Saray halkı ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 92’inci Yıldönümünü her yıl olduğu gibi coşkuyla kutlarken, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban günün anlam ve önemine yönelik yaptığı konuşmada ülkenin birliğini bozmaya çalışanlara fırsat vermemeleri gerektiğini vurguladı. Programda sahnelenen temsili kurtuluş gösterisi izleyenlerin tüylerini adeta diken diken etti.
saray kurtuluş1
Saray halkı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ardından, ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşunun 92’inci Yıldönümü her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlandı.

ÇELENK TÖRENİ İLE BAŞLADI
İlçenin düşman işgalinden kurtuluşu olan 1 Kasım günü Atatürk Anıtı önünde başlayan programda ilk olarak Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban ve siyasi partiler tarafından anıta çelenk koyulurken, akabinde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından da hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu.

YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Kutlama programı, Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen Çelenk töreninin ardından Belediye Kültür ve Sanat Merkezi önündeki etkiliklerle devam etti. Kurtuluş Günü etkinliklerine Saray Kaymakamı Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Nuri Taştekin, Saray Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bıyık, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray İlçe Emniyet Müdürü Murat Tabak, AK Parti Saray İlçe Başkanı Özkan Yaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Saray İlçe Başkanı Demir Ali Demirel ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP Saray İlçe Başkanı Hakan Özgül, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Özen, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Saray Şube Başkanı Abdürrahim Yorulmaz, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
saray kurtuluş2
KURTULUŞ GÖSTERİSİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Günün anlam ve önemine yönelik şiirlerle başlayan törende, Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri sahneledikleri temsili kurtuluş gösterisinde Hürriyet Kızı’nı kurtarırken, sahneledikleri performansla adeta tüyleri diken diken ettiler. Gösterinin devamında, Hürriyet Kızı’ndan alınan Türk Bayrağı grup başkanı tarafından İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi ve izleyenlerden büyük alkış aldı. Gösteri esnasında temsili birlik komutanı da günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yaptı.
Hürriyet Kızı’nın okuduğu şiirle devam eden programda, yine Hürriyet Kızı tarafından protokole çiçek takdim edildi. Programın devamında, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, günün önemine dair konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi.

“SARAY HALKI BÜYÜK ACILAR ÇEKTİ”

Başkan Çoban konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Bugün kurtuluşumuzun 92’inci yılını kutlamanın heyecanını ve sevincini taşımaktayız. Saray halkı milli mücadele döneminde çok büyük acılar çekti. 1919 yılı ile 1923 yılları arasında yöremizde düşmanların zulmünü en acı şekilde yaşayan vatandaşlarımız oldu. Midye ile Ereğli arasında bir hat oluşturup Trakya’nın bağlantısını kesmeyi düşünen düşman birliklerine karşı bu topraklarda yüzlerce şehit verildi. Köylerimiz boşaltıldı, direnenler Gümülcine de, Atina da ve Milos Adasında ağır hapis cezalarına çarptırıldılar. Saray merkezde ve Ayvacık, Güngörmez, Safaalan, Istranca, Bahçeköy, Yanıkağıl ve Manika gibi birçok köyümüzde yaşanan acı dolu olaylar tarihin sayfalarında yerini aldı. Kurtuluş Savaşındaki hezimeti içine sindiremeyen Emperyalist güçler Sarayımızı terk ederken halkımıza yapmadık kötülük bırakmadılar. Baskı, şiddet, işkence ve ölümün kol gezdiği Saray’da dedelerimiz yılmadı ve bu şirin kasabamızı kahraman ordumuzla el ele vererek düşman zulmünden kurtardı.
saray kurtuluş3
CUMHURİYETİ KORUMAK VE YAŞATMAK TARİHSEL GÖREVİMİZDİR
Bugün, Saraylılar olarak, tarih yapan atalarımıza layık olabilmenin engin huzuru ve gururu içerisinde eğilmeyen başlarını daha da dik tutarak, her türlü iç ve dış düşmanlara karşı, millet ve vatan bütünlüğünün bilincindeyiz. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen tarihsel görev ve sorumluluğumuzdur. Sevgi, saygı, hoşgörü, kardeşlik ve barış ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı ve tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek, huzur ve güvenliğimizin bozulmasına fırsat vermemeliyiz.

MUSTAFA KEMAL, HALA GÜNCELLİĞİNİ KORUMAKTADIR
Dünyada bizi yok etmek isteyen emperyalist güçlere karşı Kurtuluş Savaşı vererek tüm ezilen uluslara örnek olmuş “Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir” diyerek uygar dünyanın hayranlığını kazanmış. “Savaş, yurt savunması söz konusu değilse bir cinayettir” söylemiyle gönülleri fethetmiş; ”Yurtta barış dünyada barış” anlayışıyla yüksek insanlık yolunu göstermiş, ulusal bütünlüğümüzün temelini atarak Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Silah Arkadaşlarına, Şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. O, sadece bizim için değil, sömürü altında ezilmiş uluslar için, hatta cephelerde vuruştuğu düşmanlarınca da eşsiz bir kahraman, eşsiz bir devlet adamı olarak bilinmektedir. Dünya bugüne kadar  birçok kahraman, birçok devlet adamı gördü. Ama hepsi zamana yenik düşüp tarihin tozlu raflarına kalktılar. Oysa Mustafa Kemal, hala güncelliğini korumakta birçok ünlü devlet adamınca örnek alınacak lider olarak görülmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle, tüm ulusumuzun ve Saray’ımızın çağdaş, laik ve hukuk devletinde barış, sevgi, özgüven içinde yaşamasını diliyor, Kurtuluş Bayramınızı Kutluyorum.”
saray kurtuluş
KUTLAMA MESAJLARI OKUNDU
Başkan Çoban’ın konuşmasının ardından Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti Tekirdağ Milletvekilleri Ziyaeddin Akbulut, CHP Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, Faik Öztrak ve Emre Köprülü’nün kutlama mesajları okundu.
Program öğrencilerin okuduğu şiirler ile sona erdi.