Bulgaristan’dan sinekler yoluyla Türkiye’deki küçükbaş hayvanlara bulaşan ‘mavi dil hastalığı’ Saray’da da etkisini göstermeye başladı. Saray Belediye Veterineri Levent Haymanalı Küçükyoncalı ve Safaalan Mahalleri’nde mavi dil vakalarına rastladıklarını belirterek, Tatarcık olarak bilinen sinekler aracılığıyla bulaşan bu hastalıkla mücadele etmek için çalışmalarımız hızlandırdık. Nisan ayından bu yana devam eden ilaçlama çalışmalarımız tüm hızıyla devam ederken, hastalığın görüldüğü Küçükyoncalı ve Safaalan Mahalleri ile birlikte 10 kilometrelik alanda bulunan Saray’ın Merkez mahalleri, Büyükyoncalı, Ayvacık, Kavacık, Çukuryurt ve Çayla Mahalleleri karantina altına alınmış durumda” dedi.
Saray’da ‘mavi dil hastalığı’ tehlikesi
Trakya Bölgesi’nde hızla yayılan Mavi Dil Hastalığı’na karşı Saray’da tedbirler alınmaya başlandı. Belediye Ekipleri Veteriner Levent Haymanalı öncülüğünde ilaçlama çalışmalarına aralıksız devam ederken, İlçe Tarım Hayvancılık Müdürlüğü görevlileri de aşılama çalışmalarını tamamlamak üzere.
11 MAHALLE KARANTİNA ALTINDA
İlçemizde de ilk vakalarına rastlanan mavi dil hastalığı hakkında bilgi veren Saray Belediye Veterineri Levent Haymanalı; Hastalığın Bulgaristan üzerinden geldiğini belirterek, Mavi Dil Hastalığı özellikle küçükbaş hayvanlarda ölümlere neden olabiliyor. Hastalığın ilk vakalarına ilçemizde Küçükyoncalı ve Safaalan Mahallerinde rastlandı. İlk vakaların görülmesinin ardından hastalığın bulunduğu bölge ve 10 kilometrelik alan karantinaya alındı. Bu kapsamda Saray’ın Merkez mahalleri, Safaalan, Büyükyoncalı, Küçükyoncalı, Ayvacık, Kavacık, Çukuryurt ve Çayla Mahalleleri karantina altına alınmış durumda. 40 gün sürecek bu karantina boyunca bu mahallelerden hayvan sevkiyatı olmayacak. Kesimlerde veteriner hekiminde gerçekleştirilecek. Karantina doğru sonuç verirse, bayramdan 10 gün önce karantinanın kalkacağını düşünüyorum” dedi.
İLAÇLAMA VE AŞILAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Mavi Dil Hastalığı’na karşı aşılama ve ilaçlama çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Haymanalı, “Nisan ayından bu yana ilaçlama çalışmalarımız devam ediyor. Özelikle Kırklareli’ne sınır mahallelerde yoğun bir ilaçlama çalışması yürütülüyor. İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de aşılama çalışmalarını bugün yarın tamamlamak üzere. Şuan için her şey kontrol altına alınmış durumda. Sarayımız bu salgını kısa sürede, fazla Küçükbaş hayvan kaybı vermeden atlatacaktır” dedi.
MAVİ DİL HASTALIĞI NEDİR?
Mavi dil, özellikle koyunlarda görülen sokucu sineklerle nakledilen viral bir hastalıktır. Mevsime bağlı olarak görülür, özellikle sokucu sineklerin sayısının arttığı rutubetli zamanlarla, yağmurlu yaz günleri hastalığın en çok görüldüğü zamanlardır. Bir sürüde hastalık şekillendiğinde, hayvanların büyük bir kısmı hastalanmasına rağmen ölüm daha az görülür. Ölümlerin yanı sıra et ve yapağıda kalite düşüklüğü nedeniyle ekonomik yönden önemli bir hastalıktır. Ancak kuzularda ölüm oranı yüksektir. Koyunlardan başka sığırlar, keçiler ve yabani gevişenler de hastalığa yakalanır. Hastalıkla mücadelenin esasını, karantina, hasta hayvanların imhası ve sokucu sineklerle mücadele ile birlikte aşılamalar teşkil eder.
MAVİ DİL HASTALIĞI BELİRTİLERİ
Hayvanların ağız, dil, burun kısmında kabarma gözlenir. En tipik belirtisi, dilin morarak şişmesi ve sarkmasıdır. Hayvan solunum zorluğu gösterir. Hastalık, yağmur mevsiminin arkasından sıcak günlerin gelmesi ile daha da artar.
MAVİ DİL HASTALIĞI TEDAVİ YOLARI
Hastalıktan korunma, taşıyıcı rolü oynayan sokucu sineklerle savaşım ve aşıyla sağlanır.
Aşı, gebelere yapılmaz. Koçlara ise koç katımından sonra yada en az iki ay önce yapılmalıdır.
Aşı, dirsek kısmının 4 parmak gerisindeki yapağısız bölgeye deri altı yolla 1 cm dozunda uygulanır. Bağışıklık 1 ay sonra başlar. 1 yıl sürer.