Başkan Ali Özen genel kurul sonrasında yaptığı konuşmada kendisine ve ekibine destek veren herkese teşekkür ederken, sarı listeye oy veren 195 kişiyi kazanmak için mücadele edeceklerini ifade etti.

8 yıldır Saray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı görevini yürüten Ali Özen, Pazar günü yapılan Saray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Genel Kurulunda yeniden başkanlığa seçildi.
DİVAN BELİRLENDİ
Pazar günü 12.00-17.00 saatleri arasında Tuana Düğün Salonu’nda geniş katılımla gerçekleşen Saray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Genel Kurulu’nda Divan Başkanlığına Tekirdağ Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mustafa Kahraman, divan üyeliklerine Saray Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Bülent Gönültaş, Saray Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Erdoğan Bağcı ve Yusuf Güler seçildi.
SARAY ESNAFI ONORE EDİLDİ
Genel Kurul’da başta 62 yıldır esnaflık yapan Ahmet Dinç olmak üzere 25 yıl ve üzerinde esnaflık yapan 100 kişiye plaket takdim edildi. Saray’ın emektar esnaflarını plaketle onore eden Ali Özen, Esnaf Odasına başkan olduğunda iki hayali olduğunu belirterek, “Bu hayallerimden ilkini Esnaf ve Sanatkarlar Lokalini açarak gerçekleştirdim. İkinci hayalim ise Saray esnafının düğün, nişan, sünnet gibi cemiyetlerini gerçekleştirebileceği yazlık düğün salonu projesini hayata geçirmektir. Bunun içinde çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki dönemde bu projeyi mutlaka hayata geçirmek istiyoruz” dedi.
“ESNAFIN SORUNLARIYLA İLGİLENİLMEDİĞİNİ GÖRDÜM”
Genel Kurul’da listelerin teslim edilmesinin ardından ilk konuşmayı Esat Yalçın yaptı. Yalçın konuşmasında şunları ifade etti:
“Öncelikle şunu hatırlatmak isterim ki, hiçbir zaman, hiçbir koltuk sevdasına düşmemiş insanlarız. Buradaki esnaf arkadaşlarımızın hepsinin bu şekilde bir görüşe sahip olduğunu biliyoruz. Hiçbir maaş, hiçbir makam ilçemizin yükünü omuzlayan esnaflar için, Saray halkının bir sıcak selamından daha değerli değildir. Bizden önceki esnaf abilerimizden devraldığımız kültürün ve adabın git gite yok olduğuna şahit oluyoruz. İşte tüm sıkıntılar bu yüzdendir. Bu anlayışa dur demek gerektiğini düşünüyoruz. Sorunları zaten günden güne artan esnafımız, bu şekilde bir yönetim anlayışıyla dayanışma ruhunu yitiriyor. Her şeyden önce bu bencil anlayışa son vermek gerektiğini gördük. Ve elimizi taşın altına koyduk. Bu yüzden adayız. Seçimden seçime yüzünü gördüğümüz başkanlardan, verilip asla tutulmayan sözlerden, seçim bittikten sonra unutulan vaatlerden bütün arkadaşlarımızın bunaldığını gördük. Bu yüzden adayız sevgili arkadaşlar. Bu alternatifi sunmak kaçınılmazdı. Ve tarihsel sorumluluğumuz gereği bugün sizlerin karşısındayız. Hepimizin katkılarıyla var olan bir yapının sadece birkaç kişiyi mutlu eden bir duruma dönüştüğünü hep beraber yaşayarak gördük. Şimdi elimizde bir tercih, önümüzde duran bir seçenek var. Ya değişimden yana olup, tıkanmış olan mevcut durumu aşacağız, ya da dört yıl sonrasını bekleyerek esnafımızı ölüm kalım mücadelesi içerisinde çaresiz bırakacağız. Böyle bir yol ayrımında sessiz kalamazdık. Bu yüzden aday olduk sevgili dostlar. Şunu hatırlatmak isterim ki, kardeşiniz Esat Yalçın olarak ben de bu yönetimdeydim. Mevcut yönetimin sadece bir azınlığı mutlu ettiğini gördüğüm için istifa ettim. Esnafın sorunlarıyla ilgilenilmediğini gördüm. Kapıdan dönen, iflasın eşiğindeki arkadaşlarımızı gördüm. Kan ağlayan esnafın derdine derman olunmadığını gördüm. Bu salona baktığımda, herkesin bugüne kadarki ayrımcılıktan nasibini aldığını görüyorum. İşte bu yüzden yeni bir yönetime talibiz.

“DİĞER LİSTEDE İSMİ OLAN ARKADAŞLARDAN OY İSTİYORUM”

Yönetim derken, bir şeyin altını çok net olarak çizmek istiyorum. Bizim yönetimimiz, sadece listemizde gördüğünüz arkadaşlarımızdan oluşmuyor. Şu anda burada olmaması için açıkça uyarıda bulunulan, burada olup da bizi desteklememesi için açıkça tehdit edilen arkadaşlarımızı da hatırlatmak isterim. Bizim yönetimimiz ortak bir aklı esas alan ve tüm esnaf arkadaşlarımızı kapsayacak bir beraberliğin ürünü olacaktır değerli arkadaşlar. Hatta ve hatta, yönetimi devraldıktan sonra ilk olarak diğer listedeki arkadaşlarımızı ziyaret edeceğiz. Bu yüzden ilk oyu, diğer listede ismi geçen arkadaşlarımızdan istiyoruz.
“ELİM KIRILSAYDI DA OY VERMESEYDİM DEMEYİN”
Çok sıkıntı, çok zahmet çekildi. Sorunları biliyoruz. Çözmek için, aşmak için, herkesin yüzünü güldürmek için geliyoruz. Dertleri dinlemek için geliyoruz. Diğer listeye oy vermek niyetiyle bu salona gelmiş tüm arkadaşlarımıza sesleniyorum. Lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve bir kez daha düşünün. Kaybedecek dört yılın bizlere nelere mal olacağını hesap ederek oy kullanın. Seçimden sonra ‘elim kırılsaydı da oy vermeseydim’ demenin vicdan azabını yaşamayın.Bugün burada süslü laflar etmeyeceğiz. Yanlış rakamlar vermeyeceğiz. Uçuk vaatlerde bulunmayacağız. Gözünüzün içine baka baka yalan atmayacağız. Sizlere sunduğumuz yönetim modelinde ben değil biz anlayışı hakim olacak. Her üyemizin sorunlarıyla tek tek ilgileneceğiz. Müteahhit kafasıyla, rant hesabı içinde olmayacağız. En insani hislerle kasabanın babacan esnafı olarak çözüm arayacağız. Gönülden bir selamı, bir güler yüzü ne esnaf arkadaşlarımızdan, ne de halkımızdan esirgemeyeceğiz. Günden güne büyüyen tekellere, dev şirketlere ve bizleri ezen bu zihniyete ancak bu ruhla kafa tutabiliriz. Aksi halde esnafın yaşama şansı ortadan kalkacaktır. Dev süpermarket zincirlerine karşı köşe başındaki bakkalın, semtin kasabının, mahallenin manavının yanında olacağız. Ancak böyle olursak yaşayabiliriz. Ancak bu dayanışma ruhuyla ayakta kalabiliriz.
“ÇOK LAF YALANSIZ, ÇOK PARA HARAMSIZ OLMAZ”
Dört yıl boyunca tam tersi şekilde yaşayıp, dört yıl sonra seçimler geldiğinde ‘ilçemizin esnafından alışveriş yapalım’ diye afiş asarak esnaf arkadaşlarımızın deyim yerindeyse gazını almaya kalkışmayacağız. Yaşanan sorunları hepimiz çok iyi biliyoruz. Tek çare, tek çözüm esnafın kendi kaderine sahip çıkacak bir yönetim iradesi göstermesiyle mümkündür. Lafı uzatarak değerli vaktinizi harcamak istemiyorum. Çünkü, çok laf yalansız, çok para haramsız olmaz! Yalansız ve haramsız yaşamak her şeyden değerlidir. Esnaflık geleneği bunu gerektirir. Yalansızca, dolansızca, dürüstçe, mertçe bir esnaflık geleneğinin temsilcisi olanların en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Kendi geleceğimize sahip çıkmak için değişime ses vermenizi istiyorum. Size şeffaf bir yönetim sözü veriyorum. Size, iğnesinden ipliğine kadar, denetlenebilir mali bir bütçe vaadi sunuyorum. Bu bütçenin, tuzu kuruda olanların değil, en çok ihtiyacı olan arkadaşlarımızın yararlanması için oluşturulacağını hatırlatıyorum.
“ŞİMDİ DEĞİŞİM ZAMANI”
Hepimizin sadece birer tane oyu var. Bu konuşmayı dinleyen herkesten, o biricik oyu değişime, umuda ve dayanışmaya vermesini istiyorum. Kaybedecek vakit, boşa geçirecek durum kalmamıştır. Esnaf için bıçak kemiğe dayanmıştır. Dört yıl daha beklemenin kimseye hiçbir faydası yoktur. Şimdi, birbirimize sahip çıkacak bir anlayışla, demokratik hakkımızı kullanarak yeni bir yönetim oluşturma zamanıdır. O zaman bu salondan umudu çıkartalım. O zaman yeni bir sayfa açalım! Dün erkendi, yarın çok geç olacak. Şimdi tam zamanı. Şimdi değişim zamanı. Hepinizi ahilik ruhuyla selamlıyor, büyüklerimizden aldığımız terbiye ve ahlakla sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Beni yüreğinizle dinlediğiniz için çok teşekkür ediyorum.”
“HERHALDE ARKADAŞIMIZ SARAY’DA YAŞAMIYOR”
Yalçın’ın ardından konuşmasını yapan Saray Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Özen, eleştirilere yanıt verdiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
“Değerli arkadaşlarım öncelikle arkadaşlarımın hepsine başarılar diliyorum. Fakat kısa da olsa dinledik. Birileri eline tutuşturulmuş kağıtlarla burada konuşmayıp, gerçekleri konuşsaydılar ben de onları alkışlasaydım, saygı gösterseydim. Arkadaşlar, herhalde arkadaşımız Saray’da yaşamıyor. Saray esnafları, Trakya’da birinci. Ödemesi ile almasıyla hepsinde birinci gruptayız. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkanım da söyledi. Veriler de orada. 34 bin lira ile aldığımız odayı bugün 5oo bin liraya getirdik. Bütün sosyal etkinliklerde varız, bursundan tutunda yardımlarına kadar. Herhalde arkadaşımız Saray’da yaşamıyor.
“ÖNEMLİ OLAN ADAM GİBİ HİZMET EDEBİLMEK”
Koltuk sevdası, arkadaşlar siz ne için aday oldunuz? Koltuk istemiyor musunuz? Eğer buraya seçime geldiysen koltuk verecekler. Onun için burası bir seçimdir. Herkesin koltuğu da olacak makamı da. Önemli olan bu makamları, bu koltukları adam gibi kullanabilmek, adam gibi hizmet edebilmek. Yalanla, dolanla değil. Saray’da Ali Özen’i de herkes tanıyor diğer arkadaşımızı da herkes tanıyor. Takdir onların zaten.
“SİZİN ESNAFLA BİR ALAKANIZ YOK”
Benim kadar esnafını ziyaret eden, her zaman her yerde olan var mı? İsim, isim isterseniz burada katılan yüzlerce, binlerce arkadaşı sayabilirim size. Bir arkadaş kalksın söylesin benim ismimi söyle, söyleyemezsem gelin bana istediğinizi söyleyin. Ben her üyemin, her arkadaşımın dükkanına, mekanına gidip hayırlı işler dileyip dolaşırım, sürekli ziyaretlerde bulunurum. Peki bu resimler sahte mi arkadaşlar? Aday arkadaşlara söylüyorum salondaki resimlere hiç baktınız mı? Oradaki insanlar uzaydan mı geldi? Onlar hepsi Saray Esnaf ve Sanatkârın birer neferi ama siz tanımazsınız. Siz bilmezsiniz, çünkü sizin esnaflarla bir alakanız yok. Sadece gününüzü kurtarmak için buraya gelmişsiniz.

“BURADA HERKES HAKİKATİ KONUŞACAK”

Şeffaf yönetim, bundan daha iyi şeffaflık olur mu? Her Genel Kurul’da bilançoları esnafının önüne dağıtan oda başkanlarından, kooperatif başkanlarından bir tanesi de benim. Herkesin Genel Kurullarda şeffaf bir şekilde gelir gider raporları gelir. Bu arkadaşımız 3 buçuk yıl benim yanımda görev yaptı. Madem yalan dolandı, neden buraları imza attın? Şimdi arkadaşlar işine geldi mi lahana kıtır kıtır işine gelmedi mi yok. Yok öyle bir şey. Burada herkes hakikati konuşacak. Bizler 8 yıldır adam gibi çalışıyoruz, şeffafız. Her yıl birlik ile kooperatif olarak olsun, odaya olsun bizzat gönüllü müfettiş davet eden oda başkanlarından biriyim. Biz de hata yapabiliriz buyrun gelin diye. Onun için kalkıp burada kimseyi yanlış yere yönlendirmemek lazım. Doğruları söylemek lazım.
“HEPİNİZE NE KADAR SAYGI DUYSAM AZ”
Bizde ayrım yok, ayrımcılık hiç yok. Ben şunu söylüyorum 10 yıldır kooperatif başkanıyım. Ben şartlarımı oluşturdum, Ali Özen ve arkadaşları bana kredi vermedi, bana yokuş çıkardı diyen var mı arkadaşlar? Lütfen çıksın söylesin. Burası hesap yeri. Kahvehanelerde, meyhanelerde konuşmak değil. Burada konuşacağız, hesaplaşacağız. Burada hesap soracaksınız, burada ben de hesap vereceğim. Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na gelip de Ali Başkanım bana burada yanlış yapıldı, ters davranıldı, ben bunu hak etmiyorum diyen arkadaşımız var mı? Varsa çıksın arkadaşlar, boynum kıldan ince. Onun için fazla uzatmadan hepinize bu hava şartlarında katıldığınız için ne kadar saygı duysam azdır. Hepinizi seviyorum, saygı duyuyorum. İyi ki varsınız. Sağ olun, var olun.
ÖZEN 648, YALÇIN 195 OY ALDI
Başkan adayların konuşmanın ardından gerçekleşen seçimde, odaya kayıtlı 1338 üyeden 857’si oy kullandı. Seçime beyaz listeyle katılan Ali Özen 648 esnafın desteğini alırken, sarı listeyle seçime katılan Esat Yalçın 195 oyda kaldı. Bu sonuçla 2010 yılından buyana Saray Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı görevini yerine getiren Ali Özen, 4 yıl için daha Saray esnafından destek almış oldu.
ÖZEN TEŞEKKÜR ETTİ
Genel Kurul’da sonuçların açıklaması sonrası teşekkür konuşması yapan Saray Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Özen, şunları ifade etti:
“Öncelikle genel kurul sürecinde benimle dükkan dükkan gezen başta bütün yönetim kurulu üyelerim olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bu soğuk havaya rağmen bugün buraya gelerek oy kullanan esnaf arkadaşlara ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Evet, sizlerin desteği ile yeniden göreve layık görüldük. Ama 190 arkadaşımızda diğer listeye oy verdi. Önümüzdeki süreçte bu arkadaşlarımızı nasıl kazanırızın mücadelesini hep birlikte vermek zorundayız.”

İŞTE KAZANAN LİSTE

Saray esnafının desteği ile başkanlığa yeniden seçilen Ali Özen’in listesinde şu isimler yer aldı:
Yönetim Kurulu Asil Üyeler; Salim Gündüz, Mehmet Berberoğlu, Sunay İmuk, Nedret Altıntaş, Adnan Gacal, Tahir Korkmaz, Ercan Aptioğulları, Ersin Aksoy.
Yönetim Kurulu Yedek Üyeler; Lale Tutkun, Tahsin Ergene, Oğuz Kancalı, Rahmiye Tolun, Gönül Kuşçu, Erhan Özbek, Süreyya Tenim, Uğur Kaya, Aygün Aydın.
Denetleme Kurulu Asil Üyeler; Cengiz Açık, Levent Çavuşoğlu, Oğuz Örgel.
Denetleme Kurulu Yedek Üyeler; Semih Erkiş, Utku Çelebioğlu, Serkan Öztürk.
KATILIM YOĞUN OLDU
Saray esnafının yoğun ilgi gösterdiği Genel Kurul’a, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, CHP Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Abdül Taşyasan, Siyasi Parti Temsilcileri, Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın, çevre ilçelerin oda başkanları ve STK temsilcileri katıldı.