Türk Akımı Kara Kısmı Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde yer alan ‘halkın katılım toplantısı’ 24 Ocak’ta Saray İlçe Müftülüğü Hizmet Binası Konferans Salonu’nda yapılacak.

HALKIN KATILIMI TOPLANTISI MÜFTÜLÜKTE YAPILACAK
BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. 18 Aralık’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak “Türk Akımı Kara Kısmı Doğal Gaz Boru Hattı” projesinin ÇED sürecini başlattı. Sürecin parçası olan ‘Halkın Katılım Toplantısı’nın duyurusu da geçen günlerde yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yapılan duyuruda toplantının 24 Ocak Çarşamba günü saat 13.00’da Tekirdağ Saray İlçe Müftülüğü Hizmet Binası Konferans Salonu’nda yapılacak olması dikkat çekti.
YAŞAM SAVUNUCULARI PROJEYE KARŞI ÇIKIYOR
Saray başta olmak üzere Trakya bölgesini adeta ikiye bölecek projeye, Istranca Ormanlarına ve tarım alanlarına zarar vereceğini dile getiren çevre savunucuları karşı çıkıyor. 2015 yılında Kıyıköy’de projeye ilişkin hazırlanan ÇED raporu için yapılmak istenen toplantı, bölge sakinlerinin tepkisi nedeniyle yapılamamıştı. Trakya’da yaşayan vatandaşların ve çevre örgütlerinin tepkileri nedeniyle projeyi hayata geçirmeyi hedefleyen BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.’nin salon bulmadığı ve bu nedenle toplantının Saray İlçe Müftülüğü Hizmet Binası Konferans Salonu’na alındığı ileri sürüldü.
SU KAYNAKLARI VAR
Bakanlığa sunulan dosyaya göre projenin kara kısmında ilk önce hattın Kıyıköy istasyonu inşaatına başlanacak. Bu bölümde “sit alanı, içme ve kullanma suyu mutlak, kısa, orta ve uzun mesafeli koruma alanları, yeraltı suları besleme alanları, aşırı yeraltı suyu çekim alanları, kentsel ve kırsal yerleşim alanları” bulunuyor. Doğalgaz hattı Pabuç Deresi, Kazan Deresi, Vize Dere ve Kuru Dere ile kesişiyor. Hattın ilk 27 kilometresinde orman ve tarım alanları yoğunlukta.
TÜRK AKIMI’NIN 40 KİLOMETRESİ SARAY’DAN GEÇECEK
Saray’dan 40 kilometrelik alanı etkileyecek Türk Akımı, tarım ve orman alanlarını etkileyecek. Kastro(Çamlıkoy) yol ayrıma yakın bir noktadan Saray’a ulaşacak boru hattı Bahçeköy ve Güngörmez mahallelerinden Vize’ye bağlı Çakıllı Beldesine ulaşacak. Çakılı Saray arasındaki çevre yolunun yan tarafından tekrar Saray’a ulaşacak boru hattı, Saray Merkez, Edirköy, Çukuryurt, Kurtdere, Sinanlı ve Osmanlı Mahalleri üzerinden İğneler ve Misinli’ye ulaşacak. Saray’ı adeta ikiye bölecek Türk Akımı Projesinde Güngörmez ve Bahçeköy Ormanlarında 13 kilometrelik bir alan etkilenecek. 13 kilometrelik alanda 26 metre genişliğinde yapılacak çalışmalar nedeniyle on binlerce ağaç kesilecek.