Çayla Mahallesi ile başladığımız Mahalle sohbetlerine bu hafta Küçükyoncalı Mahallesi ile devam ediyoruz. Sosyal ve kültürel alanlardaki etkinliği, Üniversite mezunu kişi sayısının çokluğu ve Kadınların da içinde yer aldığı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile dikkat çeken Küçükyoncalı, Saray’ın fark yaratan mahallesi olarak öne çıkıyor.
Saray’ın fark yaratan Mahallesi; Küçükyoncalı
Bu hafta Mahalle Sohbetleri kapsamında Küçükyoncalı Mahallesi’nde Muhtar Ekrem Sevinç ve Mahalle sakinleri ile koyu bir sohbet gerçekleştirdik.
KOOPERATİF BÖLGEYE ÖRNEK OLUYOR
İlk olarak köyün nüfusu, geçim kaynakları ve yapısı hakkında bilgi veren Muhtar Sevinç şunları ifade etti:
“Küçükyoncalı Mahallesi 700 hane ve 2000 nüfusa sahip. Yaz aylarında bu nüfus daha da artıyor. Mahallemizin temel geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve ormancılık. Bunların yanında Organize Sanayi Bölgelerindeki fabrikalarda çalışan çok sayıda vatandaşımız var. Mahallemizde iki tane süt alım merkezi bulunuyor. Hayvancılıkla uğraşan mahalle sakinlerimiz sütlerini bozulmadan süt merkezlerine teslim ediyorlar. Mahallemizde fark yaratan bir diğer çalışma ise Tarımsal Kalkınma Kooperatifimiz. Küçükyoncalılı kadınların da içinde yer aldığı Kooperatifimizin üye sayısı 70’i geçmiş durumda. Kooperatifimizin aldığı yem kırma makinesi ile karma yem yapıp hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza ucuza yem sağlıyoruz. Kooperatifimizin yönetiminde bulunan arkadaşlarımız önümüzdeki dönem yapacakları çalışmalar için kolları sıvamış durumdular.”
KÜÇÜKYONCALI’NIN İLK ADI KOCATARLA
Muhtar Ekrem Sevinç köyün tarihi hakkında da şu bilgileri paylaştı:
Küçükyoncalı Köyü 1876 yılında Bulgaristan’ın Nosel ve Kuşha köylerinden göç eden 40 aile tarafından kurulur. 1877/78 Osmanlı Rus Harbi sonrası Bulgaristan’ın farklı bölgelerinden gelen göçmenlerle büyür. Kuruluşundaki köy adı ‘Kocatarla’dır.1908 yılında Tatarköy (Büyükyoncalı Mahallesi) ile birleştirlerek ‘Manika’ adını alır. 1913 yılında Saray kazası kurulunca birleştirilen her iki köy tekrar ayrılır. Eski adı Kocatarla olan ‘Küçük Manika’, Tatarköy ise ‘Büyük Manika’ adalarını alır.
İHTİLAL SONRASI MANİKA YONCALI OLDU
Balkan Savaşı süresinde (25.10.1912-17.07.1913) bütün köylü İstanbul’a(Rami ve Sarıyer) göç ederek işgal dışında kalırlar. İkinci Balkan Savaşı sonrası köylerine dönerler. Bu savaş sonrası Bulgaristan’dan gelen yeni göçmenlerle köyün nüfusu iki katına çıkar ve Saray’ın büyük köylerinden biri olur. Küçük Manika Köyü (09.08.1920-01.11.1922) tarihleri arasında Yunan İşgaline uğrayarak zorlu yıllarını yaşar. Küçük Manika Osmanlı Devleti sonrası Türkiye Cumhuriyeti döneminde yeni göçler alarak büyüme ve gelişmesine devam eder. 1960 yılındaki ’27 Mayıs İhtilalı’ndan sonra köyün adı yeniden değiştirilerek ‘Küçükyoncalı’ adını alır.
KÜÇÜKYONCALI SOSYALLİĞİ İLE ÖNE ÇIKIYOR
Küçükyoncalı Mahallesi sosyal ve kültürel gelişkinliğini yanında Dayanışma Kültürü ile de ön plana çıkıyor. Mahalle Sakinlerinden Hasan Kader ve Ekrem Ergül mahallenin bu farklılığını şu şekilde ifade ediyor:
“Mahallemizde okuma oranı ve okuma olan ilgi her zaman yüksek olmuştur. Her ailede mutlaka Üniversite bitirmiş bir kişi bulunur. Bunda temel faktör ilk örneklerin etkili olması. Cumhuriyetin ilk dönemlerinden itibaren mahallemizden öğretmenlerin çıkması, sonraki kuşaklarında okuma isteğini tetiklemiştir. Bunların sonucunda sosyal ve kültürel anlamda gelişmiş bir mahalle ortaya çıkmıştır. Okumuş Küçükyoncalılar köyün her alanda gelişmesine büyük katlı sağladılar. Bugünde bu katkı artarak devam ediyor.”
KÜÇÜKYONCALISPOR MAHALLENİN GÖZ BEBEĞİ
Mahalle sportif alanda da bir hayli aktif durumda. Küçükyoncalıspor Teknik Sorumlusu Ahmet Cari, sportif alandaki faaliyetlerini şu şekilde ifade etti:
“Küçükyoncalıspor Kulübü 1986 yılından bu yana aralıksız liglerde mücadele ediyor. Bu sene Tekirdağ 1. Amatör Küme’de ve U-17 kategorisinde mücadele vereceğiz. Kulüp Lokalimizle ile takımımızı ayakta tutmaya, oyuncularımıza maddi manevi destek olmaya çalışıyoruz. Dayanışma ruhuyla kulübümüzü bugüne kadar yaşattık. Bugünden sonrada daha iyisini yaparak Küçükyoncalıspor’u daha iyi noktalara getireceğiz. Mahallemizde sporun gelişmesine adına her Ramazan Bayramı’nda futbol turnuvası düzenliyoruz. Karnaval havasında geçen futbol turnuvası kadınıyla, erkeğiyle ve kızanıyla renkli görüntülere sahne oluyor.”
ALBAYRAK’TAN HALI SAHA YAPMASINI BEKLİYORUZ
Sohbetimize dahil olan Mahalle gençleri ise sportif alanda daha fazla destek beklediklerini söylüyorlar. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a verdiği sözü hatırlatan gençler, Başkanımız seçim öncesi Mahallemizi ziyareti sırasında bizlere halı saha sözü vermişti. Bizler bu sözün yerine getirilmesini bekliyoruz. Bunun yanında futbol sahamızın elden geçirilerek, iyi bir hale getirilmesi gerekiyor. Mahallemizde avcılık ile uğraşan çok sayıda genç var. Onlar içinde bir atış alanı yapılması gerekiyor.”
DERELER ISLAH EDİLMELİ
Son olarak mahallede yapılan çalışmalar ve acil talepler hakkında bilgi veren Muhtar Sevinç şunları dile getirdi:
Büyükşehirle birlikte bir geçiş süreci yaşadığımız ortada. Biz bu süreçte önemli bir sorun yaşamadık. Çöplerimiz düzenli bir şekilde alınıyor. Taleplerimiz dosya halinde hazırlayarak hem Büyükşehir Belediyesi’ne hem de Saray Belediyesi’ne ilettik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak sürecin adım adım ilerleyeceğini ve taleplerin yerine getirileceğini söyledi. Acil çözülmesi gereken sorunumuz ise derelerin ıslahı. Aşırı yağışlarda dereler taşıyor ve bazı vatandaşlarımızın evlerini ve ahırlarını su basıyor. Bunun yanında geçen yıl da basına yansıyan voltaj düşüklüğü sorunumuz halen devam ediyor. Bir yılı aşkın bir süredir bu sorun çözülmüyor. Bu konuda Tredaş Yetkililerinden bir çözüm bekliyoruz.
EBE SORUNUMUZ VAR
Sohbetimize son anda dahil olan mahalle sakinleri ise köyün önemli sıkıntılarından birinin de Ebe sorunu olduğunu söylediler. Vatandaşlar Mahallede Ebe Evi ve Ebe bulunmasına karşın, görevli ebenin mahalle sakinleri ile hiç ilgilenmediğini, görevini yerine getirmediğini ve vatandaşları zor durumda bıraktığını ifade ettiler.