Saray’da Salı gecesi başlayan yağışlar sonrası ortaya çıkan görüntüler ‘Saray yine bildiğiniz gibi’ dedirtti. Aralıklarla ve yer yer şiddetli yağan yağmur sonucu yollar dereye dönüşürken, bazı evleri ve işyerlerini de su bastı. Galata Deresi taşma noktasına gelirken, Saray Kapaklı yolundaki su birikintileri yüzünden yüzlerce metrelik araç konvoyu oluştu.
Saray bildiğiniz gibi!1
Saray’da iki gündür etkili olan yağmur cadde ve sokakları göle çevirirken, DSİ tarafından bir türlü ıslah edilemeyen Galata Deresi yine taşma noktasına geldi.

CADDELER DEREYE DÖNDÜ
Salı gece saat 12’den sonra etkili olan yağış, aralıklarla dün saat 17.00’ye kadar devam etti. Şiddetli yağmur cadde ve sokakları göle çevirirken, Saray’ın Merkez Mahalleleri’nde birçok evi ve iş yerini su bastı. Göle dönen caddelerde yayalar ve sürücüler güçlükle ilerleyebildi. Saray’ın en işlek caddeleri olan İstanbul Caddesi, Vize Caddesi ve Hastane yolu dereyi andırırken, araç sürücüleri yollarda kaza yapmamak için çok büyük çaba sarf ettiler. İtfaiye ekipleri su baskınlarına yetişmekte zorluk çekerken, vatandaşlar da kovalarla ev ve işyerlerindeki suyu tahliye etmeye çalıştı.

GALATA DERESİ TAŞMA NOKTASINA GELDİ
Aşırı yağışlar nedeniyle 2012 yılında taşan ve sel felaketine neden olan Galata Deresi, son yağışlarda da taşma noktasına geldi. Galata Köprüsü ve Küçükyoncalı Yolu üzerinde bulunan köprüde su neredeyse yolun hizasına gelirken, dere yatağı ortadan kaybolarak tarlalar bile dereye dönüştü. Yağışın dün akşama doğru şiddetini azaltması ile derelerdeki sular da yavaş yavaş çekilmeye başladı. DSİ tarafından bir türlü ıslah edilemeyen Galata Deresi’nin taşma noktasına gelmesi, bu derenin ıslah edilmesi için daha kaç can kaybı yaşanmalı sorusunu tekrar gündeme getirdi.
Saray bildiğiniz gibi!
BELEDİYE EKİPLLERİ TEYAKKUZDA BEKLEDİ
Öte yandan Belediye ekipleri vatandaşın şiddetli yağmurdan zarar görmemesi için gün boyu teyakkuzda bekledi. Dün, gün boyu evlerden su tahliye eden Belediye ekipleri, tıkanan su giderlerini açmak içinde yoğun çaba sarf ettiler. Belediye Yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, yağmur şiddetini devam ettirdiği sürece su baskınlarına karşı teyakkuzda olduklarını, bütün araç ve ekipmanları ile 24 saat boyunca en ufak soruna bile müdahale edeceklerini söylediler.

YAĞIŞLI HAVA TRAKYA’YI TERK EDİYOR
Meteoroloji Genel Müdürlüğü yağışlı havanın bugünden itibaren Trakya Bölgesi terk edeceğini, Salı günü itibari ile yeni bir yağışlı havanın bölgede etkili olacağını açıkladı.